Spirulina a ból głowy

25 odpowiedzi
Chciałam zapytać o to, o czym świadczy (lub może świadczyć) ból głowy po spirulinie? Kupiłam sobie spirulinę w proszku (Bio Planet) w sklepie ekologicznym. Dopiero w domu zauważyłam, że kraj pochodzenia to Chiny - choć nie jestem pewna, czy to powinno niepokoić? Przez dwa dni późnym rankiem jadłam po łyżeczce proszku (tak jak jest napisane na opakowaniu), popijając dużą ilością wody. Pierwszego dnia nie skojarzyłam bólu głowy ze spiruliną. Jednak drugiego dnia znowu bolała mnie głowa, więc wtedy zaczęłam przypuszczać, że to może mieć związek ze spiruliną (mnie bardzo rzadko boli głowa). Odstawiłam więc spirulinę na kilka dni i znowu zaczęłam przyjmować. Znowu mnie bolała głowa. O co chodzi? Czy powinnam odstawić spirulinę? Kupić inną? A może to normalne na początku? Uprzejmie proszę o odpowiedź.
Jeśli ma Pani problemy z tarczycą na tle autoimmunologicznym (np. Hashimoto) to jod zawarty w spirulinie może Pani szkodzić. Warto wykonać badania na poziom p/ciał anty TPO i anty TG oraz USG tarczycy

Witam,

Chlorella oraz Spirulina mają niezwykłe właściwości, są bogactwem białka, chlorofilu i są niezwykle zasobne w witaminy i minerały. Niestety mają one swoje zalety, ale również wady. Obie są jednak częstym narzędziem, używanym w celu pozbycia się metali ciężkich i ogólnego detoksu. Być może w wyniku detoksu pojawiają się u Pani wymienione dolegliwości. Trzeba również pamiętać, że spirulina jako cyjanobakteria (sinica) zawiera endotoksyny LPS, te same znaleziono również w Chlorelli. Jej immunostymulujące działanie w przypadku zdrowych osób jest bardzo korzystne, natomiast w przypadku osób, które cierpią na choroby autoimmunologiczne może być problematyczne, ponieważ dodatkowo pobudza oś Th1 układu immunologicznego. Skoro wystąpiły u Pani dolegliwości, warto zastanowić się czy nie cierpi Pani na jakąkolwiek chorobę autoimmunologiczną, wówczas stosowanie spiruliny nie jest wskazane. Zestawienie objawów niepożądanych po spożyciu spiruliny to m.in: ból głowy, bóle mięśni, pocenie się, problemy z koncentracją i to przy bardzo niskiej dawce na poziomie 1g. Jakość zakupionego produktu jest równie istotna. Obecność zanieczyszczeń mogła się przyczynić do wywołania skutków ubocznych. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na istotny fakt, że to co jest dostępne powszechnie, jest często kiepskiej jakości produktem pełnym zanieczyszczeń. Jeżeli już stosujemy tego typu produkty zadbajmy o ich jakość wybierając substancje organiczne. Ze stosowaniem tego typu suplementacji decyzję zawsze podejmuje się indywidualnie do przypadku biorąc pod uwagę szereg czynników. Zalecam odstawianie suplementu.
Pozdrawiam,
dietetyk kliniczny
Sports-Med.
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie,
przy stosowaniu spiruliny nie powinno być żadnych objawów. Przyczyną bólów głowy najprawdopodobniej może być zanieczyszczenie suplementu substancjami toksycznymi dla organizmu np. metalami ciężkimi. Jakość spiruliny z chińskiego rynku może być podejrzana. Dobre rekomendacje pozyskuje spirulina hawajska. Osobiście stosowałam spirulinę z Kazachstanu i nie wywoływała żadnych niepokojących reakcji. W przypadku choroby Hashimoto jod zawarty w spirulinie może wywołać niepokojące objawy i pogorszenie samopoczucia w tym bóle głowy. Przyczyną bólu głowy mogłaby być także alergia na spirulinę, choć to mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe.

