Szanowni Państwo. Piszę z zapytaniem i prośbą o kierunek działań. Mam 30 lat, uprawiam sport więcej

2 odpowiedzi
Szanowni Państwo.
Piszę z zapytaniem i prośbą o kierunek działań.

Mam 30 lat, uprawiam sport więcej niż amatorsko (3-4 razy w tygodniu, czasem 5), kolarstwo + tenis.
Nie spożywam słodyczy, ani nie używam używek. Prowadzę zdrowy trym życia 5 posiłków dziennie (po treningach coś więcej na regeneracje).
Rzuciłem palenie 6 miesięcy temu. W trakcie pandemii moja waga około 77 kg nie zmieniła się (zaraz po rzuceniu papierosów).
Problem rozpoczął się w maju i do dziś przytyłem jakieś 7 kilogramów - jednak nie tyle waga jest problemem, co brzuch.
Nie urosłem na boczki, ale brzuch zaczął wystawać. Sprawa jest dla mnie niepokojąca, ponieważ wszystko jest obecnie lepiej (więcej aktywności, zdrowsze jedzenie, brak używek), niż np. rok temu, a brzuch rośnie. Proszę o wskazówki.. Bardzo dziękuję.
Dzień dobry,
na zmianę masy ciała mogło wpłynąć kilka czynników i ciężko po takim opisie jednoznacznie ocenić co mogło być przyczyną:
- Zmiana spontanicznej aktywności fizycznej z powodu pandemii - zmiana trybu pracy, mniejsza ilość ruchu poza treningami itp.
- Rzucenie palenia mogło przyczynić się do większej chęci pojadania.
- Brak kontroli spożywanych kalorii oraz przeszacowanie ilości energii wydatkowanej w czasie treningu.
Myślę, że należy zacząć od kontrolowania wydatków energetycznych oraz kontrolowania ilości spożywanego jedzenia, zwracając szczególną uwagę na pojadanie, które może być efektem rzucenia palenia lub głodu występującego po treningach.

Pozdrawiam
Kamil Toutounchi

Dzień dobry,
znaczący przyrost tkanki w obrębie brzucha może być oznaką zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Zalecałabym dietę o niskim indeksie glikemicznym oraz zbadanie poziomu glukozy oraz insuliny we krwi.
Pozdrawiam serdecznie