Od 4 miesięcy jestem w związku z chłopakiem, który jest uzależniony od alkoholu i narkotyków. Po wie

2 odpowiedzi
Od 4 miesięcy jestem w związku z chłopakiem, który jest uzależniony od alkoholu i narkotyków. Po wielokrotnych prośbach i namowach do rzucenia tego wszystkiego, chłopak zagłębia się w to jeszcze bardziej. Nie potrafię go zostawić, ciągle go tłumaczę. Oszukuje mnie, wyzywa itp. Bardzo odsunęłam się od swojej rodziny, czuję że życie wymyka mi się z pod kontroli.
Witam,
gorąco zachęcam do sięgnięcia po wsparcie, czy to od kogoś bliskiego, do kogo ma Pani zaufanie, bądź też do specjalisty m.in. Ośrodka/Punktu Interwencji Kryzysowej, czy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, w których otrzyma Pani bezpłatną pomoc psychologiczną, prawną, socjalną. W tym miejscu na pomoc może liczyć także partner, jeśli podejmie on taką decyzję. Zaznaczam, że to musi być jego decyzja.
Proszę pamiętać, że nie musi być Pani w tym sama. Pierwsze kroki ku zmianie są najtrudniejsze. Często kobiety wstydzą się tej sytuacji, w której się znalazły, bo błędnie przejmują odpowiedzialność za to co robi uzależniony partner. Ale to jego odpowiedzialność. On powinien ponosić koszty swoich wyborów. Warto mieć świadomość, że w przypadku uzależnienia od alkoholu, narkotyków na niewiele zdaje się konfrontowanie, proszenie, szantażowanie osoby z uzależnieniem. Zachęcam do zadbania o siebie. Nałóg niszczy także osoby wokół uzależnionego.

Życzę Pani odwagi. Pozdrawiam ciepło,
Karolina Saternus

Witam, należy pamiętać, że decyzja dotycząca zmiany musi wypływać bezpośrednio od osoby uzależnionej. Ponieważ to ona musi mieć motywację wewnętrzną, aby chcieć zmienić coś w swoim życiu. Mam tu na myśli walkę z uzależnieniem. Motywacja zewnętrzna o której Pani wspomina jest słabsza i nie wynika z potrzeby walki z nałogiem. Zachęcam do zadbania o siebie a następnie o partnera i udanie się na konsultację do terapeuty ds uzależnień. W Pani miejscu zamieszkania.
Pozdrawiam serdecznie