Syndrom Churga - Straussa bez zapalenia naczyń, czy może zatoki. Historia mojej choroby jest bardzo

5 odpowiedzi
Syndrom Churga - Straussa bez zapalenia naczyń, czy może zatoki. Historia mojej choroby jest bardzo długa, ciągnie się od lutego 2011. By nie opisywać wszystkiego co działo się przez ten czas, ograniczę się do podania najprostszych informacji. Oficjalna diagnoza to syndrom Churga - Straussa bez zapalenia naczyń, główny objaw to ciężka astma o nieznanym podłożu, która leczona jest Prednisonem (20 mg/d) i sterydami wziewnymi (Foster, Eklira, Budesonid). Jako dodatkowe leczenie zastosowano u mnie płukanie zatok rozworem soli kuchennej i sody. Zauważyłem, że gdy przestaję z jakichś powodów płukać zatoki, powoli wzmaga się astma i zmniejsza się pojemność moich płuc, nawet przy 20 mg/d Prednisonu. Czy ten fakt nie wskazuje na to, że przyczyna mojej astmy jest związana raczej z zatokami, a nie jest objawem towarzyszącym (jak się tu zakłada) syndromowi Churga - Straussa?
Mieszkam od wielu lat i jestem leczony w Holandii.

Dziękuję z góry za odpowiedź,

Piotr
To jednak zbyt mało informacji, a bez badania pacjenta, trudno ostatecznie udzielic odpowiedzi na Pana pytania. Powinien Pan zgłosić sie do pulmonologa
AD

Zespół Churga-Strauss jest de facto zapaleniem naczyń i nie istnieje bez zwykle ciężkiej astmy z polipami zatok. Jeśli pewnie rozpoznano ów zespół, wymaga on leczenia GKS wziewnymi w wysokich dawkach i okresowo bądź na stałe doustnie. Jeżeli leczenie to nie jste skuteczne w wyspecjalizowanych ośrodkach leczy się lekami immumodulującymi, biologicznymi. Inną możliwą chorobą objawiającą się takimi objawami, a dotyczącymi zatok i oskrzeli to np. Zespół Kartagenera, wtedy nie ma zapalenia naczyń.
Nie znam wszystkich wyników badań, ale w przypadku takich wątpliwości trzeba wykonać MRI zatok lub TK zatok, posiew wymazu z gardła i nosa.
Astma może się pogarszać w kontroli jak i w badaniach czynnościowych zarówno jako wykładnik zespołu Churga-Strauss jak i niezależna choroba. Związek z zapaleniem zatok jest bezdyskusyjny. Dość istotnym pytaniem jest zapytanie do lekarza laryngologa czy istnieją inne niż płukanie zatok sposoby leczenia zapalenia zatok.
Dzień dobry. Zespół Chrga-Strauss, aktualnie znany jako choroba o nazwie eozynofilowa ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń zawsze, jak sama nazwa wskazuje przebiega z zapaleniem naczyń. Oczywiści dotyczyć może wybranych narządów (b. często, prawie zawsze, nosa w postaci zapalenia zatok i płuc w postaci astmy) i być może u Pana ogranicza się właśnie tylko do tych narządów. Rozpoznanie stawiamy w oparciu o objawy kliniczne oraz inne badania w tym laboratoryjne i/lub histopatologiczne. Choroba przebiega często z nasileniami/zaostrzeniami objawów co w Pana przypadku najpewniej objawia się pogorszeniem zarówno zapalenia w obrębie zatok i oskrzeli. Może to być również inna "zależność" czesto obserwowana u pacjentów chorujących na astmę i przewlekły nieżyt nosa tj wtórne pogorszenie objawów astmy w przypadku nasilenia (z różnych powodów) nięzytu nosa. Tak czy inaczej niezbędne jest w takich przypadkach stałe i właściwe leczenie zarówno górnych jak i dolnych dróg odechowych. W Z. Ch-S lekiem z wyboru są steroidy, czasami w połączeniu z innymi lekami.