Proszę o interpretację wyników, zwłaszcza tej części - plemniki prawidłowe 5% upłynnienie 15 min

1 odpowiedzi
Proszę o interpretację wyników, zwłaszcza tej części - plemniki prawidłowe 5%

upłynnienie 15 min
barwa szaro mleczna
ph 7,5
objętość ejakulatu 5,7ml
lepkość prawidłowe
aglutynacja brak
koncentracja plemników w 1 ml 22,5 mln
koncentracja plemników w ejakulacie 128,2 mln/ejakulat
leukocyty 0-1
ruchliwość całkowita 65%
ruch niepostępowy 15%
ruch postępowy 50%
plemniki nieruchome 35%
plemniki prawidłowe 5%
plemniki nieprawidłowe 95%
Dzień dobry,

przedstawiam interpretację wyników badań nasienia w oparciu o wytyczne WHO:
- plemniki prawidłowe 5% - jeśli chodzi o ich morfologię to ok, powiino być > 4%
- upłynnienie 15 min- ok ( do 30 min)
- barwa szaro mleczna - ok
- ph 7,5 (ok, >7,2)
- objętość ejakulatu 5,7ml - ok (powyżej 1,5 ml)
- lepkość prawidłowe - ok
- aglutynacja brak -ok
- koncentracja plemników w 1 ml 22,5 mln - dola, DOLNA, granica normy (od 20 mln)
- koncentracja plemników w ejakulacie 128,2 mln/ejakulat - ok (> 39 mln)
- leukocyty 0-1 - ok
- ruchliwość całkowita 65% - ok
- ruch niepostępowy 15% - ok (może być do 60%)
- ruch postępowy 50% ok (>40%)
- plemniki nieruchome 35% - ok (<60%)
- plemniki prawidłowe 5% - ok
- plemniki nieprawidłowe 95% - ok

Oczywiście te parametry można poprawić odpowiednią interwencją dietetyczna, ew. z dodatkiem farmakoterapii.

Pozdrawiam
Piotr Kaczka