Tata 88 lat po zawale lewej półkuli mózgu.Rozumie wszystko co się do niego mówi i próbuje odpowiadać

8 odpowiedzi
Tata 88 lat po zawale lewej półkuli mózgu.Rozumie wszystko co się do niego mówi i próbuje odpowiadać pełnymi zdaniami, wymowa nie zrozumiała dla nas, oprócz pojedyńczych słów.Jak można pomóc i leczyć.Bardzo proszę o poradę gdzie się zgłosić i czy są szanse na odzyskanie chociaż częściowej poprawy.
Niezbędne jest rozpoczęcie rehabilitacji mowy najszybciej jak się da, najwięcej efektów osiąga się w ciągu pół roku od epizodu. Aby ułatwić Tacie porozumiewanie należy wykonać lub zaopatrzyć się w piktogramy dotyczące codziennych potrzeb Taty a przede wszystkim w słowa TAK, NIE, PÓŹNIEJ. Mogą to być rysunki, obrazki powycinane z gazetek promocyjnych czy ściągnięte z internetu, mogą też być profesjonalne piktogramy dostępne również w internecie. Poza tym masaże twarzy i wnętrza aparatu artykulacyjnego, dużo cierpliwości i powtórki, powtórki (jak Państwo mówią do taty, pokazujecie obrazek i mówicie wyraźnie wyraz, np.: chcesz pić, co teraz zjesz ogórka kalarepę czy kaszkę itp). Oczywiście można poszukać logopedy a najlepiej neurologopedę w okolicy, który będzie mógł zobaczyć tatę zdiagnozować, pokazać jak ćwiczyć. Z tego co wiem kilku takich specjalistów przyjmuje online więc tą drogą również można szukać pomocy. Pozdrawiam serdecznie i życzę Tacie zdrowia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie . Terapia u neurologopedy, który postawi diagnozę i podejmie odpowiednie kroki terapeutyczny . Wydaje się z opisu ze może być to typ afazji gnostycznej i należy popracować tu nad obszarem motorycznym. Brak informacji dotyczącej połykania, oddychania - to koniecznie należy zbadać .
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry Pani!
Tak jak wspomniały moje przedmówczynie należy jak najszybciej rozpocząć terapię u neurologopedy, zajmującego się afazją. Należy dokładnie zdiagnozować typ afazji, określić metody i formy terapii. Ćwiczenia należy rozpocząć jak najszybciej, choćby w obecnej sytuacjii on line, gdyż czas bez terapii dla taty będzie czasem straconym i nie do nadrobienia. Pozdrawiam ! Neurologopeda Tomasz Bobrowski
Wszystkie powyższe uwagi i zalecenia są bardzo istotne i trafne, gdyż tylko szybko podjęta terapia afazji i odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwola na choćby czesciowa poprawę funkcji mowy.
Najważniejszy jednak, moim zdaniem (a mam wieloletnie doświadczenie w pracy neuropsychologa) jest zadbanie o stan psychiczny Taty, o Jego poczucie bezpieczeństwa, akceptacji przez otoczenie, otoczenie troska. Dla osob z opisanymi przez Panią zaburzeniami mowy bardzo frustrującym jest fakt, że nie mogą werbalnie wyrazić swoich potrzeb, odczuć, że otoczenie nie rozumie ich mowy. Dlatego ważna jest cierpliwość, empatia, ale i poczucie humoru, swobody. Oczywiście- wiele zależy tu od cech osobowości samego pacjenta, bo każdy reaguje inaczej na nagłe ograniczenia, jakie wynikają z choroby. Ale dla każdego człowieka ważne jest poczucie, ze nadal jest potrzebny, niezależnie od posiadanych deficytów. Rodzina w tej sytuacji również potrzebuje wsparcia.
Dzień dobry,
neurologopeda. Można także pracować z pacjentem w domu używając materiałów do terapii afazji dla dorosłych.
Dzień dobry. Rzeczywiście szybko podjęta terapia daje możliwość poprawy stanu pacjenta. Afazja jest dolegliwością dotykająca całą rodzinę, zatem podjęte właściwe działania usprawniają komunikację. Spotkanie Pani Taty z neurologopedą, wskazanie rodzinie dobranego indywidualnie programu terapii ułatwi wszystkim funkcjonowanie. Pozdrawiam
Mialam takiego pacjenta, tak sie zawzial w ćwiczeniach, ze po 3 tyg. byla bardzo wyraźna poprawa. Tez starszy Pan kolo 90. Trzeba by przeanalizować dokumentację medyczną ale myślę, że spokojnie cel do osiagniecia.
Dzień dobry, w takiej sytuacji należy udać się na konsultację z dokładną diagnozą do neurologopedy. Zdolności neuroplastyczne i neurokompensacyjne ośrodkowego układu nerwowego na szczęście nie zanikają. Co więcej nierzadko zaskakują nawet nas neurologopedów, dlatego proszę pozostać dobrej myśli. Neurologopeda pomoże dobrać właściwą formę rehabilitacji i skutecznie ją przeprowadzi. Życzę dużo dobrego

Eksperci

Aleksandra Pawelec-Frączek

Aleksandra Pawelec-Frączek

Logopeda

Chorzów

Marlena Pękała

Marlena Pękała

Logopeda

Warszawa

Katarzyna Lechowska

Katarzyna Lechowska

Logopeda

Warszawa

Ewa Piotrowska

Ewa Piotrowska

Logopeda

Olesno

Beata Szewczyk

Beata Szewczyk

Logopeda

Gdańsk

Janina Walczak

Janina Walczak

Neurolog

Poznań

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 3 pytań dotyczących usługi: afazja
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.