Od długiego czasu zmagam się z nadwagą. Przy wzroście 184cm ważyłem 125 kg i mam 22 lata. Teraz ważę

3 odpowiedzi
Od długiego czasu zmagam się z nadwagą. Przy wzroście 184cm ważyłem 125 kg i mam 22 lata. Teraz ważę 116 kg. Redukcja idzie po mojej myśli z zasadą 1kg tygodniowo. Odżywiam się zdrowo i mam deficyt kaloryczny w postaci 200 kcal. Resztę nadrabiam treningiem siłowym. Niestety ostatnio jestem przeziębiony i straciłem apetyt. Mam też biegunkę. W tydzień zrzuciłem 3.5 kg a zrezygnowałem z siłowni na czas choroby. Czy spadek masy ciała w tak przyśpieszonym tempie podczas choroby jest niebezpieczny? Zauważyłem, że jadam bardzo mało (około 1300 kcal dziennie) ale nie ze względu, że chciałbym schudnąć szybciej, tylko dlatego, że zwyczajnie nie mogę wcisnąć więcej. Po zakończeniu choroby spodziewam się nawet utraty masy ciała w około 7-8 kg w okresie 2-3 tygodni. Czy takie coś będzie niosło ze sobą przykre konsekwencje w postaci jojo albo obwisłej skóry w przyszłości?
Witam, gratuluję redukcji wagi!

Zgodnie z zasadą 1kg utraty masy ciała na tydzień jest w porządku.

Zalecam wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, który zleci poszerzoną diagnostykę (biegunki, utrata apetytu, szybki spadek wagi mogą być objawem poważnych chorób przewodu pokarmowego).

W trakcie choroby zalecam picie dużych ilości wody oraz w miarę możliwości spożywanie większej ilości kalorii, najlepiej wprowadzić dietę lekkostrawną.

Pozdrawiam i życzę zdrowia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Proszę słuchać swojego organizmu, on jest najlepszym Pana dietetykiem. Jeśli nie czuje Pan potrzeby jedzenia w czasie infekcji, nie ma sensu zmuszać się. Istotne są tu płyny, najlepiej ciepłe z dodatkiem naturalnych antybiotyków, np. czosnek, cebula, imbir. A o skórę nie ma się co martwić, ponieważ jest to zbyt krótki okres czasu, by stała się ona "obwisła". Zdrówka i dalszej motywacji do aktywności.
Deficyt 200kcal to mało przy Pana masie ciała, trening siłowy nie jest znacząco "energochłonny" to średnio ok 150kcal i zwykle wykonuje się go max kilka razy w tygodniu więc można założyć, że to ok 100kcal dodatkowego deficytu dziennie, czyli w sumie zakładając deficyt 300kcal/dzień redukcja 1kg tkanki tłuszczowej powinna zająć nieco ponad 3 tygodnie, jeżeli jest szybsza to zapewne ma Pan wyższy wydatek niż Pan założył lub faktyczną mniejszą podaż kcal. Nie bardzo rozumiem co ma Pan na myśli, pisząc "po zakończeniu choroby spodziewam się nawet utraty masy ciała w około 7-8 kg w okresie 2-3 tygodni", zakłada Pan, że infekcja będzie tyle trwała? Polecam konsultacje lekarską, bo jeżeli rzeczywiście tak długi okres nie miałby Pan apetytu to koniecznie trzeba to zdiagnozować. Poza tym ta utrata kg wówczas po części będzie związana z odwodnieniem organizmu, utratą glikogenu, a nie tylko redukcją tkanki tłuszczowej, więc te kg wynikające z retencji wody po chorobie Pan "odzyska".

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.