Pozdrawiam
Ewa Janowicz

Mission Nutrition Ewa Janowicz
Ul. Koszalińska 88d/2
78-400 Szczecinek
mission-n.pl
Dzień dobry,
Jeśli skojarzyła Pani swoje objawy ze spiruliną, absolutnie bym ją wyłączyła z diety. Dobre samopoczucie i kondycja fizyczna i psychiczna jest o wiele ważniejsza. Spirulinie przypisuje się dużo dobrego, ale są również negatywne głosy. Niektóre badania wskazują na to że zawiera neurotoksynę taką jak wykrywa się w przypadku choroby Alzhaimera czy też posiada nieaktywne analogi witaminy B12. Dlatego też nie będzie to dobre źródło na uzupełnienie witaminy B12 u wegan i wegetarian.
Pozdrawiam,
Milena Olaszewska
Ciężko jest jednoznacznie określić jaki jest powód bym głowy, ale niech pani pozwoli że nakieruje panią na dwa fakty.
Spirulina przyjmuje się jako element tak zwanego oczyszczenia organizmu z toksyn. I rzeczywiście, w pewnym stopniu ma takie właściwości. Wszystko zależy od tego w jakim stanie znajdował się pani organizm przed przyjmowaniem suplementu, ponieważ może być tak, że ilość uwolnionych toksyn z którymi musi sobie poradzić wątroba oraz Nerki jest tak duża że Z powodu tego procesu ma Pani bóle migrenowe.
Drugim powodem jest udowodniona przez naukowców zdolność do wiązania metali ciężkich – o ile wykorzystywana jest to jako plus, właściwości tych sinic Są przez niewykorzystywane jeszcze przed zbiorami – co oznacza że kumulują one metale ciężkie pochodzące ze środowiska w którym są zbierane. Być może sinice z których wykonywany jest pani suplement miały już Skumulowane metale ciężkie i być może one właśnie wywołują u pani bóle głowy.
Być może jest Pani uczulona na składniki które zawiera spirulina. Może wypijała Pani zbyt mało wody, albo suplement który Pani zakupiła był niskiej wartości, zanieczyszczony metalami.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Czasem zdaża się, że pacjenci źle reagują na glony typu spirulina. Natomiast trzeba zastanowić się nad wpływem innych czynników na ból głowy. Nie należy traktować zażywania spirulina i bólu głowy zero-jedynkowo. Pozdrawiam
Dzień dobry,

