porownianie rezonansu sprzed i po discetomii

4 odpowiedzi
Witam , jestem po discektomii i foraminotomii ma poz.l5/s1, niestety nadal utrzymają się silne bóle mimo rehabilitacji
na kontrolnym rezonansie dostałam taki opis:
na poziomie l5/s1 zmiany zwyrodnieniowe krążka miedzykręgowego w postaci obniżenia jego wysokości i intensywności sygnału oraz uogólnionego uwypuklenia z cechami wyraźnej tylno-lewobocznej przepukliny uciskającej worek oponowy i początkowy odcinek lewego korzenia nerwu s1 - obraz bez istotnych różnic w porównaniu do badania MR z 16.06.2017 sprzed operacji.
Na obwodzie widoczne wąskie pasmo wzmocnienia kontrastowego co przemawia za zmianami bliznowatymi.
Co oznacza taki opis rezonansu ??? Dlaczego przepuklina która miała być usunięta dalej pozostaje bez zmian ???
W tej sprawie należy zgłosić się do chirurga, który przeprowadzał operację kręgosłupa.
Z pozdrowieniami, Krzysztof Zapałowicz

Witam. Istnieje prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z wczesnym nawrotem przepukliny dysku międzykręgowego. Utrzymywanie się dolegliwości może być wskazaniem do ponownej operacji, ale przeczytania opisu napewno nie wystarczy do podjęcia tak odpowiedzialnej decyzji. Należy zbadać pacjenta, przeanalizować zdjęcia z przed zabiegu i aktualne. Mogą być potrzebne kolejne badania rentgenowskie celem podjęcia decyzji odnośnie metody leczenia. Być może należy rozważyć wykonanie stabilizacji chorego segmentu ruchowego kręgosłupa żeby uniknąć kolejnych nawrotów choroby. Pozdrawiam
do rozważenia reoperacja a co mówi operator?
Witam, zabieg który został przeprowadzony jest klasycznym zabiegiem przeprowadzanym w takiego typu schorzeniach. Niestety dojście jest mikrochirurgiczne i przepuklina jest usuwana tylko częściowo, zazwyczaj 2/3 przepukliny pozostaje nadal. U ok 10% pacjentów mogą się zdarzyć nawrotowe przepukliny. Pewnie opisywany przypadek należy do tych 10%. Proponuje zgłosić się na konsultację do lekarza wykonującego operację z wszystkimi wynikami MRI w celu oceny ponownej kwalifikacji do zabiegu operacyjnego.