Przez większą połowę życia byłam odizolowana od ludzi z uwagi na złe samopoczucie wśród społeczeństw

2 odpowiedzi
Przez większą połowę życia byłam odizolowana od ludzi z uwagi na złe samopoczucie wśród społeczeństwa. Od 8 m-cy chodzę na terapię zajęciową w celu poprawy funkcjonowania. Widziałam efekty, ale teraz znów ,,nawrotka". Źle mi się żyje z innymi. Stale jestem napięta. Ojciec mój również się izoluje, pije i stale ma jakieś ,,ale", a matka jest nieśmiałą osobą która w codziennym życiu ,,wije się jak piskorz". Czy jest szansa, że będę mieć znajomych, będę się dobrze czuła i zniknie odczucie napięcia i podenerwowania?
Dzień dobry,

Nie znam Pani ani historii Pani życia w związku z czym nie jestem wstanie przewidzieć, jak będzie Pani funkcjonowała w przyszłości. Terapia zajęciowa to bardzo dobry pomysł, gdyż łączy ona relaks z kontaktem z innymi. Niestety w Pani przypadku to o wiele za mało. Pani problemy mają wieloletni i dosyć rozległy charakter a ich źródeł można dopatrywać się już w dzieciństwie. Polecam rozpoczęcie psychoterapii, która pozwoliłaby na przepracowanie problemów z przeszłości, pomogłaby poprawić jakość relacji oraz funkcjonowania w społeczeństwie. W szczególności dobrym rozwiązaniem byłby wybór terapii w nurcie psychodynamicznym, ponieważ poświęca się w niej dużo uwagi dzieciństwu oraz relacjom z innymi ludźmi. W obliczu tych trudności ważne jest również Pani nastawienie związane z nadzieją na poprawę. Jeśli razem z terapeutą postawi sobie Pani za cele dążenie do posiadania znajomych, dobre samopoczucie i poczucie komfortu psychicznego to sądzę, że jest to w dużej mierze możliwe do osiągnięcia w przyszłości. Pozdrawiam serdecznie

Droga Pani,

myślę, że dobrym pomysłem będzie spotkanie się z psychoterapeutą. On rozpozna obszary problemowe w Pani życiu i razem stworzycie plan "poprawy funkcjonowania". Zastanowicie się również nad tym, czy może jest potrzeba, żeby zaczęła Pani terapię w grupie DDA. Naprawdę zachęcam do takiego spotkania. To może być pierwszy krok ku lepszemu.

Z pozdrowieniami,
Patrycja Wójcik