szczepienie a niepracująca nerka

3 odpowiedzi
Dzień dobry

Urodziłam synka z wodonerczem. dalsza diagnostyka wykazała niewydolność tej nerki, pracuje on w 2%,druga zdrowa w 98%.Syn ma 8mieisecy, poza szpitalem nie był jeszcze szczepiony, mimo że starszego szczepiłam, teraz się boję ze wzg. na nerkę. Do tego nie ma już 5w1 do której miałam zaufanie. Czy problem z nerką jest przeciwskazaniem, czy można szczepić tak samo jak dziecko w pełni sprawne?
Jeżeli dziecko jest zdrowe, nie ma objawów infekcji, przed szczepieniem będzie zbadane przez lekarza, opisany przez Panią problem nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia.
Przewlekła choroba u dziecka to częstsze wizyty u specjalistów i w szpitalu . Pozdrawiam.

Witam, Osoby z jedną sprawna nerką zwykle nie wymagaja zmian w postepowaniu (jedna nerka w całosci przejmuje czyyność obu). Wyjątkiem, może być przyczyna, która może doprowadzić do niewydolności równiez drugiej nerki. W przypadku Pani Dziecka, nic takiego nie wynika na szczęscie z opisu. Rozumiem jednak niepokój, proponowałbym zatem traktowanie szczepień tak jakbyśmy mieli do czynienia z niewydolnością nerek. Zaleca się wtedy nawet nieco więcej szczepień - również te z poza kalendarza, a własciwie: nieobowiązkowe, ale zalecane. Chodzi o uniknięcie infekcji mogących zaszkodzić drugiej nerce. O ile pamiętam, zaleca się ograniczanie szczepień do maksimum 4 walentnych. Konsultacja nefrologiczna, powinna objąć również zalecenia co do modyfikacji programu szczepień. Dodatkowe informacje można uzyskać na stronach MZ (niestety nie mogę tu podać linku). Pozdrawiam serdecznie Krzysztof Kowalczyk
Dzieci w wadami nerek szczepi się tak samo jak dzieci zdrowe, a nawet wymagaja większej ochrony, bo zalecane jest dodatkowe doszczepienie dziecka p/pneumokokom i meningokokom:)