Około pół roku temu uderzyłem się w kolano. Wczoraj odebrałem wynik MR. Rzepka typu III wg Wiberga.

1 odpowiedzi
Około pół roku temu uderzyłem się w kolano. Wczoraj odebrałem wynik MR. Rzepka typu III wg Wiberga. Płytka bruzda międzykłykciowa - kąt chrzęstny ok 165 st. Hipoplazja kłykcia przyśrodkowego kości udowej, Poza tym ustawienie rzepki prawidłowe. Niewielki ok 1cm obszar zmienionego sygnału powierzchownej warstwy chrząstki rzepki w części bocznej - podejrzenie chomdrmalacji I/II st.
Złożone pęknięcie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej - pęknięcie typu papuziego dzioba w zakresie brzegu wolnego z horyzontalnym pęknięciem dochodzącym do podstawy, Łąkotka boczna prawidłowa. Chrząstka obu przedziałów stawu udowo - piszczelowego zachowanej grubości.
Więzadło krzyżowe przednie zachowanej ciągłości z obecnością pasm płynowych między włóknami - cechy degeneracji mukoidalnej o nieznacznym nasileniu. Więzadła krzyżowe tylne, poboczne piszczelowe i strzałkowe , ścięgno mięśnia czworogłowego i więzadło rzepki zachowanej ciągłości. Prawidłowy obraz ścięgna mięśnia podkolanowego, ścięgien gęsiej stopki i pasma biodrowo - piszczelowego na poziomie stawu.
Nie stwierdza się zwiększonej ilości płynu w jamie stawu. Niewielka torbiel kaletki brzuchato - półbłotniastej wielkości ok 25x23x7 z obecnością cienkich przegród. Ciało tłuszczowe Hoffy prawidłowe. Struktury kostne o prawidłowym sygnale.

Jestem kierowcą zawodowym. Aktualnie przebywam za granicą. Planowany zjazd do domu mam w połowie lutego. Czy nie narobię sobie szkód jak popracuję do tego okresu? Czy powinienem pilnie wrócić do Polski i zgłosić się do ortopedy. Czy czeka mnie artroskopia? Jeżeli tak to jak długo może trwać rekonwalescencja? Dziękuję.
Dzień Dobry!
W powyższym opisie rezonansu magnetycznego zawarte jest informacja o uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej typu "papuziego dzioba". Jest to uszkodzenie, które wymaga leczenia artortoskopowego. Artroskopia jest endoskopowym, małoinwazyjnym sposobem operacji stawu kolanowowego. Pozostawienie łąkotki bez zaopatrzenia skutkować może uszkodzeniem chrząstek stawowych i rozwojem choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Rekonwalescencja po zabiegu trwa zwykle kilka tygodni. Więcej informacji zamieszczam na stronie chirurgiakolana.pl
Łącze wyrazy szacunku
Dr Paweł Sokołowicz