Ostatnio mam wrażenie, że mam nawrót depresji. Jestem miesiąc w Krakowie po nieudanym wyjeździe za g

2 odpowiedzi
Ostatnio mam wrażenie, że mam nawrót depresji. Jestem miesiąc w Krakowie po nieudanym wyjeździe za granicę do pracy. Tutaj w ostatnim tygodniu straciłem trzecią w Holandii miałem dwie przez miesiąc. Czuje się rozwalony, nie mam chęci do życia mimo że staram się motywować. Mój umysł ostatnio pracuje ociezale najlepiej to bym się izolował od ludzi w tym czasie. Jestem osobą uzależnioną od hazardu nie gram od prawie 5 lat a teraz mam wrażenie że przez te decyzje to zrujnowalem ten etap życia. Mam 36 lat, ostatnie tygodnie to wahanie nastroju mało snu częste ucieczki w kompulsje. Z rana często nie mogę patrzeć na jedzenie. Z wyrazami szacunku Darek. Moje pytanie czy mikrouszkodzenie mózgu przy porodzie które miałem może powodować w dorosłości tego typu objawy jak brak koncentracji, lęki, fobie społeczne, zaburzenia słuchu nadwrażliwy jestem np. Dziękuję za odpowiedź?
Najpierw chcę podkreślić, że jesteś odważny, że podjąłeś decyzję o szukaniu pomocy i opisujesz swoje odczucia. To ważny krok w kierunku polepszenia swojego stanu emocjonalnego.

Twoje objawy, takie jak wahania nastroju, brak koncentracji, lęki, fobie społeczne i zaburzenia słuchu, mogą mieć różne przyczyny, w tym czynniki biologiczne, psychospołeczne i środowiskowe. Mikrouszkodzenie mózgu, które miało miejsce w okresie porodu, może być jednym z czynników wpływających na twoje samopoczucie, ale nie jestem w stanie dokładnie zdiagnozować przyczyny twoich objawów bez dokładnej oceny lekarskiej.

Nieodzowne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub specjalistą psychiatrą, który przeprowadzi dokładną ocenę twojego stanu zdrowia psychicznego i fizycznego. Warto również omówić swoją historię medyczną, w tym mikrouszkodzenie mózgu, które miało miejsce w okresie porodu, ponieważ może to mieć znaczenie w procesie diagnozy.

Zaburzenia nastroju, takie jak depresja, mogą być skomplikowane i wymagają wsparcia od profesjonalistów. Terapeuta lub psychiatra będzie w stanie zaoferować odpowiednie leczenie i terapię, która pomoże Ci zarządzać objawami i poprawić swoje samopoczucie.

Co do problemu uzależnienia od hazardu, to również jest bardzo ważne. Jeśli masz obawy o nawrót tego uzależnienia, warto skonsultować się z ekspertem w dziedzinie uzależnień, który pomoże Ci w zapobieganiu i leczeniu tej trudności.

Najważniejsze jest, aby nie zwlekać z uzyskaniem pomocy. Możesz skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub psychoterapeutą, aby rozpocząć proces oceny i leczenia. Pamiętaj, że jest wiele dostępnych źródeł pomocy i wsparcia, które mogą pomóc Ci w radzeniu sobie z obecnymi trudnościami.

Szanowny Panie Darku,
jeżeli Pański stan obniżonego nastroju utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, rzeczywiście możemy podejrzewać depresję. Zachęcam Pana do zerknięcia (poglądowo, nie w celu autodiagnozy) na skalę depresji Becka, aby określić nasilenie objawów i mieć narzędzie do scharakteryzowania konkretnych kwestii , które przysparzają Panu najwięcej cierpienia. Znajdzie Pan tam m.in. pytania dotyczące negatywnych myśli o sobie, świecie i przyszłości; bezsenności; apetytu; itd. Dodatkowo, na konsultacji zadałabym z pewnością pytanie na temat tego, czy w czasach szkolnych nie miał Pan przypadkiem dodatkowych diagnoz z obszaru, np. neuroróżnorodności (spektrum autyzmu, ADHD, ADD) - bywa, że depresja niejako "nabudowuje się" np. na nieleczonym ADHD - a na impulsywność i poszukiwanie źródeł dopaminy może wskazywać zamiłowanie do hazardu. Dodatkowo pisze Pan o problemach z koncentracją, nadwrażliwości sensorycznej w obszarze słuchu (może mizofonia?) - neuroróżnorodność to możliwa hipoteza, rzecz do sprawdzenia, przemyślenia, skonsultowania. Mikrouszkodzenie mózgu, o którym Pan wspomniał, to rzecz do omówienia z neurologiem lub neuropsychologiem. Natomiast oficjalną diagnozę otrzyma Pan podczas konsultacji z lekarzem psychiatrą, być może lekarz zadecyduje o włączeniu farmakoterapii. Możliwe, że zalecane będzie podjęcie psychoterapii. Życzę wszelkiego powodzenia i zachęcam do sięgnięcia po pomoc, pozdrawiam, OBiałek