Nurtuje mnie zachowanie syna ma 21 miesięcy. Syn jest bardzo ruchliwym dzieckiem, wszędzie jest go p

1 odpowiedzi
Nurtuje mnie zachowanie syna ma 21 miesięcy. Syn jest bardzo ruchliwym dzieckiem, wszędzie jest go pelno zwłaszcza na podwórku, lubi się wspinac na wszystko lubi się huśtać, lubi być łaskotany (śmieje się w glos) lubi układać puzle (zaczyna sam składać odpowiednie do siebie) bawi się np. traktorem i uklada na przyczepę zwierzątka, uwielbia pisać wszędzie i po wszystkim. Na piaskownicy wie do czego służy lopatka i wsypuje nią piasek do wiaderka. Mowi mama, tata, bam, be, kaka(kaczka), brum jak jezdzi autkiem reszte cos po swojemu. Jak pokazuje mu cos palcem podaza wzrokiem. Robi akuku, sroczka kaszkę wazyla, bije brawo, daje piątkę, robi papa (ale sporadycznie) rozumie jak mowie masz pić, jesc, smoczka,butelkę idziemy spać i(wyciaga rece zeby go wziac)tp. Jednak duzo rzeczy jesxcze nie rozumie. Jak zrobi cos dobrze patrzy na mnie w celu pochwały. Przynosi mi klocki żebym razem z nim budowała wieze lub puzzle. Lubi słuchać muzyki cicho i gosno nie ma z tym problemu nawet niekiedy tanczy do niej. Wyciaga rece do góry jak chce być wzięty na ręce. Jak coś sobie zrobi przybiega zeby się przytulic. Jako niemowlak szybko zaczął gaworzył, siadać, raczkowac czy chodzić. Niepokoi mnie brak kontaktu wzrokowego z innymi ludzmi ze mną kontakt wzrokowy ma zachowany ale jak ktoś do niego podejdzie to rzadko patrzy się na ta osobe zazwyczaj ucieka. Wziety na rece od razu chce zejść. Nie za bardzo reaguje jak się go wola (zależy jak jest zajety), nie bawi się też z innymi starszymi dziećmi. Nie pokazuje palcem co chce tylko wyciaga cala rękę zazwyczaj stara się wziąć sam to co chce lub z pomocą kogoś. Wołany przez kogoś rzadko zareaguje. Syn jest uzależniony od telefonu i pilot do tv , kiedyś bardzo dużo oglądał bajek (obecnie staram się mu je ograniczac) jak zobaczy telefon od razu rzuca wszystko i biegnie go zabrać. Wszystkie czynności wykonuje prawa i lewa ręka jest mu to bez różnicy. Nie interesują go ludzie ani dzieci. Ogólnie jest bardzo ruchliwy jest po prostu wszędzie zwłaszcza na podwórku czy sklepie na zakupach wtedy nic i nikt się nie liczy a on biega gdzie się da. Sprawia wrażenie jakby nie mial czasu dla ludzi bo on musi biegać i zwiedzać, poznawać nowe miejsca. Mam w rodzinie chłopca autystycznego i wiem jak się zachowuje dlatego niepokoi mnie ten kontakt z innymi ludzmi. Ogólnie jest bardzo wesołym i radosnym dzieckiem. Proszę o poradę czy to może być zaburzenie autystyczne, może adhd? Nie wiem czy powinnam udać się do specjalisty czy poczekać może to taki wiek dziecka a może po prostu taki ma charakter?
Jeśli cokolwiek Panią niepokoi bądź ma Pani pytania odnośnie rozwoju dziecka nie należy czekać. Im wcześniej dziecko zostanie skonsultowane, tym szybciej będzie można zauważyć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju i podjąć odpowiednie działania.
Psycholog dziecięcy zbierze wywiad z rodzicem, następnie spotka się z dzieckiem, pobawi z nim najpewniej w towarzystwie rodziców, a na kolejnej wizycie omówi to, co zauważył. Z tego, co Pani opisała, zalecam taki cykl minimum 3 wizyt i - zważywszy na wiek dziecka - na pewno całkowite odstawienie ekranów.