Od kilku lat choruje na niedoczynność tarczycy. Niestety bardzo często powoduje to u mnie obniżenie

6 odpowiedzi
Od kilku lat choruje na niedoczynność tarczycy. Niestety bardzo często powoduje to u mnie obniżenie nastroju, pojawia się bardzo niska samoocena, poczucie beznadziejności itp. Czy w takim przypadku można sobie pomóc pomocą psychologa, tak aby pomógł wyjść na "właściwe tory"?
Warto, natomiast przed spotkaniem z psychologiem warto skonsultować się z endokrynologiem w sprawie dawki leków. Takie objawy przy niedoczynności tarczycy nie są niczym zaskakującym, ale nie muszą z niej wynikać - mogą być od siebie niezależne

Dzień dobry. Oczywiście, warto skorzystać z pomocy psychologa. Na początku radziłabym natomiast wizytę u endokrynologa, ustalenie odpowiedniego leczenia. Należy pamiętać, że Pani objawy mogą, lecz nie muszą wynikać z niedoczynności tarczycy. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry. W pierwszej kolejności zachęcam do wizyty u endorynologa i ustalenia właściwego leczenia. Obniżony nastrój i poczucie beznadziejności mogą być spowodowane niedoczynnością tarczycy. Po wdrożeniu właściwego leczenia objawy mogą ustąpić. Jeśli mimo tego będą się utrzymywały, wtenczas jak najbardziej warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy psychologa/psychoterapeuty. Pozdrawiam Sandra Jargieło
Dobry wieczór.
Pana/Pani pytanie świadczy o dużym poziomie znajomości choroby oraz trudności, jakie ze sobą niesie. Jednocześnie pokazuje Pan/Pani, że ma świadomość możliwości, jakie niesie współczesny model leczenia. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby, oczywiście, w pierwszej kolejności ustalenie leczenia farmakologicznego ze specjalistą endokrynologiem, a następnie podjęcie współpracy z psychologiem- do czego szczerze zachęcam.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wytrwałości w mierzeniu się z chorobą.
Dzień dobry. W pierwszej kolejności zachęcam, by udać się do endokrynologa, który obejmie Pani tarczycę właściwym leczeniem. Oczywiście, może Pani skorzystać ze wsparcia psychologa lub psychoterapeuty jako dodatkowej formy pomocy. Być może ułatwi to Pani poradzenie sobie z trudnymi emocjami. Jeśli jednak endokrynolog uzna, że przyczyna Pani nastroju jest somatyczna, w pierwszej kolejności postawiłabym na leczenie niedoczynności tarczycy :)
Dzień dobry. W pierwszej kolejności polecałbym udanie się do endokrynologa i ustawienie odpowiedniego leczenia. Później natomiast można udać się do psychoterapeuty i porozmawiać o Pani odczuciach. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk