Pod koniec 2017 roku zaczęły się u mnie poważne problemy ze snem, najprawdopodobniej związane ze skł

3 odpowiedzi

Pod koniec 2017 roku zaczęły się u mnie poważne problemy ze snem, najprawdopodobniej związane ze skłonnością do stresu oraz przejmowania się wszystkim. Potrafiłam nie spać kilka dni z rzędu. Od kilku miesięcy jest już lepiej, odstawiiłam przyjmowane leki (Trittico), staram się często relaksować, uspokajać gdy czuję że zaczynam się stresować. Za miesiąc jednak zaczynam nową pracę i choć nie stresuję się nią samą, bardziej jestem podekscytowana, to zauważam że znów zdarzają mi się napady lęku, które trochę pogorszyły moją jakość snu. A lęk ten dotyczy tego, że znowu zaczną mi się problemy ze snem, a w nowej pracy muszę mieć świeży umysł żeby przyswajać nową wiedzę. Po prostu bez sensu. Polecono mi spróbować praktyki mindfulness oraz udziału w takim kursie. Chciałabym usłyszeć opinie różnych specjalistów czy to będzie dobry pomysł, zwłaszcza że nie jest to tanie, czy może warto jeszcze spróbować czegoś innego. Chciałabym po prostu żyć nie bojąc się o coś na wyrost, zwłaszcza snu. Z góry dziękuje za wszystkie rady
Dzień dobry. W celu określenia wszystkich trudności, które przyczyniają się do występowania zaburzeń snu warto wybrać się do psychologa, który postawi właściwą diagnozę, gdyż problemy ze snem współwystępują często z innymi zaburzeniami psychicznymi. W procesie psychoterapii ważnym elementem jest wypracowanie umiejętności uważnego skupienia na "tu i teraz" (mindfulness), wprowadzenie metod relaksacyjnych oraz zmiana strategii radzenia sobie ze stresem, emocjami, wyzwaniami dnia codziennego, tak, by mogła się Pani rozwijać zarówno w życiu jak i w pracy.
Metodę mindfulness oferują różne ośrodki, ale zajęcia prowadzone są w głównie w formie medytacji i relaksacji, czasami są one wspomagane zajęciami warsztatowymi prowadzonymi przez psychologa. Kurs mindfulness z reguły krócej trwa i ma bardziej intensywny charakter.
W psychoterapii ma Pani możliwość przepracowania swoich emocji, doświadczeń, zwiększenia świadomości, w sposób bardziej pogłębiony oraz długotrwały ze względu na to, iż prowadzi je specjalista od chorób i zdrowia psychicznego (psycholog, psychoterapeuta). Okres trwania psychoterapii krótkoterminowej zależy od złożoności problemu z jakim się pani boryka, ma miejsce przynajmniej raz w tygodniu i trwa od kilku do kilkunastu spotkań. Cena 1 wizyty do koszt ok. 100 zł. W podejmowaniu decyzji warto uwzględnić nie tylko cenę i czas trwania, ale i efektywność oddziaływań, gdyż psychoterapia jest dużo bardziej złożonym procesem leczenia niż kurs mindfulnes, dlatego też daje bardziej długotrwałe efekty.
Pozdrawiam serdecznie, Aleksandra Tarczyńska, psycholog i psychoterapeuta

Witam. Myślę, że jeśli takie zajęcia miałyby Pani dać narzędzia dzięki którym szybciej obniży Pani poziom lęku i osiągnie stan odprężenia, to można z nich skorzystać. Warto natomiast mieć na względzie, że głębszych przyczyn pojawiającego się leku to nie rozwiąże. Tutaj pomocna jest psychoterapia, która sięga głębiej, do źródła. W zależności od możliwości może ją Pani podjąć w ramach NFZ w Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie trzeba się udać ze skierowaniem od lekarza i zazwyczaj poczekać na termin, lub w prywatnym gabinecie odpłatnie. Warto z pewnością dowiedzieć się czy specjalista, do którego się Pani udaje ukończył 4 lub 5-cio letnie szkolenie z zakresu psychoterapii lub jest na zaawansowanym jego etapie. Nie każdy psycholog jest psychoterapeutą a pomoc psychologiczna psychoterapią nie jest. Ponadto nie każdy psychoterapeuta jest psychologiem - to dwa niezależne zawody wymagające odrębnego, wieloletniego kształcenia. Myślę, że warto także poczytać o różnicach między poszczególnymi podejściami w psychoterapii (m.in. psychodynamicznym, poznawczo-behawioralnym, gestalt), aby dokonać wyboru tego, które do Pani najbardziej przemawia, szczególnie, że badania naukowe nie wykazały istotnych różnic w skuteczności jakiegoś jednego, wybranego podejścia. Pozdrawiam i życzę Pani powodzenia.
Proponuje pani skupić się na działaniu dwuaspektowym, czyli aby zwalczyć problemy ze snem, należy zwalczyć też stres.
W takiej sytuacji najlepiej udać się do psychoterapeuty, który pomoże Pani wzmocnić umiejętności w zakresie reagowania na stres.
Przy mniej nasilonych trudnościach, można zacząć od stosowania różnorodnych technik relaksacyjnych, obniżających napięcie takich jak: ćwiczenia oddechowe, relaksacja mięśni, trening autogenny, proponuje również spróbować techniki opartej na uważności( dobrze jest także zapisać się na jogę w ramach dodatkowego wsparcia).
Powyższe techniki pozwalają skutecznie wyciszyć emocje i odprężyć ciało, jednocześnie ułatwiając zasypianie. Są one częścią terapii poznawczo-behawioralnej, służącej efektywnemu leczeniu bezsenności.
Życzę powodzenia.
Z wyrazami szacunku
Bartosz Petruczenko

Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.