depresja i złość

3 odpowiedzi
Witam, mam 35 lat i jestem mężem i ojcem. Chyba choruję na depresję od ok. 2 lat mam problemy motywacją do pracy i wybuchami złości na dzieci, obawiam się zwolnienia z pracy. Na razie udaje mi się wywiązywać z obowiązków w pracy. Nie chcę brać leków, bo to rozwiązanie doraźne, chciałbym pracować nad sobą, Jaką terapię Pani poleca dla osób z depresją?
Witam Pana,
Do psychoterapeuty zgłaszają się osoby, które mimo starań nie radzą sobie z jakimś obszarem życia w tym także konfliktowość, agresywność w relacjach rodzinnych i społecznych. Psychoterapia to wspólna praca przy zaangażowaniu klienta i terapeuty. To dobrze więc, że do pracy nad sobą chce się Pan dobrze przygotować, oraz że wybrał Pan ten rodzaj terapii – zamiast farmakoterapii. W razie czego sam terapeuta zawsze może prosić Pana o skonsultowanie się z lekarzem w celu włączenia leków do psychoterapii. Nie jestem pewna co do postawionej przez samego siebie diagnozy. Brak motywacji do pracy, to za mało objawów do depresji, a raczej powód do rozdraznienia i chęci odreagowania i agresywności. Jedną z przyczyn Pańskich problemów są mechanizmy obronne, którymi każdy człowiek posługuje się na co dzień. Są one konieczne, natomiast problem powstaje w momencie , gdy są nieadekwatne do sytuacji i zamiast pomagać, to nam przeszkadzają: wybuchy agresji czy złości na bliskich. Tworzą się one przez długi czas. Celem terapii jest uświadomienie sobie ich i zastąpienie innymi. Należy pamiętać, że psychoterapia nie jest złotym środkiem na rozwiązanie problemów. Jest metodą terapeutyczną dzięki, której osoba może zmienić coś w sobie by następnie mierzyć się z prozą codziennego życia.
Pozdrawiam serdecznie.

Psychoterapia integracyjna :) łączy w sobie wszystko co potrzeba by powalczyć z depresją.
Dzień dobry,
polecam Panu terapię poznawczo-behawioralną. .
Pozdrawiam,
Joanna Gieldarska