Przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha + kolejne OZUŚ u 3,5 latka.

7 odpowiedzi
Jestem mamą 3,5-latki, która we wrześniu 2016 r. poszła do przedszkola. Przed przedszkolem nie skarżyliśmy się na jej zdrowie. Były drobne katarki, które mijały same po kilku dniach, raz lub dwa miała zalecone inhalacje z Pulmicortu przy zapaleniu krtani. Dwa antybiotyki, w tym jeden w 10 dobie życia z powodu ropiejącego oczka (jak się okazało miała niedrożny kanalik).
Wystarczyło kilka dni w przedszkolu, żeby zaczął się niemijający, brzydki, bakteryjny katar oraz częste infekcje krtani. W październiku wystąpiło pierwsze zapalenie spojówek. Antybiotyk (Vigamox) wyleczył (a raczej zaleczył), minęło kilka dni - znowu to samo. Po drugim antybiotyku (Gentamycyna) był tydzień przerwy i znów obudziła się z zaropiałymi oczami. Trzeci antybiotyk (Biodacyna). Po trzecim zrobiłam na własną rękę wymaz z oka - wyszła bakteria Haemophilus influenzae. Dostała Chibroxin i po nim - odpukać! - zapalenie nie wróciło. W międzyczasie (pod koniec października) zaniepokoiło nas pogorszenie słuchu u córki. Kiedy ją wołaliśmy - nie reagowała. Dopiero po którymś głośniejszym zawołaniu zareagowała na swoje imię, tak jakby się ocknęła. Pierwsze kroki skierowaliśmy do laryngologa. Wtedy okazało się, że w obu uszach ma płyn, uszy były lekko zaczerwienione więc dostała Dicortinef na 5 dni. Już po pierwszym czy drugim podaniu widzieliśmy znaczną różnicę - córka przede wszystkim przestała być drażliwa, a i z każdym dniem ze słuchem było lepiej. Niestety katar jak był, tak był. Przerwy w przedszkolu nic nie dawały, bo co trochę wyszła na prostą - to znów łapała infekcję po jednym-dwóch dniach.
W grudniu trafiliśmy znów do laryngologa. Płyn wciąż był. Dostaliśmy do nosa Nasonex (2 tygodnie, 1 dawka raz dziennie), a po Nasonexie mieliśmy podawać przez 30 dni Broncho Vaxom. Kontrola miała nastąpić na początku kwietnia. Szczepionkę skończyliśmy podawać 25. stycznia. Dodam, że czas podawania Nasonexu to był jedyny czas, kiedy córka nie miała kataru.
W połowie lutego dostała Zinnat (pediatra uznał, że ogólny stan wymaga przeleczenia antybiotykiem: krtań, gardło, dodatkowo córka zaczęła skarżyć się na bóle nad brwiami, co mogłoby wskazywać na zatoki). Dodam, że nasz pediatra nigdy nie zleca CRP, jeśli robiłam, to zawsze sama :/
