psychoterapia z odchudzaniem

6 odpowiedzi
Zajmuje sie Pan zaburzeniami odżywiania? Jakie sa możliwowci psychoterapii w stanach depresyjnych u ludzi z nadwaga , ktorzy chca polaczyc prace nad cialem z praca nad poprawa nastroju i podniesieniem samooceny ?
Dzień dobry !
Wątek pracy terapeutycznej z osobami z otyłością poruszałam już wcześniej na moim profilu. Zapraszam do przeczytania.
Zasadniczym powodem tycia jest oczywiście dodatni bilans energetyczny, czyli nadmiar pożywienia w stosunku do wydatkowanej energii. Jednak warto wiedzieć, że otyłość jest chorobą, która dotyczy nie tylko ciała, ale często również duszy. Pytanie jednak czy przyjmuje Pani leki jakieś leki w tej chwili, bo one moga też wpływać na apetyt lub na zatrzymywanie wody w organiźmie.
Otyłość w zakresie psychologicznym, w niektórych przypadkach może być spowodowana głębokimi, nieuświadomionymi konfliktami wewnętrznymi (np. między potrzebą bezpieczeństwa, a niezależności, presją jaka Pani na siebie wywiera), czy trudnymi doświadczeniami (od tych bardzo traumatycznych jak np. przemoc, nadużycia seksualne, do tych niełatwych związanych z presją w domu czy szkole jakiej Pani ulegała lub nadal ulega).
Sama otyłość więc także staje się często przyczyną problemów psychologicznych, które wymagają psychoterapii (np. lęk, wstyd, uległość, zaburzenia obrazu własnego ciała, obniżone poczucie własnej wartości, wycofywanie się z kontaktów międzyludzkich, doświadczanie uprzedzeń i dyskryminacji).
Warto wiec połączyć kwestie współpracy z dietetykiem i psychoterapeutą. Praca psychologiczna obejmuje przede wszystkim obszar postrzegania samego siebie (swoje wartości, potrzeby, obraz własnego ciała, nawiązywanie relacji i ich utrzymywanie).
Są bowiem psychologiczne mechanizmy, które biorą udział w powstawaniu i utrzymywaniu się otyłości. Pewne przekonania, wyobrażenia, nastawienie oraz nawyki. Pomoc psychoterapeutyczna może więc pomóc także w psychologicznych wyznacznikach efektywnej redukcji nadmiernej masy ciała np. odpowiedniego sformułowania celu, motywacji, wyboru właściwej metody, a także utrzymania późniejszych osiągniętych efektów.
Zachęcam wiec Panią do spotkania, abyśmy mogły szerzej omówić problem i jego źródła i ustalić strategię pracy.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,
Zajmuję się pomocą psychologiczną i doradztwem dla osób z nadwagą, które z różnych powodów, w tym depresji, mają trudności z zrzuceniem kilogramów. Współpracuję też z dietetykiem.Po więcej szczegółów zapraszam do gabinetu. Pozdrawiam
Tak, pracuję z Pacjentami, którzy cierpią z powodu zaburzeń odżywania. Zasadniczo nie ma przeciwwskazań dla rozpoczęcia psychoterapii w sytuacji, gdy Pacjent jednocześnie podejmuje kroki w celu pracy nad własnym ciałem (owszem, warto zwrócić uwagę czy treningi nie są nadmiernie wyczerpujące, ale to omawia się także w trakcie terapii dlaczego tak się dzieje, że Pacjent podejmuje wysiłek ponad normę, siły czy możliwości). Podjęcie psychoterapii jest o tyle dobrym pomysłem, że przy problemie z nadwagą warto nie tylko popracować nad zdrowym wyglądem, ale także nad osobowością, ponieważ sama utrata wagi nie wpłynie na trwałą i stabilną samoocenę (zaznaczam: na trwałą i stabilną), tym bardziej, że są tu również wymienione stany depresyjne.
Odchudzanie to nie tylko dieta i ćwiczenia – chociaż są to ważne elementy w drodze do zmiany. Psychoterapia może być pomocna na etapie podejmowania decyzji o schudnięciu, potem podczas pierwszych prób utrzymywania diety i wprowadzania zmian w życiu, a także, gdy już widać zmiany – ubywa kilogramów, bez zadyszki udaje się wchodzić po schodach. Na tym etapie często dochodzi do swoistych nawrotów, tu właśnie pojawia się się efekt jojo. Wielu dietetyków proponuje, poza dobraniem diety, korzystanie z psychoterapii, aby pacjent w odpowiedni sposób wpływał na swój nastrój oraz aby wraz z chudnięciem wzrastała samoocena, która przez lata mogła być zaniżona (choć nie zawsze jest tak, że niska samoocena jest spowodowana nadwagą, bywa odwrotnie, a bywa też, że to niezależne od siebie kwestie). Depresja jest zdecydowanym wskazaniem do skorzystania z psychoterapii. Zapraszam na konsultację.
W śród moich pacjentów są osoby z zaburzeniami odżywiania w tym doświadczające depresji. Psychoterapia pomaga zrozumieć problemy, które leżą zarówno u podłoża nadwagi czy otyłości jak i depresji. Ważnym jest poprawa samooceny, odzyskanie szacunku do siebie, określenie celów życiowych lub ich modyfikacja, nauczenie się, jak radzić sobie ze stresem i jak tworzyć udane relacje z ludźmi. Poza oddziaływaniami psychoterapeutycznymi równie ważny jest odpowiednio skomponowany jadłospis i właściwie dobrane ćwiczenia gimnastyczne. Dlatego też poza współpracą z psychologiem czy psychoterapeutą należałoby skorzystać z porad dietetyka i odpowiednio przygotowanego instruktora lub trenera kultury fizycznej. W wielu miastach działają ośrodki terapii ruchowej dla osób z nadwagą, gdzie pod opieką psychologa, lekarza, dietetyka i instruktora rekreacji ruchowej czy fizjoterapeuty można bezpiecznie uczestniczyć w programach zwalczających nadwagę. Warto skorzystać.
Być może jest tak, że nadwaga i nastrój depresyjny wpływają na siebie. Być może ich źródłem są takie same lub podobne trudności. Praca, która ja prowadzę jest pracą holistyczną, tzn. leczenie jednego zaburzenia może być równocześnie leczące w kontekście drugiego zaburzenia. Oczywiście wymaga to czasu, szerokiej perspektywy, dużego zaangażowania. Początkowo pacjent może odczuwać poprawę nastroju, a następnie zacznie pracować nad swoją wagą. Może być na odwrót. Wszystko zależy od indywidualnej historii i indywidualnych potrzeb.
Pozdrawiam,
Patrycja Stępniewska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.