Od ponad 10 lat na dolnych zębach przyklejony mam drucik retencyjny. Podczas ostatniej wizyty u stom

1 odpowiedzi
Od ponad 10 lat na dolnych zębach przyklejony mam drucik retencyjny. Podczas ostatniej wizyty u stomatologa zwrócono mi uwagę na to, że drucik należy wymienić ponieważ uzbierało się tam sporo kamienia, który trudno usunąć. Ortodonta, który prowadził moje leczenie jest na rocznym urlopie. Czy drucik może być wymieniony przez innego ortodontę czy potrzebna jest np. historia przebiegu leczenia?
Aparat retencyjny przyklejony na stałe należy wymienić, jeżeli ulegnie on zniszczeniu i nie spełnia swojej funkcji stabilizującej zęby (np. drut zostanie przerwany lub kompozit mocujący aparat ulegnie zniszczeniu - "pokruszy się"). Stan aparatu powinien ocenić ortodonta. Natomiast złogi (kamień) należy usuwać w regularnych odstępach czasu (częstotliwość zabiegu zależy od indywidualnego "tempa" odkładania się złogów, u każdego pacjenta jest inna) a usuwanie złogów prawidłowo wykonane nie niszczy aparatu retencyjnego. Czy inny ortodonta podejmie się wymiany aparatu retencyjnego - to zależy od lekarza, nie każdy lekarz ortodonta podejmie się kontynuacji leczenia.