Witam, Mam stan zapalny w okolicy okołokorzeniowej 26. Na tym zębie jest założona korona porcelanowa z wkładem metalowym. Podobno ząb był kiedyś leczony kanałowo i wypełniony materiałem, którego nie będzie widać na rtg. Na dziąśle od strony policzka zrobił mi się ropień. Blisko stanu zapalnego mam zatokę szczękową, która jest w dużej części niedrożna (prawdopodobnie wynik tego stanu zapalnego). Proszę o poradę, co mogę zrobić w tej sytuacji? usunąć koronę wraz z zębem czy ratować ząb i jak? Czy jak wyleczę stan zapalny to poprawi się moja sytuacja z zatokami, które już bolą? Ząb trochę pobolewa. Dziękuję.
lek. dent. Natalia Samcik
lek. dent. Natalia Samcik
Stomatolog, Protetyk, Stomatolog dziecięcy
Pruszków
Aby wyleczyć stan zapalne w okolicy korzeni zębowych trzeba wykonać rewizję leczenia kanałowego tego zęba. Aby to zrobić należałoby zdjąć koronę z zęba i wyciągnąć wkład koronowo-korzeniowy. Niestety jest to bardzo trudne, w przypadku dobrze wykonanej odbudowy niemożliwe. Obawiam się że trzeba będzie usunąć zęba aby wyleczyć stan zapalny. Pozdrawiam Natalia Samcik

lek. dent. Dmytro Sapa
lek. dent. Dmytro Sapa
Stomatolog
Warszawa
Witam.
Polecam zacząć od wykonania badania tomografii komputerowej w odcinku zębów 25-27. Wynik którego zadecyduje o losie zęba i zatoki. Faktycznie, zatoki są wrażliwe na zapalne stany od zębów górnych.

Jeśli będzie możliwe leczenie zachowawcze -> ponowne leczenie kanałowe z usunięciem uzupełnienia protetycznego oraz ponowne wykonanie korony po wygojeniu (istnieje mała szansa, że będzie można ponownie użyć starej korony).
Jeśli nie będzie możliwe leczenie zachowawcze -> usunięcie zęba i leczenie protetyczne bądż implantoprotetyczne.

lek. dent. Małgorzata Woroszyło
lek. dent. Małgorzata Woroszyło
Stomatolog, Chirurg szczękowy
Warszawa
Witam serdecznie,
z uwagi na złożoność problemu porada online nie jest wskazana, choćby ze względu na brak znajomości dokumentacji medycznej, jak zdjęcia radiologiczne. Nie wykluczam potrzeby konsultacji u specjalistów z zakresu endodoncji i chirurgii szczękowej przed podjęciem ostatecznej decyzji. Zapraszam do naszej placówki.
Pozdrawiam.

Dzień dobry, jeżeli jest odpowiedni dostęp do okolicy okołowierzchołkowe,j można wykonać resekcję wierzchołków korzeni - wtedy, ząb zostaje.Jeżeli nie ma dostępu, ząb niestety jest do usunięcia. Oczywiście zabieg resekcji należy wykonać w osłonie antybiotykowej.Jeżeli przyczyną zapalenia zatoki był ropny stan zapalny okolicy okołowierzchołkowej ,po wykonaniu resekcji i przyjęciu antybiotyku, stan zapalny zatoki powinien ustąpić. Pozdrawiam dr Kręcisz

lek. dent. Danuta Kovger-Urbańska
lek. dent. Danuta Kovger-Urbańska
Stomatolog, Protetyk, Stomatolog dziecięcy
Łódź
Dzień dobry, jeśli żab był dawno leczony kanałowo i pod praca protetyczna w korzeniach zęba nie widać żadnego materiału kontrastowego oraz jest obecna przetoka ...proszę jak najszybciej się zgłosić do endodonty . Powodzenia

Witam, jeśli istnieje taka możliwość, należy jak najszybciej zdjąć uzupełnienie protetyczne i spróbować ponownie zdezynfekować i przeleczyć ząb kanałowo. Usunięcie przyczyny stanu zapalnego często prowadzi do wyleczenia tkanek otaczających (kość, zatoka), jednak należy to skontrolować po przeleczeniu zęba, gdyż czasem konieczne jest wprowadzenie dodatkowo leczenia zatoki. Powodzenia

lek. dent. Mateusz Tomaka
lek. dent. Mateusz Tomaka
Stomatolog
Ropczyce
Witam, jeżeli ząb rokuje na przyszłość i jego stan pozwoli na leczenie to trzeba go leczyć w przeciwnym wypadku należy go usunąć. Jeżeli ma pani ropien to trzeba go chirurgicznie napiąć, ale może ma Pani przetoke ropna? Jeżeli leczyć to zdjąć koronę i przeleczyć ząb endodontycznie. Jeżeli problemy z zatokami są zębopochodne to poprawi to sytuacje zatok. Na podstawie tych informacji ciężko cokolwiek pomoc. Proszę zgłosić się do lekarza dentysty.

Specjaliści w zakresie leczenia: choroby przyzębia

Mirołsawa Połuchtowicz-Hańska

Mirołsawa Połuchtowicz-Hańska

Stomatolog

Myślenice

Ewa Duraj

Ewa Duraj

Stomatolog

Białystok

Robert Radłowski

Robert Radłowski

Stomatolog

Białystok

Janina Tęcza

Janina Tęcza

Stomatolog, Lekarz medycyny estetycznej

Wrocław

Marek Witkowski

Marek Witkowski

Stomatolog, Chirurg

Kraków

Renata Ostrowska

Renata Ostrowska

Stomatolog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 2 pytań dotyczących usługi: choroby przyzębia

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.