Niedoczynnośc tarczycy, szukam fachowca, można wyleczyć?

7 odpowiedzi
Mam 28 lat, niedoczynność tarczycy (malutka tarczyca po usg), euthyrox od 10 lat (50mcg), współpracowałem od pół roku z dietetykiem który miał mnie wyleczyć z niedoczynności. Po 3 miesiącach zeszliśmy na połowę dawki euthyroxu, a od ponad miesiąca nie biorę w ogóle. Robiłem komplet badań. 2 tygodnie od momentu obcięcia połowy dawki zaczęły pojawiać mi się dziwne objawy (ucisk w gardle) po spozyciu niektórych produktów (orzechy,cytryna,oliwa z oliwek), robiłem badania m.in na histamine (wyszła ok), nietolerancje pokarmowe (od tego czasu odstawiłem wiele produktów) jednak pomogło to częściowo. Mam wrażenie, że osoba która mnie prowadzi ma dla mnie mało czasu, albo nie wie za bardzo jak to dalej pociągnąc mimo obietnic.

Czy można wyleczyć taki przypadek z niedoczynności tarczycy? Czy tylko złagodzić objawy? Mimo brania wielu suplementów (d3, wit c, selen i inne) nie widzę poprawy, choć wyniki tsh, ft4 mi się poprawiły jednak czuję się gorzej niż przed zejściem z dawki, jestem o wiele mniej odporny na stres.

Szukam osoby która mnie poprowadzi i powie mi co jest możliwe do zrobienia mogę udostępnić komplet badań. Ostatnio robiłem badanie ana1 i wyszło dodatnie.
Witam, pod żadnym pozorem dietetyk nie ma prawa na własną rękę mówić pacjentowi o zmniejszaniu dawki eutyroxu. Takie są właśnie tego skutki jakie obecnie Pani odczuwa. Najpierw iść na badania i ustalić w jakim stanie jest tarczyca - potem do endokrynologa i dopiero potem do dietetyka. I jeszcze raz powtarzam! Nie wolno na własną rękę bez kontroli lekarza odstawiać leków! A autoimmunologiczna choroba tarczycy jest niewyleczalna i nie ma tutaj żadnej dyskusji. W najlepszym razie może pójść na jakiś czas w remisję, ale to zdarza się bardzo sporadycznie.

Przy rozpoznaniu schorzeń tarczycy należny bezwzględnie być pod stałą opieką lekarza endokrynologa. Przy zachowaniu prawidłowego żywienia dostosowanego do jednostki chorobowej jesteśmy w stanie złagodzić objawy chorobowe i wyrównać funkcjonowanie tarczycy, ale nie da się z tego całkowicie wyleczyć. Jakiekolwiek odstępstwa od leczenia źle się kończą.
Leczenie niedoczynności tarczycy jest w większości przypadków długoterminowe, a ewentualna możliwość wyleczenia zależy od przyczyny niedoczynności. Leczenie niedoczynności czyli suplementacja hormonów tarczycy jest mało uciążliwe i skuteczna. Podkreśla się, aby leczyć pacjenta raczej zgodnie z objawami choroby niż wynikami jego badań. Endokrynolog powinien zdecydować czy zmniejszyć bądź odstawić Panu leki. Oczywiście wyniki testów na nietolerancje pokarmowe powinny być uwzględnione w Pana jadłospisie.
Pozdrawiam,
Karolina
Z chęcią bym pomogła, ale przyjmuję tylko w Bydgoszczy.. Sama jestem w remisji niedoczynności, nie było łatwo, ale jednak nie ma rzeczy niemożliwych :-) Życzę dużo zdrówka i powodzenia w dostaniu się do właściwego dietetyka.. Pozdrawiam ;)
Witam,

czy można wyleczyć to zależy od wielu czynników i trzeba zobaczyć wyniki badań. Robiliście badania w kierunku hashimoto- antytpo, antyt? Po ANA1 widzę, że euthyrox to nie jest dobry pomysł. Trzeba zmienić ten lek.

Na poziom stresu ma wpływ dieta oraz oczywiście suplementacja, jeżeli kaloryczność diety jest zaniżona, bądź ustawiona nie odpowiednio to podrażnia organizm. Ale! to samo robi niewłaściwa higiena snu, jedzenia, szczególnie w pośpiechu i wiele innych.

Jeżeli ANA1 wyszło dodatnie to warto dorobić dodatkowe badania w tym kierunku, czyli choćby ANCA, ANA2.

Proszę wysłać komplet badania mailem, uzgodnimy plan działania.
Pozdrawiam
Witam serdecznie, dieta w niedoczynności tarczycy ma przede wszystkim wspomagać leczenie i łagodzić istniejące dolegliwości. Jednak podstawą leczenia jest podawanie hormonów tarczycy, dlatego należy być stale pod nadzorem endokrynologa. Ucisk w gardle może być spowodowany różnymi przyczynami. Jeżeli wykluczenie produktów, których Pan nie toleruje nie pomogło to warto zasięgnąć rady innych specjalistów. Uczucie guli w gardle jest charakterystyczne dla osób z niedoczynnością tarczycy, u których występują wole, dlatego warto wykonywać badania kontrolne hormonów tarczycy. Ponadto może Pan się zwrócić do laryngologa, który dokładnie zbada gardło. Oprócz tego uczucie guli w gardle może mieć charakter nerwicowy. Warto obserwować swój organizm, czy stres nie zaostrza objawów. Należy również uważać z suplementami, ich nadmiar może dawać nieprzyjemne dolegliwości związane z układem pokarmowym. Większość witamin i minerałów jesteśmy w stanie dostarczyć w postaci zbilansowanej diety, wyjątkiem jest witamina D, którą należy suplementować. W przypadku dodatniego testu ANA 1 należy poszerzyć diagnostykę. Możliwe, że rozpoznanie przyczyny dodatniego testu ANA 1 będzie odpowiedzią na Pana problemy. Pozdrawiam! Marta Heller-Surowiec
Współpraca pacjenta z dietetykiem jest bardzo ważna i wymaga ciągłego kontaktu i wspólnej analizy zachodzących zmian. Warto przeprowadzić dokładny wywiad żywieniowo-zdrowotny, aby znaleźć przyczynę obecnych, niepokojących zmian.