Przewiercenie zęba przy leczeniu kanałowym

10 odpowiedzi
Witam
W okresie wakacyjnym miałem leczonego zęba. Po zaplombowaniu okazało się, że przy nagryzaniu mnie boli, więc Pani doktor stwierdziła, że konieczne jest leczenie kanałowe. Przy leczeniu kanałowym przewierciła ząb na wylot poniżej poziomu dziąsła i przy plombowaniu część wypełnienia z zęba wydostała się pod dziąsłem poza ząb (wyszło na późniejszym zdjęciu rentgenowskim). Pani doktor usunęła tę część wypełnienia co się wydostała poza ząb pod dziąsłem i stwierdziła, że tak może zostać. Jednak spod tego dziąsła wydobywa się nieprzyjemny zapach, więc chyba jednak nie jest wszystko ok. Co można z tym teraz zrobić??
Konieczna jest dodatkowa diagnostyka, trzeba sprawdzić gdzie dokładnie umiejscowiona jest perforacja i zamknięcie jej specjalnym materiałem. Proszę nie lekceważyć tego bo straci Pani/Pan ząb

trzeba zobaczyć, zapach może być z gnijacych resztek jedzenia gromadzonych w miejscu po usuniętych nadmiarach wypełnienia, zapach wypełnienia może być. Poprawić wypełnienie.
Witam,
Zęby z zaopatrzeniem rozwierconej na wylot komorą często funkconują wiele lat, jeżeli są dolegliwości ale chcemy zatrzymać koniecznie ząb, możemy zrobić hemisekcję( usunięcie połowy zęba z korzeniem, możliwe przy trzonowcach) pozostałą część zęba trzeba odbudować protetycznie, koniecznie musi być leczenie endodontyczne przeprowadzone prawidłowo. Inna możliwość to niestety usunięcie zęba. Sprawa do konsultacji chirurgicznej. Wszystko zależy od dolegliwości jakie Pan ma, na ile można z nimi żyć. Można podejść do mnie z Rtg na bezpłatną konsultację.
Dziekuję i pozdrawiam,
Agnieszka Mawromatis
Najlepiej niech sytuację oceni inny lekarz dentysta , może zlecić wykonanie zdjęcia RVG lub CBCT badania by ostatecznie wyjaśnić sytuacje zęba. Wtedy okaże sie co jest przyczyna i jak należy postępować .
Witam,
Jesli ząb ma uszkodzonę część kontaktującą z kością to to miejsce powinno być uzupełnione w taki posób by nie dochodziło ani do nieprzyjemniego zapachu, ani do jakiegokolwiek objawu zapalnego. Jesli niepokoi Pana zapach prosze skonsultować sie z innym lekarzem, a najlepiej z lekarzem endodontą, bo pod mikroskopem dokładnie obejrzeć miejsce o którym Pan pisze. Pozdrawiam Aleksandra Bąk
Witam trzeba pokryć materiałem ma. Pozrdrawiam.
Dzień dobry, przy perforacji dna komory zęba, pokrywa się perforację preparatem MTA. Trzeba brać pod uwagę, możliwość pęknięcia zęba. Jeżeli szczelina pęknięcia umożliwia usunięcie odłamanej części i odbudowę zęba, to ząb zostanie. Konieczne jest wykonanie zdjęcia RVG w celu prawidłowej diagnozy . Pozdrawiam dr Kręcisz
Dzień dobry! Z opisu wydaje się, że coś może być nie w porządku.
Zapraszam na konsultację.
Witam!
Wszystko wskazuje na to, iż doszło do perforacji ściany kanału korzeniowego. Niezbędne jest ponowne otwarcie zęba i wykonanie ponownego leczenia kanałowego wraz z zamknięciem perforacji materiałem stosowanym w tego rodzaju przypadkach - MTA.
Perforację można zamknąć pod warunkiem, iż jest widoczna okiem nieuzbrojonym lub uzbrojonym - lupa, mikroskop. Tylko w takim przypadku zabieg się powiedzie.
Problem się pojawia kiedy perforacja jest poza zasięgiem wzroku lekarza specjalisty endodonty. Jeśli nie ma możliwości profesjonalnego " zaślepienia " perforacji,ząb kwalifikuje się do ekstrakcji, czyli usunięcia.
Proszę się udać do lekarza specjalisty o specjalizacji ; endodoncja i poddać się konsultacji. Zostanie Pan zbadany, zostanie określone miejsce perforacji, zostaną wykonane odpowiednie zdjęcia rtg. Zostanie Pan zbadany przedmiotowo i podmiotowo.
Nie wolno zaniedbać takiego zdarzenia. Stanowi ono źródło potencjalnego zakażenia bakteriami beztlenowymi, które charakteryzują się wysokim stopniem złośliwości oraz są odpowiedzialne za stan zapalny przyzębia oraz samej tkanki kostnej jak i również mają wpływ na stan zdrowia całego organizmu.
Pozdrawiam
dr Joanna Ziółkowska
Prosze zgłosić się do gabinetu mikroskopii endodontycznej. Specjalista endodonta będzie mógł ocenić w mikroskopie czy ząb da się uratować. Pozdrawiam