Od 3 tyg mam problem z wypróżnianiem. Początkowo mogłam się normalnie wypróżniać, lecz zjadłam ogórk

4 odpowiedzi
Od 3 tyg mam problem z wypróżnianiem. Początkowo mogłam się normalnie wypróżniać, lecz zjadłam ogórka szklarniowego i po tym nastąpiła biegunka, brałam m.in laremid. Póżniej nie wypróżniałam się i dostałam zaparć. Męczę się tym bardzo, bo chce mi się oddać kał, ale niestety nie mogę go wydalić. Co mam zrobić? Czy picie octu jabłkowego z wodą coś pomoże? Proszę o rady. Ewa (24 l)
Przede wszystkim nie powinna Pani leczyć się objawowo - raz na zaparcia, raz na biegunkę. Rozpocząć należy od bardzo szczegółowego wywiadu zdrowotno-żywieniowego i na tej podstawie ocenić parametry zdrowia i czynniki predysponujące do powyższych patologii. Następnie celowym będzie wprowadzenie zmian w Pani dotychczasowym żywieniu w celu "uspokojenia" przewodu pokarmowego. Być może warto wykluczyć swoiste alergie pokarmowe. Na tej podstawie, z pełną analizą - potraktować Panią globalnie a nie tylko jako program żywieniowy. Życzę dużo zdrowia i zachęcam do skorzystania z pomocy specjalisty. Dietetyka i/lub gastroenterologa. Pozdrawiam!

Większa ilość błonnika pokarmowego z warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz większe wypijanie płynów (ok. 3l) może pomóc. Można też spróbować dodać do potraw niezmielone siemię lniane oraz otręby. Aktywność fizyczna też jest wskazana.

pozdrawiam serdecznie,
Marta Piekut
Szanowna Pani Ewo,
sam ocet jabłkowy niestety nie rozwiąże naszego problemu. Dolegliwości, o których Pani pisze mogą być konsekwencją różnych chorób. W takim przypadku jak Pani najrozsądniej w pierwszej kolejności byłoby udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub bezpośrednio do gestroeneterologa, by poznać przyczynę Pani dolegliwości. Przy znanej diagnozie dopasowanie diety jest formalnością dla dietetyka. Bez znanej przyczyny Pani dolegliwości dieta byłoby dobierana bardziej intuicyjnie jednak przy opisanych dolegliwościach w grę wchodzi kilka jednostek chorobowych.
W razie pytań proszę o kontakt.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
przede wszystkim należy zbadać, czy Pani dolegliwości nie są objawem choroby obciążającej organizm. W tym celu proszę udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci odpowiednie badania. Po wykluczeniu lub zdiagnozowaniu przyczyny zaparć należy udać się do dietetyka, który rozpisze Pani odpowiedni plan żywieniowy. W celu niwelowania dolegliwości proszę pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, aktywności fizycznej i obecności błonnika pokarmowego w diecie w postaci owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Warto również wprowadzić do diety siemię lniane, otręby czy probiotyki. Jednak określenie odpowiednich zaleceń dietetycznych możliwe jest jedynie po przeanalizowaniu dotychczasowego sposobu żywienia, stanu zdrowia i diagnozy lekarskiej. Pozdrawiam serdecznie.