obwodowe uszkodzenie rogu tylnego MM. Jak powazne jest to uszkodzenie ? czy ruch pogarsza sytuacje

3 odpowiedzi
obwodowe uszkodzenie rogu tylnego MM.
Jak powazne jest to uszkodzenie ?
czy ruch pogarsza sytuacje

Bardzo proszę o odpowiedź i pomoc. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

Badanie stawu kolanowego wykonano aparatem 1,5 T, w sekwencjach TSE T1, PD FS , GE T2 w płaszczyznach
poprzecznych, czołowych i strzałkowych.
Dane kliniczne ze skierowania: brak
Ilość płynu w stawie kolanowym nieco zwiększona , niewielkie odczyny maziowe.
Niepogrubiały fałd maziowy przyśrodkowy (typ A wg. Sakakibar’y).
Cech istotnego obrzęku szpiku kostnego nie stwierdza się.
Chrząstka stawowa zachowanej grubości.
ACL zerwany w zakresie obu wiązek w części bliższej, poziomo ustawiony kikut dalszy – uszkodzenie III st.
PCL o zachowanej ciągłości.
Nieco zagięte PCL. Cechy granicznej translacji przedniej kości piszczelowej w pozycji badania.
Łąkotka przyśrodkowa: niejednorodna w warstwie czerwonej rogu tylnego z cechami uszkodzenia złącza torebkowołakotkowego
– separacja/ zmiana typu “rampy”.
Łąkotka boczna: zachowana.
LCL, MCL, ściegno m.podkolanowego i dwugłowego oraz pasmo biodrowo-piszczelowe zachowane, niewielki odczyn
wokół MCL.
Ścięgna tylno-przyśrodkowej części kolana w granicach normy.
Staw piszczelowo-strzałkowy bliższy w granicach normy.
Ustawienie rzepki w osi pionowej prawidłowe, rzepka bez cech lateralizacji spoczynkowej. Troczki rzepki i MPFL
zachowane.
Ścięgna mięśnia czworogłowego i więzadło rzepki zachowanej ciągłości.
Kaletka wysokości ok 30mm, grubości do 8-9mm pomiędzy ścięgnami gęsiej stopki a ścięgnem mięśnia półbłoniastego.
Wnioski: Uszkodzenie ACL, obwodowe uszkodzenie rogu tylnego MM.
Dzień dobry.
Opis mri wskazuje na poważne uszkodzenie stawu. Oba wymienione we wnioskach elementy stanowią osobne wskazania do leczenia operacyjnego.
Pozostawienie niestabilności kolana i jeszcze uszkodzonej łąkotki będzie prowadziło do szybkiego pogarszania się stanu całego stawu.
W takiej sytuacji należy możliwie niezwłocznie zgłosić się do ortopedy i omówić z nim dostępne opcje leczenia.
Oczywiście zapraszam na taka rozmowę.
Z poważaniem
Łukasz Kalinowski.

Jeżeli jest Pan/Pani aktywnym człowiekiem i odczuwa Pan/Pani dolegliwości/uczucie niestabilności kolana to w każdym cywilizowanym kraju leczy się tak rozległe uszkodzenia operacyjnie z dobrymi wynikami.
Tego typu uszkodzenie łąkotki jest charakterystyczne dla zerwania ACL, ale goi się to znakomicie przy jednoczasowej rekonstrukcji więzadła.
U osob aktywnych takie rozpoznanie z objawami klinicznymi niestabilności stawowej jest raczej wskazaniem do operacji -rekomnduje konsultacje ortopedyczna.
Powodzenia
MM