Odporny na wszystko łupież.

5 odpowiedzi
Od około roku zmagam się z powracającym łupieżem. Na co dzień stosuję zwykłe szampony przeciwłupieżowe dostępne w drogeriach. Kiedy problem się wzmaga kupuję Nizoral i używam go przez kilka dni z rzędu (bo jedna aplikacja nie pomagała), a potem profilaktycznie raz na tydzień. Przez ostatni miesiąc łupież się tak nasilił, że kuracja Nizoralem nie przynosi żadnych efektów, do tego skóra niemiłosiernie swędzi. Włosy wypadają mi garściami i znacznie się przerzedziły, stały się słabe i cienkie. Nie wiem już, jak mam z tym walczyć. Czy możliwe, że problem jest wewnątrz i konieczna będzie kuracja lekami doustnymi? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Przede wszystkim należy udać się do dermatologa.
Przyczyn powstawania łupieżu jest minimum kilka i nie w każdej z nich szampon rozwiąże problem.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Proszę wykonać podstawowe badani; morfologia, rozmaz, żelazo, TSH, Anty TPO i z wynikami zgłosić się na badanie. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska
Wskazane jest badanie w gabinecie celem ustalenia rodzaju łupieżu oraz ew wykluczenia potwierdzenia innych patologii na skórze głowy. Zbyt częste nadużywanie produktów przeciwłupieżowych może doprowadzić do przesuszenia skóry głowy i nasilenia świądu i innych objawów. Zapraszam.
Witam serdecznie
W łupieżu (łojotokowym zapaleniu skóry) możliwa jest terapia doustna, jednak można ją poprzedzić lekami miejscowymi- dodając na krótki okres miejscowe leki sterydowe.
Leki doustne nie podajemy z powodu problemów ogólnoustrojowych, tylko w celu lepszego kontrolowania nasilonych zmian skórnych.
Zazwyczaj przy łupieżu nie dochodzi do nadmiernego wypadania włosów, dlatego możliwe, że trzeba poszukać innej choroby włosów. W celu dokładnej oceny problemy zalecam konsultację dermatologiczną.
Pozdrawiam
Całkowite wyleczenie łupieżu niestety nie jest możliwe w znaczeniu - wyleczyłem i nigdy więcej się nie pojawi. Nawroty objawów choroby są częste i mogą następować nawet po dwóch tygodniach. Związane jest to z mechanizmem działania dostępnych leków i etiologią choroby. Leki przeciwgrzybicze hamują wzrost grzybów Malassezia furfur, ale nie likwidują ich całkowicie. Z tego powodu kurację przeciwłupieżową należy powtarzać regularnie.Trzeba jednak pamiętać, że może mieć ona również działanie niepożądane i doprowadzić do jeszcze większych problemów. Z tego powodu wskazane jest zbadanie przez dermatologa stanu skóry głowy i podjęcie leczenia kompleksowego być może wymagającego też leków doustnych. Próba pozbycia się samemu tego typu schorzenia dostępnymi szamponami ma małe szanse powodzenia i może wywołać wiele niepożądanych skutków. Proszę więc zgłosić się do lekarza dermatologa, który zleci odpowiednie badania i wybierze najlepszą metodę leczenia.

Eksperci

Magdalena Dembińska

Magdalena Dembińska

Dermatolog, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Poznań

Joanna Suseł

Joanna Suseł

Dermatolog, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Wrocław

Barbara Kumornicka-Nestorowicz

Barbara Kumornicka-Nestorowicz

Dermatolog

Lublin

Martyna Sławińska

Martyna Sławińska

Dermatolog, Wenerolog

Kiełczów

Konrad Szymański

Konrad Szymański

Dermatolog, Wenerolog

Warszawa

umów wizytę
Aleksandra Komorowska

Aleksandra Komorowska

Dermatolog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 4 pytań dotyczących usługi: łupież
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.