26. lutego skończyła Zinnat. Byłam pełna nadziei. Nadzieja nie trwała długo - 8. marca trafiliśmy na SOR z ostrym zapaleniem ucha z perforacją błony bębenkowej (dodam, że dzień wcześniej widział córkę pediatra, ale nie ma w zwyczaju zaglądać do ucha...). Augmentin na 10 dni . Po 7 dniach kontrola w poradni - błona się zrastała. Kolejna kontrola (po 2 tygodniach) wypadała na początek kwietnia, zatem pojechaliśmy do naszego laryngologa (który "prowadził" nas od jesieni). Wykonał podstawowe badanie laryngologiczne. Powiedział, że ucho zdrowe, że z dużym prawdopodobieństwem może powiedzieć, że płynu w uszach nie ma. Wytłumaczył, że ma powiększone migdałki, ale są na granicy 2 i 3, a wycina się 3 i 4 (mniemam, że to jakaś skala wielkości migdałków). Zalecił Broncho Vaxom od sierpnia w cyklu 10 dni - 20 dni przerwy przez 3 miesiące.
Po tej miesięcznej przerwie córka wróciła do przedszkola. Bakteryjny katar pojawił się już bodajże drugiego dnia :( Pediatra nie zlecał nic. Dopiero na koniec kwietnia, kiedy poszłam z córką ze świszczącym kaszlem, przepisał inhalacje z Pulmicortu (które pomagały doraźnie, bo gdy po 4 dniach inhalowania 2x dziennie przeszliśmy na dawkę 1x dziennie, to kaszel znów był suchy).
Gwoździem do trumny był nagły ból ucha, który pojawił się 3. maja. Mając doświadczenie sprzed 2 miesięcy nie czekałam i pojechałam z córką na SOR. Ostre zapalenie ucha środkowego (bez perforacji). Augmentin na 7 dni i kontrola po tygodniu w poradni.
Niestety w nocy z 3. na 4. maja pojawił się wyciek, więc błona pękła.
Córka jest aktualnie po czwartej dawce antybiotyku. Od 3. maja jest praktycznie bez przerwy na środkach przeciwbólowych, bo tak płacze z bólu. A ja jestem przerażona i nie wiem, do kogo się udać i co robić.
Mieliśmy zrobić tympanometrię, niestety praktycznie od kilku miesięcy nie ma dobrego momentu, bo jest non stop przeziębiona (laryngolog powiedział, że do badania musi być zdrowa). Jak już byliśmy umówieni na badanie - wystąpiło pierwsze ostre zapalenie ucha. Potem już nie rejestrowałam.
Na wypisach z SOR zarówno przy pierwszym jak i drugim zapaleniu jest wpisany płyn w lewym uchu (ostre zapalenie w obu przypadkach wystąpiło w prawym uchu).
Laryngolog jak i okulista zapytał, czy nie jest alergikiem. Stwierdzonej alergii nie ma, choć policzki ma regularnie suche. Ostatnio również wystąpiła wysypka w łokciu i pod kolanami - dzień po kontakcie z yorkiem, więc jedyne co mi przychodzi na myśl to jego ślina (mimo, że mamy dwa koty).

