Szanowni Państwo, Od pewnego czasu podejrzewam, że moja córka może być homoseksualną, ma 14 lat, o

1 odpowiedzi
Szanowni Państwo,
Od pewnego czasu podejrzewam, że moja córka może być homoseksualną, ma 14 lat, od kilku lat ubiera się niekiedy w koszule z kołnierzykiem, czasami wybiera ubrania z działu męskiego jednak są one bardziej unisex, przy takim stylu ubieralnia na luzie i jaki teraz panuje to nic szczegolnego. Nie miała nigdy chlopaka jednak myślę, że nie jest to spowodowane orientacja tylko nie nadszedł jeszcze czas, aby mieć chlopaka/dziewczyne i dlatego ciężko to zweryfikować. Jakiś czas temu córka ścielą wlosy na krótko, gdy zaczynają odrastać tą fryzura przypomina poprzez pewien sposób stylizacji lekko męska fryzurę. Ma przyjaciółki, koleżanki nie ma problemu z nawiązywaniem znajomosci jednak wiem, że opowiadała jak pewni chłopcy wyśmiewali jej fryzurę. Córka była pytana o to przez pewne osoby dorosle(nie mnie) o to czy tak właśnie jest, że woli dziewczyny jednak zaprzecza. Proszę o to jak ja mam się zachować w takiej sytuacji, ciężko mi rozmawiać o sprawach związanych z seksem w tym wieku, jak poznać czy przypuszczenia są poprawne, jak pomóc nakierować dziecko żeby jeżeli tak jest nie dusiło tego w sobie i umiało komukolwiek o tym powiedzieć, aby czuć się wolnym w swojej orientacji i dobrze czuć się że sobą. W jaki sposób zadać te pytania i skierować rozmowę żeby była bezpieczna i żeby nie zrazić jej ewentualnie do tego tematu.
Drogi Rodzicu, w czternastolatce niepewność, co do własnej orientacji seksualnej jest naturalna rozwojowo, w wielu przypadkach ten stan jest przejściowy - może trwać kilka miesięcy lub kilka lat. Seksualność jest niezwykle ważna dla nastolatka, jak i poznawanie siebie, wszystkich swoich nieodkrytych do tej pory zakamarków. Co może Pani zrobić to wykazać gotowość i otwartość na wszelkie wątpliwości dziecka. Czasem krótka informacja: "Jestem przy Tobie niezależnie od tego, co się dzieje. Jestem gotowa, by Cię wspierać" jest szansą wyjścia z cienia, podzielenia się swoimi wątpliwościami, cierpieniem aż po poczucie ogromnej ulgi. Pamiętaj, że nastolatek dopiero kształtuje swoją tożsamość seksualną. Gdy stanie się to tematem tabu, dziecku będzie bardzo trudno uporządkować swoje myśli i uczucia. Zawsze możesz Drogi Rodzicu skorzystać z pomocy psychologa, czy psychoterapeuty. Na taką konsultacje może Pan/i pójść z córką, abyście usłyszały swoje wątpliwości, podzieliły się swoimi emocjami i pokonały trudności. Niezmiernie cieszy mnie, że jest Pan/i bardzo uważna na swoje dziecko, myślę że ten pierwszy krok Pan/i już zrobiła!

*W razie gdyby chciał Pan/i zadać jakieś pytanie, to zapraszam.
Serdecznie pozdrawiam.
Marzena Przekwas-Siemiątkowska