Prawie 9 miesięczne dziecko mało gaworzy. Jedyne zrozumiałe sylaby jakie można usłyszeć to grr, bu,

5 odpowiedzi
Prawie 9 miesięczne dziecko mało gaworzy. Jedyne zrozumiałe sylaby jakie można usłyszeć to grr, bu, gu, ge. Do tego często dochodzi uuuu itp dźwięki. Córka bardzo szybko rozwija się motorycznie od 5 miesiąca zycia raczkuje, od 6 wstaje przy meblach i chodzi przy meblach. Reaguje na swoje imię, potrafi robić papa i "kosiac" a takze bić brawo. Jest bardzo radosna i smieje sie w głos. Sama "zaczepia" i inicjuje zabawe, wskazuje np nosek u misia. Pediatra twierdzi, że do 12 miesiąca życia nie ma się czym martwić, zwłaszcza, że córka prawdopodobnie skupia się na rozwoju motorycznym. Jednak wszędzie czytam, że dziecko w tym wieku powinno już znacznie więcej gaworzyc. Prosze o opinie. Pozdrawiam
Dzień dobry,gaworzenie to wczesny etap funkcji motorycznych połączony z wysłuchiwaniem dźwièków.Określenie więcej lub mniej nie jest możliwe do oceny.Niemowle powinno gaworzyć tym częściej im więcej ma stworzonych do tego naturalnych warunków,zbliżonych do tych,jakie są potrzebne do komunikacji osób posługujących się mową.Ocena pełna, jest możliwa tylko w trakcie szczegółowego wywiadu połączonego z odsłuchaniem gaworzenia niemowlaka.

Dzień dobry,
Jeśli czuje Pani niepokój, należy skonsultować się ze specjalistą, który o rozwoju mowy wie najwięcej. Jest to logopeda lub neurologopeda.
Dzień dobry Pani.
Proszę wyeliminowac nadmiar bodzcow wzrokowych w otoczeniu dziecka tj. Telewizor, telefon, tablet, nadmiar migoczacych kolorowych zabawek i powinno byc lepiej. Tzn powinno sie pojawic wiecej wokalizacji. Dziecko trzeba stymulowac do mowy czynnej. Prawdopodobnie rozwoj motoryczny wyprzedzil rozwoj innych funkcji. Jezeli to, co zalecilem nie pomoze, prosze wybrac sie do neurologopedy lub logopedy specjalizujacego sie w opóźnieniach mowy. Zakladam, ze pomiar sluchu jest prawidlowy. Pozdrawiam serdecznie Tomasz Bobrowski neurologopeda Czeladź
Witam
rzeczywiście zdarza się, że jeśli rozwój motoryczny przebiega bardzo intensywnie to wówczas mowa oraz inne umiejętności mogą się chwilowo zahamować.
Warto jednak wyeliminować z otoczenia dziecka nadmiar bodźców dźwiękowych, słuchowych (tj. zabawki grające, telewizor, komputer itp), skupić się na ilustracjach w książeczkach i mimo wszystko skonsultować się z logopedą, żeby ocenić rozwój mowy adekwatny do wieku.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
warto skonsultować się z logopedą lub neurologopedą, który dokona badania dziecka. Dziecko w 9 m.ż. powinno już gaworzyć, niezależne od intensywnego rozwoju motorycznego. Neurologopeda oceni funkcje bazowe, przeprowadzi szczegółowy wywiad i dostosuje wskazówki do wspierania dziecka, jeśli będzie taka potrzeba. Bardzo możliwe, że jeśli dziecko ma prawidłową bazę rozwojową, gaworzenie niebawem się rozwinie - ale takiej pewności nie ma, więc zawsze warto sprawdzić czy nie ma nieprawidłowości. Czasami wystarczy niewielka modyfikacja środowiska dziecka, ale to może ocenić specjalista po zebraniu wywiadu z Rodzicem.
W Warszawie zapraszam na konsultację do Centrum Logospec.
Życzę wszystkiego dobrego.