Szanowni Panstwo, poszedłem na gastroskopie zdrowy , z racji ciągłych dużych wzdęć z rana ( stres

2 odpowiedzi
Szanowni Panstwo,

poszedłem na gastroskopie zdrowy , z racji ciągłych dużych wzdęć z rana ( stres w nocy-> małe dzieci ) , wyszedł lekki refluks i mała do 3 cm przepuklina rozworu przełykowego. Nigdy nie miałem zgagi pieczenia ani bolo w klatce.
Przepisano mi porprazol 40mg na dwa tygodnie.

I po 2 tygodniach dopiero objawy przyszły, (po IPP ?) wydaje mi się ze tak skoro jestem 35 letnim, w miarę szczupłym chłopakiem któremu zona stara się gotować zdrowo.

Stres mógł tez zaszkodzić tutaj bo diagnoza mnie zestresowała, nie mając objawów

Z 2 tygodni IPP przerodziło się na 2.5 miesiącach, gdzie obecnie testowana na mnie przez 10 dni teraz podwójna dawka 2x 40mg - Esomeprazol

Dodam ze nie zauważyłem żadnej przerwy jeśli chodzi objawy , poprawy przez cały okres IPP ( objawy pojawiły się przy terapii ). Ciągle czuje uczucie pieczenia w klatce oraz gula w gardle ( laryngolog nie stwierdził problemów ) która ciągle jest, jedynie jak lezę nie odczuwam dolegliwości.

Mój komfort zżycia zmalał do zera

Stosuje się do wszystkich rad, dieta od 3 tygodni bardzo lekko strawna, kilka posiłków dziennie, spie na podniesieniu, zero kawy, zero produktów zakazanych.

Schodzę z IPP , co drugi dzień teraz bo widzę ze nawet trawie gorzej, raz na dwa dni w toalecie, czego nigdy nie było.

Czy ten okres może tak długo trwać, gdzie gastrolog stwierdził ze naprawdę mały był refluks i przepuklina no ale objawy są duże .

Mam problem skompletować dietę, bo jedząc tylko gotowane , np unikam bananów, unikam pomidorów, ale wybór rzeczy do jedzenia jest bardzo okrojony.

Ma ktoś doświadczenie z państwa w tym temacie? Podobny przypadek
Dzień dobry, w Pańskim przypadku wprowadziłbym spożycie większej jolosci błonnika oraz produktów nabiałowych. Czy występują u Pana inne objawy ze strony układu pokarmowego ? Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry, jakie były wskazania do gastroskopii? Czy po gastroskopii konsultował się Pan z lekarzem, który wykonywał badanie? Pomocne może być prowadzenie dzienniczka żywieniowego, w którym będzie Pan notował jakie produkty Panu nie służą. Może być tak, że np. pomidor ze skórką będzie nasilał objawy, a bez skórki już nie. Warto też zadbać o właściwą podaż pełnowartościowego białka: twaróg, jaja, drób, ryby. Proszę też pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody niegazowanej. Po posiłkach nie jest wskazane leżenie czy wykonywanie skłonów. Wspomniał Pan o stresie. Czy rozważał Pan wizytę u psychologa lub psychoterapeuty? Powyższe zalecenia są dosyć ogólne, w celu uzyskania spersonalizowanych zaleceń konieczna byłaby wizyta u dietetyka klinicznego. Tak czy inaczej polecam prowadzenie dzienniczka żywieniowego (wspomniany wyżej), będzie to wskazówka dla Pana i ewentualnie dla dietetyka. Życzę zdrowia, pozdrawiam.