Od dłuższego czasu cierpię z powodu bezsenności. Zauważyłam, że problem nasila się w sytuacjach w kt

5 odpowiedzi
Od dłuższego czasu cierpię z powodu bezsenności. Zauważyłam, że problem nasila się w sytuacjach w których mam więcej kontaktu z rodziną. Za kilka dni wybieram się na Święta do rodzinnego miasta, jak sobie z tym radzić?
Ciekawa jestem jak minęły święta w gronie rodzinnym. Swoją drogą bardzo to onteresujące z psychologicznego punktu widzenia dlaczego bezsenność wiąże się ze spotkaniem z rodziną. Polecam się temu przyjrzeć wraz z terapeutą. Powodzenia!

Witam!
Dobrze byłoby, aby spotkał się Pan/Pani z psychologiem osobiście. Nie wiadomo bowiem, czy sytuacja spotkania się z rodziną, która prawdopodobnie jest powodem problemów ze snem, jest dla Pana/Pani bardzo ekscytująca czy wręcz przeciwnie. Ciężko również stwierdzić na odległość czy spotkania rodzinne są jedynym powodem bezsenności. Może się na to składać szereg różnych czynników. To, co mógłby Pan/Pani zastosować w okresie świątecznym, to robienie sobie "przerw" od rodziny - wyjście na samotny spacer, dłuższa kąpiel przed snem lub ciepły prysznic... Nie mniej jednak warto pomyśleć nad przepracowaniem zagadnienia podczas terapii. Pozdrawiam! Milena Wyszyńska
Witam,
Czas spotkań rodzinnych, to czas budzący wiele emocji, nie tylko tych pozytywnych, ale również często i negatywnych. Ważnym jest, aby zdać sobie sprawę co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Odnalezienie przyczyny pozwoli złagodzić symptomy - na przykład bezsenność - a może nawet, ułatwi całkowite panowanie nad nimi. Można analizować i szukać rozwiązania samemu, jednak z doświadczenia wiem, że łatwiej i efektywniej następuje to we współpracy z drugą osobą i wskazane byłoby, by była to osoba stojąca całkowicie z "boku" problemu.

Z poważaniem, Magdalena Pstrągowska
Widocznie za dużo negatywnych bodźców. Może toksycznie na Panią wpływają. Nauczyć się odpuszczać i nie przejmować rodziną. To Pani życie a nie ich. Pozdrawiam
Pisze Pani o reakcji swojego organizmu na sytuacje, które wywołują silne emocje, nie napisała Pani nic więcej nt.tego jak Pani przeżywa te spotkania i co one znaczą. Mam jednak poczucie, że spotkania łączą się z ogromnymi emocjami...Bezsenność, która trwa od jakiegoś czasu może mieć podłoże emocjonalne. Warto "przyjrzeć się" temu co dzieje się realnie w Pani życiu, co zdarzyło się jakiś czas temu i jak Pani to przeżywa. Zachęcam do umówienia się na wizytę do psychoterapeuty.