Porażenie nerwu strzałkowego

4 odpowiedzi
Witam
U mojego taty dzień po badaniu tomografem komputerowym z kontrastem wystąpiły skutki uboczne - problemy z prawa stopą (nie może podnieść palców do góry, chód bociani). Lekarze stwierdzili porażenie nerwu strzałkowego i odesłali do domu. Na rehabilitację na fundusz musi czekać do lipca. Czy to nie będzie jednak za późno? Czy można pomóc mu jakoś wcześniej, gdzie się udać? Jakie leczenie lub rehabilitacje podjąć (nawet odpłatną). Czy da się to całkiem wyleczyć? Bardzo proszę o odpowiedź. Ewa
Witam. Proszę szybko udać się do Fizjoterapeuty, niech zbada oceni głównie możliwości ukrwienia i przewodnictwa nerwu - tutaj przyda się EMG. Nie robiąc z tym nic, maksymalnie po 3 mcach będzie pozamiatane. Dodatkowo elektrostymulacja mięśni zaopatrywanych przez nerw,stymulacja kończyny poprzez receptory powierzchowne i czucia głębokiego, suchoigłowanie. Możliwości jest sporo. Najistotniejszą kwestia jest ocena stanu i czas wdrożenia leczenia. Pozdrawiam

Wskazana szybka konsultacja z fizjoterapeutą lub neurologiem.
Witam. Myślę, że czekanie nigdy nie jest racjonalnym rozwiązaniem, a w porażeniu nerwu szczególnie. Proszę poszukać kompetentnego fizjoterapeuty i skorzystać z jego pomocy. Pomocnym może się okazać utrzymanie porażonego nerwu w cieple. Zwlekanie z podjęciem rehabilitacji może skutkować zanikiem mięśni zaopatrywanych przez ten nerw, oraz przykurczem innych istotnych mięśni z tej okolicy ciała. Co do skuteczności to mogę powiedzieć, ze im wcześniejsza fizjoterapia tym prognozy są bardziej optymistyczne. Pozdrawiam i życzę powodzenia. Z wyrazami szacunku Paweł Karpiński
Należy jak najwcześniej rozpocząć rehabilitację. Dobrze by było również wykonać odpowiednie badania na przewodnictwo nerwowe oraz skonsultować się z neurologiem. Rehabilitacja może obejmować terapię tkanek miękkich (np w przypadku uwięźnięcia nerwu w powięzi) kinezyterapię oraz wspomagająco zabiegi fizykalne, opcjonalnie kinesiotaping. Kwestia pełnego wyleczenia jest sprawą bardzo indywidualną. Dużo zależy od odnalezienia pierwotnej przyczyny problemu.