Terapia DDA/DDD

19 odpowiedzi
Witam, chciałabym zapytać o kryteria przyjmowania pacjentów na terapie DDA/DDD finansowanych przez NFZ. Chciałabym skorzystać z takiej terapii ale psychiatra u którego byłam powiedział mi, że jeśli osoba która wywołała dysfunkcje (np. ojciec alkoholik) nie żyje lub nie utrzymuję z nim kontaktu to nie kwalifikuję się, po mimo, że mam "życiowe trudności z tego wynikające". Proszę o informację jak jest na prawdę i gdzie powinnam się udać jeśli w rodzinie były problemy natury: alkoholowej, emocjonalnej i seksualnej.
Dzień dobry. W zasadzie to wcale nie musi się Pani sugerować określeniem „DDA” szukając terapii czy ośrodka ponieważ, ten skrót nie jest rozpoznaniem klinicznym, a jedynie terminem używanym wobec osób dorosłych, które miały rodzica/ów alkoholika/ów i przeżywają problemy emocjonalne z tego powodu. Raczej ważniejsza od nazwy jest specyfika Pani obecnych trudności, oraz znalezienie terapeuty, który podejmie się pracy z Panią – zapraszam do kontaktu. Może Pani się zgłosić wszędzie tam, gdzie jest prowadzona psychoterapia. Mogą to być zarówno małe gabinety jak i ośrodki np., terapii uzależnień czy poradnie (Poradnie Zdrowia Psychicznego). Dodatkowym atutem ośrodków leczenia uzależnień jest kompleksowość oferowanej pomocy, która skierowana jest zarówno do osób uzależnionych, jak i ich rodzin i osób współuzależnionych. W ośrodkach leczenia uzależnień są prowadzone grupy terapeutyczne dla osób o podobnych doświadczeniach z dzieciństwa. W zasadzie wybór zależy od tego czego Pani szuka, czy terapii indywidualnej, czy grupowej, czy rodzinnej. O kryteria w przyjmowaniu najlepiej pytać w miejscach, w których chce Pani podjąć leczenie. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Niestety nie współpracuję z NFZ, nie jestem więc w stanie odpowiedzieć na Pani pytanie. pozdrawiam GR
Dzień dobry,
wg mojej wiedzy nawet jeśli osoba uzależniona już nie żyje rodzina może skorzystać z bezpłatnej terapii DDA. Polecam ośrodek na ul. Belgijskiej 4. Dokładne dane znajdzie Pani w sieci.Gdyby były trudności proszę o kontakt.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Gieldarska
Niestety, nie umiem pomóc. Nie pracuję w ramach NFZ i nie znam kryteriów, obowiązujących przy przyjęciach na terapię DDA w tego typu podmiotach, jednak nie wydaje mi się, że Taty nieobecność lub brak z Nim kontaktu mogłyby stanowić przeszkodę, czy Panią z takiego programu dyskwalifikować. To byłoby kuriozum i uniemożliwiało zmianę/ terapię większości ludziom, uwikłanym w takie doświadczenia.... Sama prowadzę takie terapie (rodzinne, indywidualne, grupowe), jednak są one w moim Punkcie pełnopłatne, choć wyceniam udział indywidualnie, biorąc pod uwagę Państwa prywatną, aktualną sytuację materialną i możliwości. Powodzenia:)
W sprawie NFZ warto kontaktować się u źródła. Nie pracuję w tym systemie.
Proponuję skorzystanie z terapii w dowolnej Poradni Zdrowia Psychicznego. Psychiatra nie musi wpisywać diagnozy wynikającej z faktu, że jest Pani np. DDA. Może uwzględnić Pani aktualne trudności i wpisać inny kod z ICD-10 np. zaburzenia adaptacyjne. Tak naprawdę najistotniejsze jest, żeby uznał, że po prostu potrzebuje Pani psychoterapii.
