Od jakiegoś czasu czuję się źle, jestem bardzo senna i nic mnie nie cieszy. Mam mało energii na coko

2 odpowiedzi
Od jakiegoś czasu czuję się źle, jestem bardzo senna i nic mnie nie cieszy. Mam mało energii na cokolwiek i nie mogę na niczym się skupić. W dzień staram się aby wszystko było dobrze, aby znajomi myśleli, że jest wszystko w porządku. Ale gdy jestem w domu sama to wszystko jest szare, smutne i okropne jak każdy dzień. Mam dopiero 17 lat i już życie mnie nie cieszy i myśli samobójcze. Strasznie boję się dużych tłumów ludzi, przeraża mnie fakt, że jest ich tak wiele. Nie wiem co mi może dolegać, o ile coś mi jest.
Witam!
Dolegliwości, o których piszesz sugerują zaburzenia depresyjne; jeśli nie będą leczone, mogą stanowić zagrożenie dla Twojego życia i zdrowia Nie lekceważ ich! Poproś o pomoc najbliższą koleżankę, kolegę i zgłoś się do Poradni Zdrowia Psychicznego lub prywatnego gabinetu lekarza psychiatry/psychoterapeuty. Te zaburzenia można wyleczyć! Jesteś młoda, dopiero wchodzisz w dorosłe, samodzielne życie; zadbaj, by było ono pełne radości i satysfakcji.
Trzymam za Ciebie kciuki.
Serdecznie pozdrawiam
Katarzyna Studzińska

Witam serdecznie,
Opisane przez Panią objawy (tj. spadek energii, senność, męczliwość, anhedonia - (tzn niemożność odczuwania radości i zadowolenia), subiektywne poczucie smutku, przygnębienia, myśli samobójcze, zaburzenia koncentracji uwagi, lęk społeczny) mogą sugerować obraz zaburzeń depresyjno - lękowych.

W tej sytuacji wskazane jest wdrążenie oddziaływań terapeutycznych (tj. konsultacja psychiatryczna, rozważenie farmakoterapii oraz podjęcie psychoterapii indywidualnej).

W Pani przypadku warto zgłosić się do szkolnego psychologa, a jeżeli go nie ma to do poradnii psychologiczno - pedagogicznej. Zawsze pozostaje również opcja usług komercyjnych (w zależności od dostępności finansowej).

Warto pamiętać, żeby nie odkładać problemu na tzw. "potem". Są przyczyny, przez które w/w stan psychiczny jest taki a nie inny. Warto podjąć działanie na rzecz zrozumienia tychże przyczyn i rozwiązać poprzez terapię aktualnie trwający dyskomfort psychiczny.
Pozdrawiam serdecznie
Karolina Palczewska