Odkąd pamiętam towarzyszy mi nieprzemijające poczucie oderwania od rzeczywistości. Mam wrażenie, że

2 odpowiedzi
Odkąd pamiętam towarzyszy mi nieprzemijające poczucie oderwania od rzeczywistości. Mam wrażenie, że nie jestem w 100% tu i teraz, jakbym patrzyła na wszystko z góry. Przez te uczucie miewam momenty, że wszystko jest mi obojętne, bo przecież i tak tego "nie przeżywam", bo "mnie tu nie ma". Bywają chwilę, że czuje jakby ktoś mnie uszczypnął i czuję, że jestem na miejscu, ale wtedy wszystko co robiłam uprzednio wydaje się być bardzo oddalone. Muszę sobie powtarzać w myślach co robiłam, niejednokrotnie zapomniałam jakiś elementów, jakbym robiła wszystko dookoła mechanicznie. Miewam myśli, które mnie przerażają. O sensie życia, o jego wartości, o tym do czego dążyć i najważniejsze - po co? Przy takich odczuciach towarzyszy mi nieustanny lęk i strach o bliskich - o ich zdrowie i życie. Codziennie muszę do nich dzwonić i upewnić się, że jest ok. Najgorsze jest poczucie, że gdyby ich zabrakło, ja też chciałabym odejść razem z nimi. Boję się o siebie i swoje zdrowie psychiczne. Czy powinnam udać się do psychologa czy już do psychiatry? Sama tego nie jestem już w stanie przepracować.
Właściwymi specjalistami będą: w pierwszej kolejności psychoterapeuta (np. EMDR, psychotraumatolog), a równolegle lekarz psychiatra. Dobrze, jeśli specjaliści będą współpracować ze sobą w ramach jednego miejsca.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Trudności z lękiem i nawracającymi myślami, które Pani opisuje faktycznie mogą być trudne do przepracowania samodzielnie. Pomysł udania się do specjalisty jest jak najbardziej trafny. Najlepiej umówić się do psychiatry i psychoterapeuty równocześnie. Nie jest tak, że do psychiatry należy się udać w ostateczności. Wręcz przeciwnie, najlepsze efekty terapii daje łączenie opieki ze strony psychiatry i psychoterapeuty. Szukając psychoterapeuty, warto zwrócić się do osoby, która zajmuje się problemami lękowymi.
Jeśli ma Pani chęć, polecam też siebie, stacjonarnie w Krakowie lub online.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.