Dobry wieczór. Warto zgłosić się do wojewódzkiego ośrodka terapii uzależnień i współuzależnień -w takim miejscu znajdzie Pani specjalistów przeszkolonych w terapii DDA. Nie wiem, jakie zasady panują w Warszawie, ale prawdopodobnie będzie Pani potrzebowała skierowania od lekarza rodzinnego. Pozdrawiam.
Nie jestem w stanie przewidzieć intencji lekarza który Panią przyjmował oraz czy wg. NFZ udzielenie pomocy zależy od tego czy żyje osoba która wywołała dysfunkcje.
Jednak głównym kryterium kierowania na terapię (w ogóle niekoniecznie DDA/DDD) jest- cierpienie i trudności osoby oraz wynikające z nich konsekwencje które mogą wpływać na funkcjonowanie w sferach: zawodowej, emocjonalnej, rodzinnej, biologicznej.
Skupienie na powyższym być może ułatwi "dopasowanie" Pani trudności do istniejących kryteriów diagnostycznych.
To że nie żyje rodzic, nie musi ( i nie powinno) mieć związku z rozpoczęciem przez Panią indywidualnej pracy nad własnymi trudnościami.
Życzę wytrwałości w osiągnięciu celu.
Myślę, za najbardziej wiarygodne informacje otrzyma Pani w oddziale NFZ. Każdy oddział ma swoją stronę interentową a na niej podane informacje o kontakcie. Otrzyma tam Pani wyczerpujące informacje i być może znajdzie jakieś rozwiązanie.
Pod względem formalnym NFZ wymaga od zgłaszającej się osoby nieuzależnionej do poradni uzależnień posiadania skierowania do placówki specjalistycznej (od każdego lekarza który posiada podpisaną umowę z NFZ)
Według mnie diagnoza DDA/DDD jest mocno redukująca i ma bardziej charakter opisu socjologicznego niż psychologicznego. Niestety nie wiem jakie są kryteria NFZ kwalifikowania do tego typu terapii ale moim zdaniem praktycznie każdy psychoterapeuta będzie w stanie Pani pomóc z problemami wynikającymi z życia w relacji z osobą uzależnioną.
Dzień dobry. Przyznam szczerze, że pierwszy raz spotykam się z taką opinią psychiatry. Jeśli dorastała Pani w tzw.: rodzinie dysfunkcyjnej (rodzinie dotkniętej problemem alkoholowym oraz szeroko rozumianym problemem przemocy psychicznej lub fizycznej) to – niezależnie od aktualnej relacji z rodzicami (utrzymywanie kontaktu bądź jego brak, żyjący lub nieżyjący rodzic) - może Pani skorzystać z terapii. Główną rekomendacją do leczenia są aktualnie doświadczane trudności i cierpienie. Oferta specjalistycznych gabinetów terapeutycznych w Warszawie jest bardzo szeroka. Wiele z nich oferuje pomoc w ramach NFZ lub dotowanych fundacji. Jeśli mieszka Pani poza Warszawą, to dobrym źródłem informacji i/lub pomocy mogą być Poradnie Zdrowia Psychicznego lub Poradnie Uzależnień w Pani miejscu zamieszkania.
W Warszawie może Pani szukać nieodpłatnej pomocy np. w:
Przychodni Specjalistycznej na Belgijskiej 4, gdzie oferują Kompleksowy Program Terapii DDA;
NZOZ Ośrodku Pomocy Zdrowiu na Bellotiego 1
Stowarzyszeniu OD-DO na Siedmiogrodzkiej 5
lub innych ośrodkach i gabinetach oferujących psychoterapię, a współpracujących z NFZ.
Witam, w Polsce obowiązują kryteria diagnostyczne z klasyfikacji ICD-10. Z tego co mi wiadomo, nie ma tam kategorii DDA/DDD. Natomiast są różne zaburzenia psychiczne, które mogą mieć swoje źródła w trudnych doświadczeniach z dzieciństwa. Dodam też, że nie każdy DDA/DDD ma problemy wymagające psychoterapii. Podsumowując, na psychoterapię potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub psychiatry uwzględniające obecne problemy psychologiczne, potwierdzone rozpoznaniem lekarza wg ICD-10 np. zaburzenia lękowe, depresyjne, reakcja na ciężki stress itd. Nie ma znaczenia, czy rodzic żyje, czy nie. W Warszawie jest wiele miejsc, które pomagają pacjentom z takimi problemami. Jednym z nich jest Ośrodek Ogród na Olbrachta. Zachęcam do zajrzenia na stronę internetową. Pozdrawiam.