u osób wrażliwych spirulina może wywołać bóle głowy. Należy pamiętać, że obniża ona również ciśnienie, cholesterol i glukozę we krwi.
Tak więc warto pomysleć o zamianie spiruliny np. na chlorofil w płynie.
pozdrawiam
Witam serdecznie. Generalnie, skutki uboczne takie jak np. ból głowy występują u osób uczulonych na składniki, które zawiera spirulina oraz podczas jej nadmiernego spożycia, znacząco przekraczającego zalecane dawkowanie. Unikałabym spiruliny pochodzącej z Chin. Cena wprawdzie jest niska, ale jakość i bezpieczeństwo wątpliwe. Lepszym wyborem będą te z plantacji w USA, głównie na Hawajach i z Kalifornii. Plantacje te mają całoroczny dostęp do słońca, oceanicznej wody, alkalizowane są sodą z czynnych wulkanów, nie stosuje się tam pestycydów i herbicydów. Warto zwrócić na to uwagę, poczytać skąd pochodzi dany produkt, zapoznać się z danymi o miejscu hodowli, sprawdzić, czy posiada certyfikaty jakościowe.
Witam Panią serdecznie. Przyczyn może być parę: ból głowy może być wynikiem oczyszczania się organizmu z toksyn, w takiej sytuacji należy znacząco zmniejszyć dawkę powoli ją zwiększając. Może być to również spirulina, która jest zanieczyszczona, w takiej sytuacji lepiej kupić inną. Proszę spróbować najpierw zmniejszyć znacząco dawkę, jeżeli ból głowy nadal będzie się pojawiał, to radzę odstawić. Kraj pochodzenia w tym wypadku nie wskazuje na coś złego. Pozdrawiam
Witam. Rzeczywiście może być tak jak Pani myśli, niektóre spiruliny zawierają metale ciężkie, obniża to jakość spiruliny i może wywołać skutki uboczne (warto zastanowić się nad wypróbowaniem spiruliny z innego źródła?). Po drugie- podczas stosowania spiruliny zwiększa się zapotrzebowanie na wodę- być może w tym tkwi problem? Nie pije Pani wystarczającej ilości, organizm jest odwodniony i mogą pojawiać się bóle głowy? Dodatkowo proszę pamiętać, że nie należy przekraczać wyznaczonej dawki, gdyż spożywanie większej ilości spiruliny w jednym czasie może powodować skutki uboczne. Skutki uboczne mogą występować również u osób uczulonych na składniki spiruliny.
Dzień dobry,
Spirulina choć zaliczana do żywności z kategorii "super foods" może wykazywać pewne nieprzyjemne objawy po jej zażyciu. Wśród nich zaliczyć możemy m.in. wspomniany przez Panią ból głowy, nudności, zawroty, ból brzucha czy nawet zaczerwienienie twarzy. Symptomy te nie stanowią niestety reguły, każdy organizm inaczej reaguje na zażycie preparatu, powinny natomiast ustąpić po kilku dniach. Proszę upewnić się, że produkt pochodzi z pewnego źródła, a Pani nie przekracza zalecanej dziennej dawki preparatu.
Witam przyczyną bóli głowy po spirulinie może być jej przedawkowanie ,nadwrażliwość na któryś ze składników lub jej zanieczyszczenie. Skoro zażywa ją Pani zgodnie z zaleceniami sugeruję ją odstawić na rzecz np; młodego jęczmienia.
Spirulina niewiadomego pochodzenia może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Jeżeli objawy kojarzy Pani ze spożywaniem tej algi, należy jak najszybciej odstawić.
Spirulina jest suplementem o wszechstronnym działaniu. Zawiera białko, witaminy, również te o właściwościach przeciwutleniaczy i składniki mineralne jak żelazo czy wapń w znacznej ilości i inne makro i mikroskładniki. Spirulina dzięki zawartości tak licznych składników poprawiających stan zdrowia, chociażby poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów, a tym samym funkcjonowanie organizmu, jest zaliczana do superfoods. Niestety nie jest ona wskazana dla każdego bo "to co dla jednych jest lekarstwem dla innych bywa trucizną". Obniża ona poziom cukru we krwi więc nie jest wskazana dla osób z hipoglikemią a dla cukrzyków powinna być używana pod ścisłą kontrolą, żeby nie dopuścić do hipoglikemii. Obniża ciśnienie krwi i dlatego nie jest wskazana dla niskociśnieniowców. Jeśli ktoś ma hemoglobinę przy górnej granicy normy oraz żelazo na wysokim poziomie nie powinien zażywać spiruliny gdyż jest ona substancją wykorzystywaną przy zapobieganiu anemii. Nie mogą jej też stosować osoby chore na fenyloketonurię. Jak widać przeciwskazań wymieniłam kilka i jest ich na pewno więcej. Nie znam Pani stanu zdrowia ale jeśli jakiekolwiek z powyżej wymienionych przeciwskazań dotyczą Pani, to niestety należy zrezygnować z tego suplementu. Ból głowy, o którym Pani pisze może wynikać właśnie z tego że należy Pani do osób z niskim ciśnieniem krwi.
Poza tym bardzo istotna jest ilość przyjmowanej spiruliny. Na początek należy zaczynać od małych dawek 1g i z dnia na dzień zwiększać do kilku gram w zależności od samopoczucia. Może zastosowała Pani za dużą dawkę na początek?...
Jeśli chodzi o to że kraj pochodzenia to Chiny to temat wciąż budzi kontrowersje w każdej dziedzinie. Algi rosną w wodach tamtych regionów w sposób naturalny w znacznych ilościach więc jeśli jest to hodowla kontrolowana to nie widzę przeciwskazań. Na pewno produkt bio pochodzący z kontrolowanych hodowli będzie bardziej odpowiedni. Mam nadzieję że pomogłam. Powodzenia :)
Tak, przy zaburzeniach metylacji, a dokładnie genu CBS spirulina może wywoływać ból głowy. Dobrze będzie wykonać analizę moczu UAA, by wiedzieć, gdzie leży problem i jak sobie z nim radzić.
Poradziłabym odstawić spirulinę.
Możliwe, że pani organizm nie toleruje spiruliny. Może to być jakaś nietolerancja albo nadwrazliwość pokarmowa. Niektórzy źle reagują na spirulinę, więc radzę kupić jakiś zamiennik, a do samej spiruliny nie wracac.
Witam,

jeśli pojawiają się takie objawy to proszę odstawić suplement. Można wypróbować spirulinę innego producenta, jednak w razie jakichkolwiek problemów i niepokojących objawów lepiej zrezygnować z jej przyjmowania.

