Objawy u mamy.

8 odpowiedzi
Mam pilne pytanie ws. mojej mamy, lat 65: w sytuacji stresu (np. awantury) odczuwa ucisk w okolicy kl. piersiowej po lewej stronie, poniżej mostka oraz silny, rozsadzający ból w zgięciu lewej ręki. Po jakimś czasie, po wyciszeniu się te objawy powoli ustępują. EKG Holter niby nie wykazało nic istotnego, ale te bóle o charakterze ucisku są - zdaniem mamy - bardzo silne do tego stopnia, że wówczas nie może nawet swobodnie mówić. USG serca wykazało łagodny prolaps zastawek (jeśli dobrze pamiętam, mitralnych). Pani kardiolog nie zaleciła żadnych leków (co mnie trochę zdziwiło, bo np. ja mam też łagodny prolaps i zażywam Metocard ZK 47,5 mg).
Proszę o pilną poradę, czy to jest na tle nerwowym, czy to coś poważnego? Czy mama powinna jeszcze raz udać się do kardiologa?
Z góry bardzo dziękuję.
Dzień dobry, W tej sytuacji proponuję przeprowadzić konsultację kardiologiczną z testem wysiłkowym, a decyzję o leczeniu uzależnić od wyniku tego badania. Można lub należy również rozważyć konieczność dalszego stosowania u Pana/Pani leku Metocard. Pozdrawiam. Piotr Salomon

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Holter EKG nie służy do diagnostyki choroby niedokrwiennej serca. Należy rozważyć przynajmniej próbę wysiłkową, nie mówiąc już o koronarografii. Wszystko zależy od charakteru dolegliwości, czynników ryzyka itd. Charakter wybranej diagnostyki leży w gestii kardiologia. Tzw. łagodny prolaps to w większości przypadków nic, choroba której nie ma a która kilkanaście lat temu była bardzo często rozpoznawana. Łagodnych niedomykalności nie leczy się rutynowo b-blokerem (tj. Metocardem).
Dzień dobry. Myślę że Pani mama powinna jeszcze raz być przebadana przez kardiologa. Szczególnie należy akceptować dolegliwości opisane w pytaniu ponieważ są one bardzo niepokojące. Dziękuję. Jan Biegus
Dzień dobry! Na pierwszy rzut oka objawy u Pani Mamy są niepokojące, zwłaszcza promieniowanie bólu do łokcia. Koniecznie trzeba uzupełnić wywiad o dolegliwości tego typu występujące podczas wysiłków fizycznych. Holter nie jest badaniem pierwszego wyboru w diagnostyce choroby niedokrwiennej serca, a tę właśnie należy u Pani Mamy podejrzewać. Podobne dolegliwości mogą występować przy prolapsie mitralnym, jednak w pierwszej kolejności należy wykluczyć (lub potwierdzić) chorobę wieńcową. Przy prawidłowym spoczynkowym zapisie EKG najprostszym do wykonania badaniem diagnostycznym jest próba wysiłkowa. Zdecydowanie Pani Mama powinna jeszcze raz udać się do kardiologa.
Przyjmowanie leków w prolapsie zastawki nie jest regułą i zależy od kilku czynników. Podobnie dolegliwości zgłaszane przez Mamę również nie muszą, ale mogą być pochodzenia sercowego. Udając się ponownie do kardiologa warto zastanowić się nad charakterem bólu - i co najważniejsze, przynajmniej do czasu wyjaśnienia sprawy nie prowokować awantur :)
Witam, proponuję w pierwszej kolejności wykonać test wysiłkowy. Te objawy mogą sugerować, że w czasie stresu dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego i objawów tzw. dławicy piersiowej. Taki dyskomfort może promieniować do lewej kończyny dolnej. Obciążenie serca wysiłkiem w trakcie testu na bieżni pozwoli wykluczyć czy z takim rodzajem problemu mamy do czynienia. W zależności od wyniku testu konieczna będzie dalsza diagnostyka.
Na pewno warto zrobić wizytę kardiologiczną z oceną UKG i stopnia prolapsu zastawek. Może warto wykonać holtera ciśnieniowego? Możliwe też, że dłuższe monitorowanie ekg ( np holter 7-dniowy) pozwoli wyłapać zaburzenia rytmu
Witam. Objawy mogą świadczyć o chorobie wieńcowej, do rozważenia dalsza diagnostyka- test wysiłkowy, scyntygrafia perfuzyjna mięśnia sercowego.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.