Ograniczenie ruchomości i ćwiczenia po zwichnięciu stawu ramiennego

5 odpowiedzi
Ponad 2 miesiące zwichnąłem bark. W tej chwili bóle już ustąpiły, codzienne czynności nie sprawiają mi żadnego problemu, ale nadal odzyskałem dopiero 3/4 zakresu ruchów, ale z tygodnia na tydzień widać poprawę.

1. Dlaczego po takim urazie powstają ograniczenia ruchomości?

Ręka mi nie mrowieje, nie drętwieje i nic mi się nie zacina, w trakcie wizyty u lekarza zrobił mi on USG i powiedział, że wszystko w porządku.
2. Czy teraz mogę spokojnie ćwiczyć na siłowni? Oczywiście początkowo dobierałbym mniejsze obciążenia mimo, że dawałbym radę ćwiczyć przy większych, ale chciałbym zapytać czy może dojść do jakichś uszkodzeń nawet gdybym ich nie odczuwał, a ćwiczenia nie sprawiałyby mi bólu?
Witam, ograniczenia ruchu mogą wynikać z powstających mikrourazów.
Zapraszam do gabinetu w celu badania klinicznego i ustalimy z czego wynika problem i jak go rozwiązać.
Przyjmuje na ulicy Północnej 16

Pozdrawiam serdecznie
Konrad Skrzat

Zakładam, że zwichnięcie było typowe tzn. przednie. Odradzam ćwiczenia bez nadzoru doświadczonego rehabilitanta. W czasie zwichania się barku dochodzi do uszkodzenia biernych i czynnych stabilizatorów barku. Bierne: krawędź panewki, obrąbek nie są najczęściej widoczne w badaniu USG. Ocena ich jest możliwa w badaniu MRI. Proces gojenia obrąbka jest długotrwały. Określiłbym go na 3-4 miesiące. Głównym czynnym stabilizatorem jest mięsień podłopatkowy. Można go ćwiczyć wykonując rotację wewnętrzną barku wbrew oporowi np. taśmy gumowej Theraband. Brak pełnego wygojenia stabilizatorów grozi wystąpieniem kolejnych zwichnięć to jest nawykowym zwichnięciem barku
Dzień dobry.
1. Ograniczenie ruchomości może mieć wiele przyczyn. Zakładam że po urazie zastosowano unieruchomienie - już samo to powoduje wtórnie ograniczenie ruchomości.
Uraz mógł 'naderwać' np. jeden z mięśni, choć zdarza się to rzadko. Ponadto podczas urazu głowa kości ramiennej 'opuszcza' swoje miejsce, czasami uszkadza torebkę stawową. Ta z kolei gojąc się może spowodować niewielkie ograniczenie ruchomości.

2. Proponuję najpierw kilka spotkań z fizjoterapeutą. Ten nauczy Pana ćwiczeń 'bezpiecznych' i dostosowanych do aktualnego etapu gojenia. Zbyt szybki start 'na własną rękę' może być opłakany w skutkach. Mięśnie wzmacniają się szybko, tkanka łączna - ścięgna, więzadła, torebka stawowa - zdecydowanie wolniej. Tym bardziej taka po urazie. Mikrourazy (początkowo nieodczuwalne) --> zapalenie --> duży uraz w niespodziewanych i nieprzewidywalnych okolicznościach.
Z poważaniem.
zacząć od ćwiczeń pod kontrolą fizjoterapeuty lub trenera personalnego
Po urazie powstają zrosty i przykurcze mięśniowe i to ogranicza ruchomość stawu.
Sugeruje odzyskanie pełnego zakresu ruchomości i stopniowo wtedy zwiększać obciążenie.
Pozdrawiam
dr n med Maciej Goch