Pozdrawiam
Karolina Bednarowicz
Objawy sugerują, iż spirulinę należy odstawić, bowiem spirulina złej jakości może zawierać bakterie chorobotwórcze czy metale ciężkie. Stosując suplementy diety należy kupować produkty ze sprawdzonego źródła.
Dziękuję za pytanie. Jeśli chodzi o spirulinę to ból głowy może być skutkiem ubocznym przyjmowania spiruliny razem z bólami mięśniowymi, zaczerwienieniem twarzy, nadmierną potliwościom oraz problemami z koncentracją. Jedyne co mogę polecić to zacząć od bardzo małych dawek dziennie (np. 1/2 łyżeczka co drugi dzień) i obserwować swój organizm. Jeśli ból głowy będzie występować nadal może to oznaczać nadwrażliwość organizmu na spirulinę i nie należy jej spożywać. Zazwyczaj ból głowy po spirulinie świadczy o zbyt dużym jej spożyciu.
Może Pani również spróbować kupić inną spirulinę z certyfikatem jakości, potwierdzające bezpieczeństwo danej hodowli.
Pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry!
Jeżeli próba ze spiruliną jest powtarzalna-za każdym razem występuje ból głowy-proponowałabym zrezygnować z jej spożywania. Może Pani również spróbować kupić spirulinę innego producenta, aby wykluczyć bóle głowy spowodowany zanieczyszczeniem produktu, a nie samą spiruliną.
Serdecznie pozdrawiam!
Stosowanie spiruliny nie powinno nieść niepożądanych skutków. Pojawiające się bóle głowy po spożyciu spiruliny mogą wynikać z zawartych w suplemencie zanieczyszczeń, metali ciężkich, toksyn, konserwantów, barwników, które niestety dość często pojawiają się w produktach niewiadomej jakości i niewiadomego pochodzenia. Inną przyczyną może być indywidualna nietolerancja produktu.
Serdecznie pozdrawiam
Bożena Czabaj Brauntsch

dieta-4u.pl
Z Pani opisu wynika, iż ten suplement ewidentnie nie jest dobrze tolerowany przez Pani organizm. Może to wynikać np. z zanieczyszczenia produktu metalami ciężkimi. Warto także zgłębić diagnostykę tarczycy, gdyż spirulina jest bogatym źródłem jodu, a zarówno niedobór jak i nadmiar tego pierwiastka będzie negatywnie wpływał na pracę narządu. Osobiście, odstawiłabym ten suplement i nie stresowała organizmu :-)
Witam, spirulina nie powinna wywoływać takich efektów a już szczególnie na początku brania. Jeżeli dwukrotnie powtórzyła się taka sama sytuacja można przypuszczać, że produkt jest być może czymś zanieczyszczony. Chociaż, przyznam się, że pierwszy raz słyszę o takiej sytuacji. Sugerowałabym, że to zbieg okoliczności, jednak twierdzi Pani, że prowokacja dwukrotna wywołała taki sam efekt. Nie wiem nic na tema Pani więc ciężko mi ocenić sytuacje, jak wyglądało żywienie w tych dniach czy były również inne czynniki, które mogły wywołać ból głowy. Jednak jest pewne, że spirulina sama w sobie nie ma takich efektów ubocznych, przy podanej wyżej dawce i na początku skomplementowania.
Dzień dobry, bardzo dziwną ma Pani przypadłość, szczerze nigdy się nie spotkałam z czymś takim ani nie słyszałam o związku bólu głowy ze spiruliną. Jeżeli chodzi o kraj pochodzenia to nie sądzę by to miało jakieś znaczenie. Jeżeli zależy Pani na spożywaniu spiruliny (ma wiele bardzo wartościowych składników odżywczych) to może po prostu spróbuje Pani kupić produkt innej firmy, możliwe, że przy produkcji tamtej używane są jakieś substancję, które powodują u Pani ból głowy. Z czy próbowała Pani może dawać tą spirulinę komuś innemu? Czy on też ma takie objawy?