Odporny na wszystko łupież.

5 odpowiedzi
Od około roku zmagam się z powracającym łupieżem. Na co dzień stosuję zwykłe szampony przeciwłupieżowe dostępne w drogeriach. Kiedy problem się wzmaga kupuję Nizoral i używam go przez kilka dni z rzędu (bo jedna aplikacja nie pomagała), a potem profilaktycznie raz na tydzień. Przez ostatni miesiąc łupież się tak nasilił, że kuracja Nizoralem nie przynosi żadnych efektów, do tego skóra niemiłosiernie swędzi. Włosy wypadają mi garściami i znacznie się przerzedziły, stały się słabe i cienkie. Nie wiem już, jak mam z tym walczyć. Czy możliwe, że problem jest wewnątrz i konieczna będzie kuracja lekami doustnymi? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Przede wszystkim należy udać się do dermatologa.
Przyczyn powstawania łupieżu jest minimum kilka i nie w każdej z nich szampon rozwiąże problem.

Proszę wykonać podstawowe badani; morfologia, rozmaz, żelazo, TSH, Anty TPO i z wynikami zgłosić się na badanie. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska
Wskazane jest badanie w gabinecie celem ustalenia rodzaju łupieżu oraz ew wykluczenia potwierdzenia innych patologii na skórze głowy. Zbyt częste nadużywanie produktów przeciwłupieżowych może doprowadzić do przesuszenia skóry głowy i nasilenia świądu i innych objawów. Zapraszam.
Witam serdecznie
W łupieżu (łojotokowym zapaleniu skóry) możliwa jest terapia doustna, jednak można ją poprzedzić lekami miejscowymi- dodając na krótki okres miejscowe leki sterydowe.
Leki doustne nie podajemy z powodu problemów ogólnoustrojowych, tylko w celu lepszego kontrolowania nasilonych zmian skórnych.
Zazwyczaj przy łupieżu nie dochodzi do nadmiernego wypadania włosów, dlatego możliwe, że trzeba poszukać innej choroby włosów. W celu dokładnej oceny problemy zalecam konsultację dermatologiczną.
Pozdrawiam
Całkowite wyleczenie łupieżu niestety nie jest możliwe w znaczeniu - wyleczyłem i nigdy więcej się nie pojawi. Nawroty objawów choroby są częste i mogą następować nawet po dwóch tygodniach. Związane jest to z mechanizmem działania dostępnych leków i etiologią choroby. Leki przeciwgrzybicze hamują wzrost grzybów Malassezia furfur, ale nie likwidują ich całkowicie. Z tego powodu kurację przeciwłupieżową należy powtarzać regularnie.Trzeba jednak pamiętać, że może mieć ona również działanie niepożądane i doprowadzić do jeszcze większych problemów. Z tego powodu wskazane jest zbadanie przez dermatologa stanu skóry głowy i podjęcie leczenia kompleksowego być może wymagającego też leków doustnych. Próba pozbycia się samemu tego typu schorzenia dostępnymi szamponami ma małe szanse powodzenia i może wywołać wiele niepożądanych skutków. Proszę więc zgłosić się do lekarza dermatologa, który zleci odpowiednie badania i wybierze najlepszą metodę leczenia.