Tarczyca a problemy psychiczne

4 odpowiedzi
Szanowny Panie Doktorze/ Pani Doktor , choruję na niedoczynność tarczycy i od pewnego czasu mam stany lękowe, które wpływają na moja egzystencję. Czy jest to wynikiem problemów z tarczycą czy potrzebna jest pomoc lekarza psychiatry ?
Dzień dobry, przepraszam za opóźnienie w udzieleniu odpowiedzi. Odpowiadając na Pani pytanie, tarczyca może mieć znaczący wpływ na nastrój jednak nie wyklucza to, że pani dolegliwości mogą mieć inne podłoże.

Szanowna Pani/Panie
Zaburzenia funkcji tarczycy mają duży wpływ na stan psychiczny, więc niewykluczone iż powodem stanów lękowych są zaburzenia hormonalne. Niemniej jednak z uwagi na nasilenie objawów lękowych wizyta u psychiatry jest wskazana
Niedoczynność tarczycy i stany lękowe to często powiązane ze sobą zjawiska. Osobą, która powinna zająć się problemem tarczycy jest endokrynolog. Należy poinformować lekarza o stanach lękowych, które się pojawiły. Specjalista, widzący Pani wyniki TSH, pomoże podjąć decyzję czy sam zaproponuje leczenie czy wskaże na kontakt z psychiatrą w tej sprawie.
Dzień dobry, z doświadczenia klinicznego wynika, że choroby tarczycy wpływają niejednokrotnie na stan psychiczny pacjenta. W przypadku niedoczynności często mamy do czynienia z zaburzeniami depresyjnymi i apatią, a w przypadku nadczynności pacjenci doświadczają stanów lekowych.
Równocześnie lęk jest także objawem, który towarzyszy depresji i zaburzeniom nerwicowym. Jest możliwym, że opisywane objawy lękowe wynikają z zaburzeń tarczycy. Warto zwrócić uwagę czy trudności natury psychicznej pojawiły się łącznie z chorobą tarczycy. Choć nie jest to jednoznaczny dowód, ponieważ lęk i zaburzenia nastroju są często objawami zwiastunowymi i pojawiają się długo przed rozpoznaniem zaburzeń endokrynologicznych. Dlatego w pierwszej kolejności należy leczyć tarczycę, jeżeli lekarz endokrynolog uzna, że stan somatyczny jest wyrównany a objawy psychiczne będą się utrzymywać należy rozpocząć leczenie psychiatryczne lub/i psychoterapię.
Zwracam także uwagę, że można skorzystać z pomocy psychiatry także w trakcie leczenia endokrynologicznego. Z opisu wynika, że stany lękowe wyraźnie wpływają na jakość życia. W takim przypadku można skonsultować się z psychiatrą, który zleci, jeżeli będzie to wskazane, leki na jakiś czas. Pomoże to przetrwać trudny czas do ustabilizowania poziomu hormonów.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.