Od pewnego czasu przechodzę przez ciężki okres, zarówno pod względem fizycznym (biorę leki hormonaln

3 odpowiedzi
Od pewnego czasu przechodzę przez ciężki okres, zarówno pod względem fizycznym (biorę leki hormonalne) i psychicznym. Przez ostatnie dwa lata z różną częstotliwością mam znaczne wahania nastrojów, które w skrajnych przypadkach kończą się atakami histerii, a nawet samookaleczeniem. Miałam wcześniej z tym problemy, jeszcze kiedy byłam nastolatką, lecz z pomocą psychologa problem ustał. Do momentu problemów ze zdrowiem czułam się pewna siebie, natomiast od dwóch lat zmagam się z lękami, które mnie paraliżują. Zdecydowałam się w końcu na terapię, choć ciągle zastanawiam się na ile moje problemy pokrywają się z braniem leków, a na ile wynikają z innych problemów. Chciałabym dowiedzieć się jak mogę zapanować nad tymi atakami, które powoli zaczynają wpływać na mój związek. Szukam pomocy w Krakowie.
Witam Panią. Leki hormonalne mogą wywoływać takie reakcje fizjologiczne organizmu które nie są zrozumiałe dla pacjenta a to wtórnie generuje reakcje lękowe. Niepokój wywołany nierozumieniem reakcji organizmu np. Na leki wywołuje lęk. Oczywiście odpowiadając na drugą część pytania zawartego w wiadomości inne czynniki również wywołują reakcje lękowe ale aby stwierdzić czy takowe są należy udać się na konsultację do psychoterapeuty. Proszę poszukać w internecie specjalisty bądź umówić się na NFZ w poradni zdrowia psychicznego(potrzebne skierowanie od psychiatry do psychoterapeuty). Pozdrawiam. Mikołaj Terczakowski

Dzień dobry,
brak równowagi hormonalnej bardzo często wpływa na zmianę nastroju, ale jak Pani pisze, wcześniej też doświadczała trudności w radzeniu sobie ze swoimi emocjami. Nasze ciało i psychika wzajemnie na siebie oddziałują i nie da się tego rozdzielić - zarówno pogorszenie stanu fizycznego wywołuje w nas różne reakcje emocjonalne, jak i tłumione lęki przyczyniają się do zaburzenia równowagi w naszym organizmie i rozwoju różnych schorzeń.
Wydaje mi się, że decyzja o podjęciu terapii jest słuszna. W Krakowie znajdzie Pani dość duży wybór psychoterapeutów zarówno prywatnie jak i na NFZ, z tym, że w ramach funduszu czas oczekiwania jest bardzo długi.
Łączę pozdrowienia
Dzień dobry,

Ostatni czas musiał być dla Pani męczący. Wydaje się, że decyzja o terapii może być dobrym pomysłem, szczególnie, że ma już Pani w tej kwestii dobre doświadczenie i już raz terapia Pani pomogła. Trudno powiedzieć na podstawie Pani wiadomości, na ile brane leki mają wpływ na Pani stan, ale to, że kiedyś już miała Pani podobne problemy może sugerować, że warto zająć się jeszcze innymi sprawami w Pani życiu.
Przy pomocy psychoterapeuty będzie Pani miała możliwość zaopiekowania się sobą i zadbania o swój nastrój i komfort życia. Na szczęście w Krakowie jest bardzo wielu dobrych specjalistów, z pomocy których można skorzystać.