stany lękowe

10 odpowiedzi
U syna (18 lat) od dłuższego czasu utrzymuje się stany lękowe dotyczące zdrowia ( pojawiają się różne lęki związane z brakiem snu, apetytu itp. , również utrzymują się stany depresyjne-smutek, przygnębiebie). Po wizycie u lekarza psychiatry syn otrzymał seronil 20mg (1x dziennie rano) oraz dodatkowo mirtagen 30 mg (1 tabletka wieczorem). Czy oba te leki można stosować jednocześnie. Nie chciałbym podważać decyzji lekarza ale czytając ulotki załączone do leków nasunęły mi się wątpliwości. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
Jak najbardziej stosujemy łączone terapie.
Proszę zauważyć ,że 1 lek przyjmujemy rano, 2-gi wieczorem. Proszę nie przerywać terapii bez wizyty kontrolnej, która powinna mieć miejsce po 4-6 tyg. DR PARDA

Dzień dobry

tak, te leki można stosować razem

z poważaniem

M.Skarbek
Oba opisane leki mogą być podawane równocześnie. Działanie przeciwdepresyjne pojawia się po około 2-3 tygodniach, natomiast Mirtagen ma dodatkowe działanie poprawiające sen, które pojawia się od pierwszego dnia.
Ja to połączenie tych leków stosuję bardzo często. Z ulotek można wyczytać różne rzeczy. Firmy farmaceutyczne się zabezpieczają. Ja lubię to połączenie i uważam, że jest bardzo skuteczne.
Witam. Na wstępie chciałbym Panią i syna zachęcić do zadawania pytań lekarzowi prowadzącemu leczenie podczas wizyt bo można wtedy rozwiać Państwa wątpliwości i uniknąć niepotrzebnego niepokoju, a także wzmocnić zaufanie i wzajemną współpracę w leczeniu. Z mojego doświadczenia wynika, że oba te leki można razem łączyć w celu uzyskania lepszego wspólnego działania.
Pozdrawiam
Witam.

Teoretycznie można stosować oba wymienione przez Panią leki. To jest typowe, powszechnie stosowane połączenie w przypadku objawów, jakie Pani wymieniła. Nie znam więcej istotnych informacji, które byłyby mi potrzebne, aby stwierdzić, czy akurat u Pani syna jest to odpowiednie połączenie. Warto zaufać psychiatrze. Zachęcam do wyjaśniania swoich wątpliwości z lekarzem prowadzącym. Moim zdaniem to nie jest podważanie decyzji lekarza.

Pozdrawiam serdecznie.
Szanowna Pani,
Leki, które zalecił psychiatra, można stosować razem. Są to leki o różnych mechanizmach działania, które wzajemnie potęgują swoje działanie przeciwdepresyjne. Jest to postępowanie zgodne z obecną wiedzą i praktyką kliniczną.

Pozdrawiam Bogdan Stefanowski.
Witam
Dziękuję za pytanie.Bardzo zachęcam do zadawania pytań i rozmowy dotyczącej leczenia z lekarzem prowadzącym- lekarz z pewnością udzieli Państwu odpowiedzi na wszystkie pytania oraz uzasadni szeroko wybór zastosowanych leków. Niestety nie mogę wypowiedzieć się w tym przypadku, gdyż nie badałam pacjenta. Bardzo wiele czynników ma wpływ na wybór farmakoterapii oraz terapii. W psychiatrii dopuszczalne jest stosowanie monoterapii ( leczenie jednym lekiem ) lub politerapii ( leczenie dwoma bądź więcej lekami)- wybór zawsze dokonywany jest po zebraniu szczegółowego wywiadu oraz po badaniu pacjenta- co jest konieczne do ustalenia rozpoznania oraz indywidualnego doboru farmakoterapii oraz terapii. Zachęcam jeszcze raz do szczerej rozmowy z lekarzem prowadzącym. Pozdrawiam.
Droga Pani!
Łączne podawanie tych dwóch leków nie jest przeciwwskazane. Wymaga tylko zwracania uwagi na ewentualne objawy uboczne.
Zwykle proponuję przedyskutować takie sprawy z lekarzem leczącym i to w sposób w jaki napisała Pani do mnie - a więc nie zgłaszanie obaw co do zasadności leczenia a pytań o możliwe objawy uboczna, na które należy zwrócić uwagę.
Pozdrawiam
Nie jestem lekarzem psychiatrą, ale z mojej wiedzy wynika, że nie ma przeciwwskazań do równoczesnego stosowania tych preparatów, gdyż mają one wobec siebie działanie uzupełniające - po prostu każdy z nich ma inny mechanizm działania na receptory. Ewentualne wątpliwości warto zawsze konsultować w lekarzem prowadzącym, do czego gorąco Panią namawiam :)