Pytanie tyczy się leku Pregabalina. Dostałem propozycję leczenia nerwicy lękowej, ( lęku uogólnioneg

4 odpowiedzi
Pytanie tyczy się leku Pregabalina. Dostałem propozycję leczenia nerwicy lękowej, ( lęku uogólnionego )z objawami somatycznymi tym lekiem.(w Psychoterapii uczestniczę cały czas) Jednak zaniepokoiłem się, gdyż opinie co do uzależnienia(w szczególności fizycznego) od leku są podzielone. Jedni mówią, że nie uzależnia, drudzy, że może uzależnić specyficzną populację. Tyle, że ja nie wiem do jakiej grupy się zaliczam. Nie jestem od niczego uzależniony w danym momencie, nie palę. Alkohol spożywam w ilości nie większej niż przeciętny człowiek. Ale zawsze jest jakieś ryzyko. Chciałem więc zapytać jak to w końcu jest? Na ulotce jest wspomniane, że pojawiły się pojedyncze doniesienia o objawach sugerujących uzależnienie fizyczne. I stąd obawa przed tym lekiem. Bo jak mam polepszyć sobie jakość życia kosztem wpadnięcia w bagno jakim jest uzależnienie od leku to nie wiem czy warto. Jakie Państwo jako lekarze mają doświadczenie z tym lekiem? czy odstawienie jest bardzo kłopotliwe? i jak z tym uzależnieniem. może lepsze byłoby coś z grupy SSRI? jak jest z tyciem po pregabalinie? kuszące jest to, że piszą, że pregabalina działa na objawy somatyczne , których mam dużo (żołądek, IBS, pocenie się, napady czerwoności, skurcze dodatkowe serca) . a czy SSRI działają na somatykę? wziąłbym tą Pregabalinę ale nie wiem jak z tym uzależnieniem. Z chorób współistniejących mam niealkoholowe stłuszczenie wątroby. bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam
Witam. Pregabalina to dobry, skuteczny lek w zaburzeniach lękowych. Ja ją stosuję z bardzo dobrym efektem u moich Pacjentów. A z ulotkami jest tak, że nawet bardzo rzadkie objawy niepożądane które mogą wystąpić z częstością jak jeden przypadek na sto tysięcy- muszą być w nich wymienione, w ten sposób firma farmaceutyczna asekuruje się przed ewentualnymi roszczeniami, w ulotkach niektórych leków pojawia się np sformułowanie "zwiększa ryzyko nagłego zgonu", co w mojej ocenie jest absurdalne, bo można równie dobrze napisać, że przechodzenie przez ulicę bez pasów też zwiększa ryzyko nagłego zgonu. Skoro Pana psychiatra ma pomysł na włączenie Pregabaliny, to chyba warto spróbować. Pozdrawiam.

Spis zagrożeń jakie pojawiają się na ulotkach (ale i chyba w internecie) jest imponujący. Tak przy pregabalinie jak i przy innych lekach. I nie dziwota! Różnimy się między sobą również sposobem reagowania na lek, szybkością metabolizowania go, reakcjami układu odpornościowego i "uczuleniowego" itd. Uzależnienie od tego leku nie jest czymś powszechnym, częstym. Można uzależnić się od wielu środków, które się zjada, ale i od bardzo wielu substancji i czynności i pragnień i zachowań.
Lekarz ordynujący lek bierze pod uwagę stosunek korzyści do zagrożeń i jeśli te ostatnie są zbyt duże nie przepisuje tego leku. A inny. Lub inną metodę leczenia.
Podstawowym pytaniem może być: czy trzeba leczyć objawy jakich się doświadcza?
Pytanie: "czy Państwo jako lekarze mają doświadczenie z tym lekiem" brzmi dość kuriozalnie. My od dawna tym lekiem leczymy i zwykle skutecznie!
Witam, proszę tę sprawę omówić z lekarzem prowadzącym. Pregabaline nie jest uważana za wywołującą uzależnienie. Prawdłowo prowadzona psychoterapia powinna zmniejszać objawy lękowe. Pozdrawiam.
Po Pregabalinie raczej się nie tyje, to prawda, są doniesienia, że pregabalina uzależnia, są też takie, że nie. Prosze porozmawiać ze swoim lekarzem o leczenie, co nie zmienia faktu, że pregabalina ma dobre działanie przeciwlękowe. Pozdrawiam serdecznie. Piotr Markowski