Odruch wymiotny u dentysty.

13 odpowiedzi
Mam odruch wymiotny u dentysty. Czy można temu zaradzić w jakiś sposób np. jakieś leki. Nie chcę leczyć pod narkozą. Proszę o radę Andrzej.
Witam, podstawa to uspokojenie własnego języka. W gabinecie stomatologicznym jest możliwość znieczulenia okolicy podniebienia, ale to nie zawsze pomaga. Jest także możliwość podania leków ogólnych.

Odruch wymiotny potrafi skutecznie utrudnić a nawet uniemożliwić przeprowadzenie leczenia stomatologicznego w komfortowy sposób dla pacjenta oraz dla lekarza. Można przyjąć przed wizytą stomatologiczną preparat, który to złagodzi. Najlepiej jest przyjść bezpośrednio na wizytę konsultacyjną, gdzie lekarz oceni czy jest faktycznie taka potrzeba. Często odruch wymiotny jest wynikiem stresu związanego z wizytą. Może okazać się, że w Pana przypadku przy zastosowaniu odpowiednich technik przez lekarza, będzie można wyleczyć zęby komfortowo bez zażywania leków. Pozdrawiam i zapraszam do kontaktu.
Dzień dobry. Można wypróbować aviomarin ok 20minut przed wizytą, moi pacjenci zgłaszają, że zdecydowanie pomaga.
Pozdrawiam
Pierwszym ruchem w takiej sytuacji jest lek na chorobe lokomocyjna. Oraz spokojna i empatyczna atmosfera.
my w rojekdental.pl znieczulamy nasiekowo okolice spustowa ,która generuje odruch wymiotny
Dzień dobry, w mojej ocenie przyda się w takim wypadku wizyta re-adaptacyjna. W zupełnie spokojnej atmosferze być może bez żadnej procedury. Warto byłoby sprawdzić czy podłoże ma charakter nerwowy wynikający ze stresu (dentofobia), czy to reakacja na któryś z zapachów gabinetu, a może reakcja na dotyk - narzędzia lub przedmioty w jamie ustnej. Gdyby rozpoznać właściwą ścieżkę można spróbować dołożyć gaz rozweselający i zobaczyć, czy udałoby się z Panem popracować w sedacji wziewnej. Ze swojej strony zapraszam, choć z daleka. Renata Sznajder
Dzień dobry, można leczyć osoby z odruchem wymiotnym.
Najprostszym sposobem do wykonania w warunkach domowych jest nauka oddychania tylko przez nos przy otwartych ustach a potem praca szczoteczką do zebów jak najdalej z równoczesnym oddychaniem jak wyżej. Takie ćwiczenia są bardzo potrzebne, aby przyzwyczaić się do podobnych sytuacji na fotelu dentystycznym. Są oczywiście leki zmniejszające odruch wymiotny i równocześnie zmniejszające wydzelanie śliny na bazie np. atropiny, ale proszę porozmawiać o tym ze swoim lekarzem prowadzącym. Z doświadczenia jednak wiem, że można leczyc pacjentów z silnym odruchem wymiotnym tylko wymaga to cierpliwości i samozaparcia ze strony lekarza jak i pacjenta .
Pozdrwiam serdecznie
dr n. med. Katarzyna Jankowska
Witam!
Nie jest Pan jedynym Pacjentem z takim problemem. Zazwyczaj radzę sobie z takimi Pacjentami stosując odpowiednią metodę pracy. I to skutkuje.
W skrajnych przypadkach stosuję znieczulenie tylnej ściany gardła, której podrażnienie odpowiada za odruch wymiotny. Są to jednak odosobnione przypadki.
Udając się do lekarza stomatologa, należy powiadomić o takiej dolegliwości. Doświadczony lekarz zabiegowy powinien bez problemu poradzić sobie w Pana sytuacji. Pomocne mogą być specjalne wałeczki zabiegowe, częściowo pokryte folią, które są trwalsze i zabezpieczają pole zabiegowe przed śliną na dłużej, co powoduje rzadsze ich wymienianie. Poza tym lekarze zabiegowi posiadają wypracowane metody pracy z Pacjentem posiadającym zwiększony odruch wymiotny.
Pozdrawiam serdecznie Panie Andrzeju, proszę nie rezygnować z leczenia uzębienia z tego powodu.
dr Joanna Ziółkowska
Dzień dobry,
odruch wymiotny zwykle spowodowany jest stresem. Może Pan spróbować przyjąc leki uspokajające oraz zastować preparaty udrażniające nos, by zniwelować oddychanie przez usta, które nasila odruch.
Pozdrawiam
Proponuje rozpocząć od znieczulenia podniebienia. Jeżeli to nie pomoże sugeruję zamiast znieczulenia ogólnego , sedację wziewną przy użyciu podtlenku azotu.
Dzień dobry, nie wiem na ile duży ma Pan ten odruch wymiotny. Tak naprawdę ,występuje on w trakcie pobierania wycisku górnego - wtedy można delikatnie znieczulić podniebienie , w trakcie leczenia właściwie nie występuje. Jeżeli pomimo wszystko u Pana jest na tyle duży ,że uniemożliwia leczenie proszę wypróbować leki na chorobę lokomocyjną np. Lokomotiv z imbirem. Pozdrawiam dr Kręcisz
Niestety to jest duży problem. Najczęściej stosuje się miejscowe znieczulenie tylnej ściany gardła i podniebienia środkiem znieczulającym w sprayu.
Pozdrawiam
Grzegorz Szumilas
Polecam leczenie w podtlenku azotu oraz założenie koferdamu(ślinochronu), który wyeliminuje konieczność dotykania tkanek miękkich np. ślinociągiem oraz stosowania wałeczków ligninowych.