Skręcony staw skokowy, czy usztywnienie wystarczy?

2 odpowiedzi
Tydzień temu skręciłem sobie staw skokowy w trakcie meczu koszykówki. Lekarz w trakcie wizyty powiedział, że będę musiał nosić stabilizator. Nic więcej mi nie kazał robić, żadnych okładów ani nic. Moja noga jest bardzo opuchnięta i martwi mnie jej stan. Od tygodnia nic się nie poprawia. Czy przy skręceniu stawu skokowego samo noszenie usztywnienia wystarczy?
Witam,
Najnowsze badania wskazują na niekorzystny wpływ usztywnienia kończyny przez dłuższy czas niż kilka godzin po urazie. Jeszcze do niedawna w środowisku fizjoterapeutów i lekarzy obowiązywała tzw. zasada P.R.I.C.E. (skrót z ang. Protection Rest Ice Compression Elevation) bazująca na 5 zasadach: zabezpieczeniu, odpoczynku, chłodzeniu, ucisku i uniesieniu kontuzjowanej kończyny. Jednak obecnie coraz więcej specjalistów odchodzi od tej procedury na rzecz M.E.A.T. (ang. Movement Exercise Analgesia Treatment), który w korzystny i naturalny sposób umożliwia naszemu organizmowi dalszą walkę ze stanym zapalnym (ruch, ćwiczenia, naturalne środki przeciwbólowe, leczenie). Filozofia poprzedniego systemu (P.R.I.C.E.) opierała się na błędnym założeniu, że ból będący następstwem kontuzji jest spowodowany stanem zapalnym, dlatego stosowano zasadę – zwalcz stan zapalny (np. środkami NLPZ), to zmniejszysz ból lub całkowicie go wyeliminujesz. W rezultacie blokowano jedynie sygnały chemiczne inicjujące „kaskadę zapalną”.
Wykazano również, że nadmierne chłodzenie kończyny oraz jej usztywnienie powoduje spadek dopływu krwi i substancji odżywczych do uszkodzonych struktur, co znacznie spowalnia procesy samozdrowienia tkanek.
Ponieważ skręceniu stawu skokowego towarzyszy zazwyczaj jedynie naciągnięcie torebki stawowej i struktur więzadłowych (choć w poważniejszych przypadkach dotyczy również naderwania lub zerwania więzadeł) nie ma większych obaw, aby już kilkanaście godzin po urazie zacząć aktywować kończynę (oczywiście nadal bez jej obciążania). Fizjoterapeuci podkreślają, jak ważne jest wczesne uruchamianie kończyny – i co za tym idzie – aktywacja pompy nerwowo-mięśniowej, co skutkuje lepszym dokrwieniem, dotlenienie kończyny itd.
Warto włączyć do swojej diety m.in. kurkumę, imbir, olej z siemienia lnianego, sok z granatu, jagód acai czy grejpfruta, a także tłuste ryby, brokuły czy paprykę oraz inne naturalne przyprawy, zioła i produkty, które wspomogą organizm w walce ze stanem zapalnym.
Aby zmniejszyć opuchliznę, jednocześnie nie hamując naturalnych procesów autoimmunologicznych, polecam plastrowanie dynamiczne (kinesiotaping, kinesiology taping, rock taping) – aplikację specjalnej taśmy wykonywaną przez fizjoterapeutę, w celu usprawnienia krążenia krwi i limfy oraz zmniejszenia zastojów tkankowych.
Terapeuta manulany pomoże również w odblokowaniu restrykcji powięziowych i tkankowych, co spowoduje znaczne zmniejszenie się obrzęku.
Jeśli w Pana mieście istnieje klinika rehabilitacji/gabinet fizjoterapii, które posiadają urządzenie INDIBA activ, to zalecam również terapię z jej użyciem. Działanie tego systemu opiera się na zjawiskach: biostymulacji komórkowej, mikrocyrkulacji oraz hiperaktywacji. Zabieg jest bardzo przyjemny i przynosi widoczne efekty już po pierwszym razie, a z INDIBA activ korzystają sportowcy na całym świecie.

W warunkach domowych można stosować wysokie układanie kończyny oraz zimne okłady. Później ważna jest dedykowana fizjoterapia poprawiająca kontrolę nad stawem. Pozdrawiam