Od roku mam powracające epizody afazji w trakcie których nie mogę mówić, czytać i pisać (choć rozumi

5 odpowiedzi
Od roku mam powracające epizody afazji w trakcie których nie mogę mówić, czytać i pisać (choć rozumiem co się do mnie mówi i wiem, co bym chciała odpowiedzieć). Jestem młodą osobą (mam 30 lat). Rezonans magnetyczny nie wykazał uszkodzeń mózgu. Neurolog stwierdził że epizody nie są napadami epilepsji (na którą cierpię od dzieciństwa) i wysłał mnie do psychiatry. Psychiatra nie stwierdził u mnie żadnej choroby oprócz depresji i odesłał z powrotem do neurologa, który nie ma dla mnie odpowiedzi.

Gdzie mogę się udać by zdiagnozować mój problem? Zależy mi na znalezieniu przyczyny i leczeniu.
Witam serdecznie. ja współpracuje z doktorem Tadeuszem Kruzelem. Jest świetnym specjalistą neurologiem oraz ma nieocenione życzliwe podejście do każdego pacjenta.

Dzień dobry. Same epizody nawracającej afazji nie są napadami epilepsji, ale są jej następstwami. W trakcie ataków epilepsji może dochodzić do mikrouszkodzeń w mózgu (w tym obszarów odpowiadających za motorykę mowy). Jako neurologopeda pracuję i pracowałam z dziećmi cierpiącymi na epilepsję i u niektórych z nich obserwowałam podobne skutki po atakach padaczkowych.
Sądzę, że to wielowątkowy problem. Przyjrzenie się przeżyciom wstecznym i sposobom reagowania Pani w sytuacjach trudnych może przybliżyć wyzdrowienie. Albo zmiane objawów na mniej dotkliwe.
Dzień dobry,
Z opisu wynika, że problem jest złożony i wymaga współpracy wielospecjalistycznej neurologa i neurologopedy. Jeśli rozpoznano afazję to pytanie jaki rodzaj. Sugerowałabym kontakt z neurologopedą, który pracuje z osobami dorosłymi i przeprowadzenie odpowiedniej diagnozy jeżeli taka nie została wykonana.
Sama afazja oznacza niezdolność do mówienia.
W przypadku afazji ruchowej pacjent nie jest w stanie powiedzieć tego, co chce. Może wydawać nieartykułowane dźwięki lub wypowiadać pojedyncze słowa.
W przypadku afazji czuciowej pacjent nie rozumie mowy. Najczęściej występuje afazja mieszana – czuciowo-ruchowa. Afazja jest poważnym objawem, dlatego odpowiednie jej rozpoznanie jest kluczowe dla procesu terapeutycznego.
Dzień dobry, opisywany przez Panią problem wymaga zaangażowania współpracującego ze sobą duetu neurologa i neurologopedy. Z moich doświadczeń, ale także z badań naukowych, napady epizodów afatycznych u osób z epilepsją są bardzo częste. Mogą być jednak odroczonym następstwem ataku padaczkowego, który powodował mikrouszkodzenia centralnego układu nerwowego. Taka zmienność obrazu klinicznego często wynika także z nakładania się dwóch mechanizmów, jakie zachodzą w chorym CUN- napadów padaczkowych i farmakoterapii (lub innego wtorenego mechanizmu mózgowego/naprawczego). Warto pamiętać, że nie warto samodzielnie diagnozować chorób. Sprawny neurologopeda pomoże odróżnić afazję od quasi-afazji (to ważne w tym przypadku) i innych zaburzeń mowy oraz opisze jej dokładny typ, przyczynę, oszacuje lokalizację i patomechanizm mikrouszkodzeń. To wszystko pomoże wdrożyć skuteczne postępowanie. Życzę dużo dobrego i wytrwałości!