Szyna relaksacyjna - problem

18 odpowiedzi
Czy to, że po ściągnięciu szyny rano bolą mnie zęby jest sytuacją normalną? Dodam, że potrzebuje dużo siły, żeby ją rano ściągnąć.
W tej sytuacji trzeba odwiedzić lekarza prowadzącego, który wykonał szynę.
Udanego leczenia

Dzień dobry, szyna dobrze dopasowana nie powoduje, żadnych dolegliwości bólowych - proszę skonsultować to z lekarzem . Pozdrawiam dr Krecisz
Witam serdecznie,
Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju jest szyna, wykonana u Pana/Pani. Prawdopodobnie posiada Pan tzw. "twardą" szynę. Przy zakładaniu na zęby jest charakterystyczne kliknięcie. Twarda indywidualna szyna przeznaczona jest m. in. dla zaawansowanych bruksistów, którzy bardzo mocno ścierają zęby. Utrzymuje ona zęby w określonym położeniu i nieznacznie je uciska. Ząb zawieszony jest na więzadłach, które amortyzują siły w czasie np. gryzienia. Podczas użytkowania szyny,zęby mają "narzuconą pozycję",która uniemożliwia ich przemieszczanie, a tym samym po ściągnięciu jej, odczuwa Pan dyskomfort.
Zadaniem szyny relaksacyjnej jest rozklinowanie zębów i rozciągniecie mięśni odpowiedzialnych za ściskanie (m. in. mięśni żwaczy). Dyskomfort powinien być zjawiskiem przemijającym przy początkowym noszeniu szyny. Ważna jest też kontrola po ok miesiącu od początku użytkowania.
Proponuję udać się do lekarza, który wykonał tę szynę dla Pana/Pani i opowiedzieć o objawach bólowych oraz zabrać ze sobą szynę w celu kontroli.
Pozdrawiam
Anna Zinczenko
Proszę udać się do lekarza, który wykonał szynę w celu korekty.
NIestety w początkowej fazie uzytkowania szyny jest to mozliwe.
duze znaczenie ma również materiał z którego wykonana jest szyna. jeżeli utrzymuje sie problem, nalezy zglosic sie na kontrole gdyz szyna w zlym ustawieniiu moze zaczac dzialaz jatrogennie --> na nie korzysc...

Pozdrawaiam
AB
Witam!
W pierwszych dniach używania szyny relaksacyjnej mamy wrażenie bólu zębów przypominający ból w pierwszych dniach po założeniu aparatu stałego. Po kilku dniach używania szyny tzn. 6-8 godzin w nocy, wrażenie to znika.
Użycie dużej siły, aby zdjąć szynę jest pojęciem względnym. Trudno odpowiedzieć na to pytanie nie widząc pacjenta.
Szyny relaksacyjne wykonywane są w przypadkach tzw. parafunkcji narządu żucia. W tym przypadku jest to zgrzytanie, bądź zaciskanie zębów. Jest to bruksizm centryczny lub ekscentryczny. Szyna relaksacyjna ma za zadanie zniwelować zaciskanie, zgrzytanie.
Jej zadaniem jest relaksacja mięśni przywodzących żuchwę do szczęki.
Szyny relaksacyjne mają różną budowę, grubość i powinne być wykonywane w tzw. zgryzie konstrukcyjnym, jeśli do objawów parafunkcji dołącza się ból pochodzący ze stawu skroniowo - żuchwowego. Temat stosowania i wykonywania szyn w różnych dysfunkcjach narządu żucia jest bardzo rozległy. Jego dokładne zrozumienie wymaga wiedzy medycznej. Nie sposób online zrozumiale i dogłębnie przybliżyć ten temat.
Zaleciłabym z tego powodu wizytę u Pani/Pana lekarza prowadzącego. Proszę podzielić się z lekarzem swoimi spostrzeżeniami a na pewno otrzyma Pani/Pan wyczerpującą odpowiedź. Proszę na wizytę zabrać ze sobą szynę i skonsultować swój problem. Jest to najlepszy sposób wyjaśnienia swoich wątpliwości. Tymczasem proszę szynę nosić, jak najdłużej w ciągu doby. W przyzwyczajeniu się do użytkowania szyny relaksacyjnej pomaga konsekwencja i czas jej użytkowania.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Wydaje mi się, że powinien się pan/pani zgłosić do lekarza u którego wykonana została szyna, w celu korekty. Pozdrawiam!
Witam, szyna powinna byc dopasowana ale jej ściągnięcie nie powinno sprawiać problemów. Proszę zgłosić sie na wizytę do Swojego lekarza prowadzącego aby sprawdził dopasowanie szyny
Tak jest to możliwe zwłaszcza w przypadku nowo wykonanej pracy jeśli efekt ten będzie utrzymywał się dłuższy okres np. powyżej 2 tyg. zalecane jest wykonanie nowej szyny lub korekta obecnej. Proszę dokładniej opisać przypadek. Kiedy była wykonana szyna, które zęby bolą, czy zauważalne jest starcie szyny, jeśli tak to w jakim zakresie. Pozdrawiam
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie - dopuszczalny jest niewielki ból. Myślę, że można to raczej nazwać dyskomfortem, a nie bólem po ściągnięciu z zębów szyny rano. Trudność ze zdjęciem szyny może być spowodowana tym, że jest dobrze dopasowana do zębów. Proszę umówić się na wizytę do lekarza, który wykonał dla Pani/Pana tą szynę i przedstawić ten problem. Odpowiedź na to pytanie nie jest możliwa bez wizyty w gabinecie i badania. Pozdrawiam!
Prawidłowe osadzenie szyny można ocenić w gabinecie stomatologicznym. Jest to kwestia oceny klinicznej oraz szczegółowego wywiadu. Czy źródłem bólu są rzeczywiście zęby, czy może stawy. Najlepiej skonsultować bezpośrednio lekarzem ordynującym szynę.
Pozdrawiam, RS
Witam.
Przyczyny mogą byc związane najczęściej albo z uzebieniem, czy zyną lub napięciem mięśni spowodowanym wadą.
Polecam kontrolną wizytę u lekarza prowadzącego.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
jeżeli jest prawidłowo wykonana szyna, to przejściowo moga boleć zęby i jest to częsty objaw. Po pewnym czasie przestanie to być takie uciążliwe,
Pozdrawiam serdecznie
dr n. med. Katarzyna Jankowska
To zależy z jakiego materiału został ta szyna zrobiona
Witam!
Szyna powinna ściśle przylegać. Jeśli otrzymał Pan niedawno to ból jest normalny. Jeśli to trwa już długo należy zgłosić się do lekarza stomatologa.
Pozdrawiam
Niestety może występować ból po zdjęciu szyny. To norma. Proponuję troczę skorygować szynę aby nie trzeba było z dużą siłą zdejmować.
Sugeruję wizytę: - 50 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Warto szynę skontrolować, czasem lepsza wydaje się być płytka podjęzykowa, ale to już jest zależne od poziomu starcia zębów.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Niestety, może boleć. Wszelkie objawy niepokojące należy skonsultować z lekarzem. Pozdrawiam