Synek miał odroczone szczepienia z powodu problemów z napięciem i niepokojących zachowań (ze spectru

3 odpowiedzi
Synek miał odroczone szczepienia z powodu problemów z napięciem i niepokojących zachowań (ze spectrum autyzmu). Obecnie jest objęty terapią w ramach WWR. W wyniku terapii zachowanie synka się poprawiło lecz nadal jestemy zaniepokojeni. Czas odroczenia szczepieńsię skończył. W miedzyczasie zrobiliśmy synkowi badanie mikrofloty jelitowej która wykazała za mało dobrych bakterii. Okazało się ze synek ma takze mutację genu MTHFR. Czy jest to przeciwskazanie do szczepień?
Wpadliście Państwo w sidła internetu. Nie ma czegoś takiego jak norma liczby bakterii jelitowych. Nie znamy konsekwencji mutacji genu MTHFR dla konkretnego człowieka, takich rzeczywiście udowodnionych. Nie są to przeciwwskazania do szczepień. Proszę te rzekomo naukowe informacje przeciwstawić rzeczywistemu ryzyku chorób, którym możemy zapobiec przez szczepienia. Epidemia odry jest niedaleko nas, taka prawdziwa, zapadalność na krztusiec też jest duża, przenoszą go młodzież i dorośli, a największą krzywdę robi małym dzieciom.

Witam. Nie podaje Pani wieku dziecka i kiedy to wzmożone (lub obniżone) napięcie mięśniowe miało miejsce. W związku z podaną przez panią sytuacją dobrze się stało że szczepienia zostały odroczone. Jeżeli podane przez Panią objawy nie cofnęły się do końca lub są inne objawy Panią niepokojące doradzałbym konsultację ew. opiekę ze strony dobrego neurologa dziecięcego, który powinien pomóc państwu podjąć decyzję co do przywrócenia szczepień, ich kolejności i odstępów pomiędzy poszczególnymi szczepieniami. A propos Pani obaw i zastrzeżeń, uważam że w naszym kraju jest za dużo szczepień a podejście do tych w końcu profilaktycznych działań - powinno być indywidualne. Co do mutacji genu MTHR (jak i innych genów)to efekt tych mutacji zazwyczaj objawia (się lub nie) w sposób indywidualny. Warto wiedzieć, że mutacja tego genu u kobiet często skutkuje poronieniami. Czy u kobiety z mutacją genu MTHR, nadmiar szczepień ochronnych w dzieciństwie, czy ich niewłaściwe wykonanie nie przyczyniło się do konkretnego poronienia, trudno powiedzieć. Jednak trudno zaprzeczyć, że tego rodzaju splot okoliczności nie może być podłożem do takiej sytuacji. Reasumując - proszę się nie martwić ale działać, na pewno znajdzie Pani neurologa dziecięcego czy pediatrę, którzy pomogą Pani rozwiązać opisany problem. Pozdrawiam Dr J.Czelej
Nie zgodzę się z P. Dr Czelej.
Gen MTHFR ma setki wariantów, które w internecie są błędnie nazywane mutacjami. Nie znaleziono związków między wariantami tego genu, a zaburzeniami zachowania, czy powikłaniami poszczepiennymi. Może Pani szczepić dziecko.
Odraczanie szczepień z powodu obniżenia napięcia mięśniowego jest częstym błędem neurologów. Choroba neurologiczna, która jest stabilna i nie postępuje NIE JEST przeciwwskazaniem do szczepień!
W Polsce nie mamy "za dużo" szczepień. Nasze dzieci uodparniane są przeciwko mniejszej liczbie chorób, niż np. w USA, czy UK!