Czy ktoś może nas pokierować? Jakie badania zrobić? Co z migdałkami? Czy nie powinna dostać czegoś na obkurczenie migdałów? Skąd płyn i jak zapobiec kolejnym zapaleniom? I jak pokonać ten paskudny katar?

Będę wdzięczna za jakikolwiek odzew.
Dodam, że jestem z kujawsko-pomorskiego.

Dziękuję.
Dziecko wymaga wykonania badan i prawdopodobnie zabiegu.

Witam
Moim zdaniem przede wszystkim diagnostyka przerostu III migdałka (nasofiberoskopia lub rtg nosogardła ale w okresie gdy dziecko jest zdrowe)- i jeśli się potwierdzi to prawdopodobnie leczenie operacyjne - adenotomia czyli usunięcie migdałka gardłowego i ewentualnie przycięcie migdałków podniebiennych jeśli to byloby potrzebne
Pozdr
Stanisław Nitek
Przyczyną doleglowości tj nawracajacych katarów , infekcji gd oddechowych oraz problemów ze słuchem i stanów zapalnych uszu jest przerost migdałka gardłowego 2/3 przerostu może już blokować trąbki słuchowe i powodować utrzymywanie się wysieku którego zaleganie jest doskonała pożywką dla wirusów i bakterii i lub bocznych oraz najprawdopodobniej alergia ( wysypki na skórze twarzy i pod kolanami itp być może na roztocza kurzu domowego i sierść psa) ) .Testy alergiczne u dziecka do 6-7 roku życia mogą wyjść ujemnie co nie przesadza o tym że dziecko nie jest alergiczne ( jak sama Pani napisała w czasie podawania nasonexu katar mniejszy lub nie było go wcale . Badanie tympanometryczne można wykonywać niezależnie od stanu zdrowia dziecka ( oczywiście infekcje , blokada nosa katar mają wpływ na badanie ) jednak już pojawianie się róznych wyników a nie utrzymywanie stale tego samego płaskiego zapisu ( co jest najgorszą informacją) świadczy o tym że okresowo trabka się otwiera i cisnienie wyrównuje. Reasumując aby mieć nadzieje na poprawę stanu zdrowia lub i ustąpienie dolegliwości należy usunać migdałek gardłowy bez wzgledu na jego wielkośc ( ponieważ jest siedliskiem przewlekłego zakażenia bakterią h.influenza, mechanicznie blikuje trabki słuchowe a jesli na to dojdzie jeszcze obrzęk alergiczny to objawy dodatkowo potęgują się. Pozdrawiam A.Kasztelan
Witam serdecznie,
Konieczne pełna ocena kliniczna uzupełniona o badania dodatkowe - endoskopia nosogardła/ RTg boczne nosogardła - oceniające wielkość migdałka gardłowego tzw. trzeciego, stopień obturacji nosogardła oraz stosunek do ujścia gardłowego trąbki słuchowej (stąd możliwość nawracającego zapalenia ucha/wysięku w uchu). Ponadto przy tego rodzaju dolegliwościach proponowałbym wykluczenie komponenty alergologicznej oraz przebadać pod kątem refluksu, który również może istotnie wpływać na fizjologię okolicy ujścia gardłowego trąbki słuchowej?
Ponadto chciałbym zaznaczyć, iż bezwzględnym wskazaniem do usunięcia migdałka gardłowego jest:
1. Bezdech obturacyjny w czasie snu
2. Wysiękowe zapalenie ucha środkowego trwające powyżej 3 miesięcy mimo stosowanego leczenia farmakologicznego.
3. Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych pomimo: a. sprawnie funkcjonującego układu odpornościowego, b. pomimo przebycia leczenia uodparniającego.
Bezwzględnym wskazaniem do usunięcia migdałków podniebiennych jest:
1. Bezdech obturacyjny w czasie snu,
2. Znacznego stopnia zaburzenia połykania
3. Znacznego stopnia zaburzenia mowy
4. Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych pomimo: a. sprawnie funkcjonującego układu odpornościowego, b. pomimo przebycia leczenia uodparniającego - powyżej 4 (mam na myśli anginy - wysoka temperatura > 38, odczyn węzłowy, nalot na migdałkach podniebiennych)
5. Guz migdałka
6. Nawracające krwawienia z migdałków.
Pozostałe wskazania są względne po ocenie klinicznej!
Zapraszam na konsultację celem podjęcia odpowiedniego leczenia.
Pozdrawiam!
Witam,
Przyznam, że ciężko jest konsultować przez internet, ale znając dzieci to nawracające OZUŚ i wysięki w uszach związane są z przerostem migdałka gardłowego.
Postępowanie zależy od tego czy chrapie, sapie, czy ma bezdechy ?
Jest taki lek Entitis -uopdparniający od infekcji. Bierze się go wieczorem po myciu zębów.
Na WZUŚ stosuje się steryd do nosa i rehabilitację czyli laseroterapię uszu plus otovent-jeśli dziecko nie ma kataru.
W ostateczności zabieg usunięcia migdałka gardłowego i drenaż szu.
Jeśli ma pani wątpliwości zaparaszam do WArszaway na konsultacje.
Szanowna Pani,
z tego dramatycznego opisu jasno wynika, że córka nie ma swojego lekarza, który by ją poprowadził i doradził. Problemy, o których Pani pisze są typowe dla dzieci w tym wieku.
Myślę, że w pierwszej kolejności należy ustali, czy są wskazania do usunięcia migdałka gardłowego i jeżeli tak to należy go usuną. Ale koniecznie musi by jeden doktor, który będzie to wszystko ogarniał.
Pozdrawiam,
Prof. A> Krzeski
Witam, laryngolog powinien zbadac endoskopowo nosogardło w celu potwierdzenia bądź wyluczenia przerostu migdałka gardłowego. Zaparszam na konsultację.