Szanowna Pani! Nie ma takich kryteriów w NFZ bo to są urazy z dzieciństwa. Ciekawe w której placówce jest taki psychiatra. Skierowanie może pani dostać od lekarz POZ. Pozdrawiam serdecznie Maria Zarzycka
Dzień dobry,
zachęcam do udania się do jednego z ośrodków leczenia uzależnień, które zajmują się między innymi terapią (indywidualną i grupową) DDA/DDD. Bezpłatną pomoc oferują także np. Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie, Poradnie zdrowia psychicznego oraz niektóre organizacje pozarządowe. Zachęcam do konsultacji w tych konkretnych miejsach, czy mają one swoje dodatkowe warunki, kryteria dostania się na terapię (często można się umówić tam na konsultacje). Zgodnie z Pani intuicją trudności będące istotą DDA utrzymują się pomimo braku kontaktu z uzależnionym rodzicem stąd nie powinna mieć Pani problemu z dostaniem się na terapię, czy np. grupę wsparcia (chociaż czasami czas oczekiwania to kilka miesięcy).
Na terapię w strukturach NFZ moze sie Pani umówić w przychodni w ktorej pracuje psychoterapeuta (polecam terapie poznawczo-behawioralna), zdecydowanie środowisko w jakim Pani wzrastała predysponuje do trudności w radzeniu sobie w dorosłości (niezależnie od tego czy Pani ojciec żyje). To od psychoterapeuty zależy jak ten problem opisze. Ja nie pracuje w strukturach NFZ, dlatego o szczegoly Prosze pytać w placówce
Witam Panią,
Jestem z Bydgoszczy, więc mogę powiedzieć, jak u nas taka pomoc funkcjonuje np przy Przychodniach Zdrowia Psychicznego są organizowane i prowadzone GRUPY TERAPEUTYCZNE DLA OSÓB POCHODZĄCYCH Z RODZIN Z
PROBLEMEM ALKOHOLOWYM oraz przy Poradniach dla uzależnionych od alkoholu i współuzależnionych są prowadzone grupy dla tych osób oraz osób z syndromem DDA
ramach programu: Program ponadpodstawowej opieki terapeutycznej z zakresu
przeciwdziałania uzależnieniom od alkoholu i środków psychoaktywnych.Placówki te świadczą usługi bezpłatne. Sugeruję Pani prześledzenie oferty w/w placówkach w Pani miejscu zamieszkania.
Serdecznie pozdrawiam.
Witam, serdecznie współczuję zaistniałej sytuacji. Bardzo często rozwiązania systemowe nie uwzględniają cierpienia jednostki. Rozwiązaniem może być poszukanie fundacji, lub grupy wsparcia DDA (znalezienie w śród nich tzw. sponsorki i praca w grupie oraz w relacji indywidualnej z "sponsorką") Proponuję też Dolną odział dzienny nerwic w ramach NFZ, no i oczywiście prywatny system pomocy którego jestem częścią i zapraszam. Pozdrawiam i życzę odwagi Jacek Dzikowski.
W Warszawie działa co najmniej kilka ośrodków , które specjalizują się w leczeniu DDA oraz DDD w ramach NFZ. Np. Poradnia Odwykowa przy ul. Jagiellońskiej 34 . Konieczne jest skierowanie. Nie wiem nic na temat ograniczeń w udzielaniu pomocy , o których wspomina pani w mailu - ale najlepiej zadzwonić i zapytać . Polecam też Ośrodek Psychoterapii i Promocji Zdrowia Ogród na ul.Olbrachta. Również współpracują z NFZ.