Pozostały korzeń po usunięciu zęba madrości

4 odpowiedzi
Witam serdecznie,
w dniu dzisiejszym miałem wyrywany "ząb mądrości", który był zębem zatrzymanym. Już na pierwszy rzut oka na zdjęcie RTG chirurg szczękowy oznajmił mi, że ze względu na kształt korzeni oraz bliskość nerwa nie będzie to łatwe rwanie. Rezultat jest taki, iż podczas rwania pozostawiony został kawałek korzenia, którego wyrywanie było wg chirurga szczękowy zbyt ryzykowne ze względu na bliską obecność nerwu a zakrzywiony korzeń dodatkowo utrudnia dokończenie dzieła. Na chwilę obecną jestem kilka godzin po zabiegu i się zastanawiam czy ten korzeń powinien zostać usunięty czy nie w najbliższym czasie. Z punktu widzenia laika część zęba która napierała na pozostałe została usunięta i już nie ma problemu jednak jak to wygląda z punktu specjalistów (ewentualne powikłania itp.)
Witam, w tym celu proszę się skonsultować z lekarzem prowadzącym, który oceni dalsze metody leczenia, jak i ryzyko związane z usunięciem pozostawionego fragmentu. Pozdrawiam

Dzień dobry,

Niestety bardzo ciężko w tym przypadku udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Decyzja o dalszym postępowaniu zależy od wielu czynników. M.in. od stanu zęba przed zabiegiem, jego pozycji, trudności zabiegowych i potencjalnego ryzyka na przyszłość. Niekiedy takie korzenie usuwa się, a w innych przypadkach zostawia i obserwuje ze względu na większe ryzyko powikłań w stosunku do korzyści wynikających z jego usunięcia. Może być również tak, że każdy lekarz zaproponuje Panu inne rozwiązanie i decyzja będzie zależała od rozważenia wskazań i przeciwwskazań od usuwania.

Pozdrawiam, Michał Jonasz
Witam,
Poruszył Pan trudny temat zarówno dla Pacjentów jak i Lekarzy. Dokładny opis świadczy o tym że jest Pan dobrze poinformowany przez lekarza wykonującego zabieg. Świadomość zagrożeń wynikających z próby usunięcia pozostałego fragmentu korzenia oraz ryzyka pojawienia się powikłań wczesnych i późnych jest kluczowa dla wyrażenia przez pacjenta zgody na zabieg.
Niestety nie mogę podjąć się oceny ryzyka w Pana przypadku nawet po tak wnikliwym opisie bez badania i dokumentacji RTG/CBCT.
Niepokojące objawy świadczące o stanie zapalnym toczącym się w sąsiedztwie pozostawionego fragmentu korzenia które sam Pan może zauważyć to najczęściej ból i obrzmienie błony śluzowej dziąsła w okolicy po usuniętym zębie; obrzmienie policzka, okolicy podżuchwowej; przetoka ropna na błonie śluzowej dziąsła, drętwienie skóry wargi dolnej.
W każdym przypadku podjęcia decyzji o pozostawieniu fragmentu korzenia pacjent wymaga wizyt kontrolnych i wykonania zdjęcia rtg operowanej okolicy min. raz na 6-12 miesięcy. Badanie umożliwia kontrolę gojenia i ewentualne uchwycenie rozwoju patologii przy pozostawionym korzeniu.
Sz.P.
faktycznie jeżeli pozostawiony korzeń zęba mądrości znajduje się w pobliżu kanału nerwu zębodołowego dolnego to trzeba bardzo ostrożnie rozważyć jego usunięcie, bo ryzyko powikłań jest duże. Jeżeli z Pana chirurgiem uzgodnicie pozostawienie go to należy raz do roku wykonać kontrolne rtg pantomograficzne w celu oceny stanu miejscowego.