Tarczyca a problemy psychiczne

4 odpowiedzi
Szanowny Panie Doktorze/ Pani Doktor , choruję na niedoczynność tarczycy i od pewnego czasu mam stany lękowe, które wpływają na moja egzystencję. Czy jest to wynikiem problemów z tarczycą czy potrzebna jest pomoc lekarza psychiatry ?
Dzień dobry, przepraszam za opóźnienie w udzieleniu odpowiedzi. Odpowiadając na Pani pytanie, tarczyca może mieć znaczący wpływ na nastrój jednak nie wyklucza to, że pani dolegliwości mogą mieć inne podłoże.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani/Panie
Zaburzenia funkcji tarczycy mają duży wpływ na stan psychiczny, więc niewykluczone iż powodem stanów lękowych są zaburzenia hormonalne. Niemniej jednak z uwagi na nasilenie objawów lękowych wizyta u psychiatry jest wskazana
Niedoczynność tarczycy i stany lękowe to często powiązane ze sobą zjawiska. Osobą, która powinna zająć się problemem tarczycy jest endokrynolog. Należy poinformować lekarza o stanach lękowych, które się pojawiły. Specjalista, widzący Pani wyniki TSH, pomoże podjąć decyzję czy sam zaproponuje leczenie czy wskaże na kontakt z psychiatrą w tej sprawie.
Dzień dobry, z doświadczenia klinicznego wynika, że choroby tarczycy wpływają niejednokrotnie na stan psychiczny pacjenta. W przypadku niedoczynności często mamy do czynienia z zaburzeniami depresyjnymi i apatią, a w przypadku nadczynności pacjenci doświadczają stanów lekowych.
Równocześnie lęk jest także objawem, który towarzyszy depresji i zaburzeniom nerwicowym. Jest możliwym, że opisywane objawy lękowe wynikają z zaburzeń tarczycy. Warto zwrócić uwagę czy trudności natury psychicznej pojawiły się łącznie z chorobą tarczycy. Choć nie jest to jednoznaczny dowód, ponieważ lęk i zaburzenia nastroju są często objawami zwiastunowymi i pojawiają się długo przed rozpoznaniem zaburzeń endokrynologicznych. Dlatego w pierwszej kolejności należy leczyć tarczycę, jeżeli lekarz endokrynolog uzna, że stan somatyczny jest wyrównany a objawy psychiczne będą się utrzymywać należy rozpocząć leczenie psychiatryczne lub/i psychoterapię.
Zwracam także uwagę, że można skorzystać z pomocy psychiatry także w trakcie leczenia endokrynologicznego. Z opisu wynika, że stany lękowe wyraźnie wpływają na jakość życia. W takim przypadku można skonsultować się z psychiatrą, który zleci, jeżeli będzie to wskazane, leki na jakiś czas. Pomoże to przetrwać trudny czas do ustabilizowania poziomu hormonów.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.