Od ponad roku mam poważne problemy z jelitami. Mialam podejrzenie choroby Crohna (aktualnie raczej t

2 odpowiedzi
Od ponad roku mam poważne problemy z jelitami. Mialam podejrzenie choroby Crohna (aktualnie raczej to nie to), przechodziłam yersinie, campylobacter, clostridium. Aktualnie walcze z sibo, jakie wyniki badań dostarczyć na wizytę z dietetykiem klinicznym? Chciałabym zastosować jakąś suplementacje, ale nie chce sobie jeszcze bardziej zaszkodzić. Co należy sprawdzić oprócz podstawowej morfologi?
Dzień dobry. Jeśli SIBO jest zdiagnozowane to dietetyk powinien oprzeć się na tej diagnozie oraz wykonywanych pod nią badań i określić odpowiednie zalecenia. Na wizytę warto zabrać wcześniej wykonywane badania, a także aktualną morfologię. Warto pamiętać, że dietetyk nie posiada kompetencji do zlecania badań i wydawania diagnozy, dlatego należy polegać na opinii lekarza i na niej opierać leczenie żywieniowe. Bardzo pomocne będzie jednak sporządzenie dzienniczka żywieniowego i notowanie swoich odczuć po konkretnych produktach i potrawach, dzięki czemu łatwiej będzie można dobrać korzystną dietę.
Suplementację warto dobrać dopiero na wizycie po analizie diety.

Na wizytę powinno się zabrać wyniki wcześniej wykonane. Jeśli dietetyk stwierdzi, że brakuje jakiegoś wyniku, że pomocne byłyby w dostosowaniu diety jeszcze jakieś badania wtedy powinien polecić udanie się do lekarza, aby takie badania zlecił. Jednak należy pamiętać, że dietetyk może patrzeć na badania, tylko przez pryzmat odpowiedniego dostosowania diety, a nie diagnostyki chorób. Dietetyk dostosowuję dietę do zaleceń lekarskich lub do chorób, które już występują. Na wizycie bardzo przydatny może okazać się dzienniczek żywieniowy (przez 3 - 7 dni zapisywać wszystko co się jadło, wraz z godziną spożywania posiłków oraz samopoczuciem przed i po posiłku). Ewentualną suplementację, można zalecić dopiero po przeprowadzeniu wywiadu i analizie historii choroby. W niektórych przypadkach wprowadzenie suplementacji wymaga również konsultacji lekarskiej.
Pozdrawiam,
Tomasz Kolipiński