Nerwica lękowa - jak z nią żyć

6 odpowiedzi
od 3 miesięcy leczę się na nerwicę lękową.mam sporo chorób ,cukrzyca,nadciśnienie,nadwaga,chore kości biodrowe,problemy ze wzrokiem.bardzo denerwuję się że mam dopiero 45 lat a już tyle mam chorób.z tego powodu dostałem nerwicy.psychiatra kazał mi brać pramolan 50 mg. po 2 tygodniach stosowania leku odczułem sporą poprawę ,moje leki sporo ustąpiły,miałem około 3 tygodni spokoju,zacząłem normalnie funkcjonować.od około 2 tygodni jest znowu tragedia ,wszystko wróciło.psychiatra kazał mi zwiększyć dawkę do 3 tabletek na dobę ale nic mi to nie pomaga.nadal mam lęki o swoje zdrowie,często płaczę i jestem zrozpaczony.czy mogłem się uodpornić na lek,czy on mógł przestać działać.co robić ,czy jest inny ,lepszy lek,bo ten podobno jest lekiem starej generacji.bardzo proszę o pomoc ,sugestie.
Witam. Zaburzenia depresyjno- lękowe mieszane (dawniej nazywane nerwicą lękową) przeważnie leczy się antydepresantem, zwykle zaczyna się od leku z grupy SSRI, są skuteczniejsze niż Pramolan. Do doraźnego łagodzenia objawów lękowych można zastosować lek z grupy benzodiazepin (np Afobam). Ostatnio coraz powszechniej stosuje się w leczeniu zaburzeń lękowych pregabalinę. Ja raczej postawiłabym na terapię skojarzoną niż na monoterapię (leczenie tylko jednym lekiem). W Pana przypadku zaleciłabym pogłębioną diagnostykę chorób towarzyszących- epizody lęku może wywoływać hipoglikemia (za niski poziom cukru), może tak jest w Pana przypadku? Leczenie zaburzeń lękowych powinno odbywać się przy współpracy psychiatry i internisty, skoro istnieje tak duża współchorobowość. Pozdrawiam.

Do leków stosowanych w zaburzeniach lękowych zaliczamy pramolan, SSRI, wwenlafaksynę, duloksetynę. Jeśli pramolan okazał się nieskuteczny proszę zgłosić się do swojego lekarza, celem ustalenia optymalnego leczenia dla Pani. W zaburzeniach lękowych istotnym elementem leczenia jest również psychoterapia.
Witam,
leki przeciwdepresyjne, a do takich należy Pramolan (chociaż wykazuje silniejsze działanie przeciwlękowe) mają długi okres bezwładności tzn. do wystąpienia pełnego efektu terapeutycznego trzeba odczekać około 4 do nawet 8 tygodni. Być może tutaj tkwi brak efektu po zwiększeniu dawki. Oczywiście mogło także dojść do lekooporności Panu stanu na ten lek. Pramolan jest rzeczywiście lekiem starym, ale o ugruntowanej pozycji terapeutycznej.
Podstawowymi lekami stosowanymi do objawowego leczenia zaburzeń lękowych pozostają leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI)- dobrze tolerowane, o dobrym profilu bezpieczeństwa np. escitalopram.
Równolegle polecam również stosowanie psychoterapii.
Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
Dzień dobry,
najwyraźniej wystąpiła u Pana częściowa, przemijająca poprawa na stosowany lek. Lecząc nerwicę musimy pamiętać o jej źródłach i patrzeć na Pacjenta jako całość, nie tylko na jego psychikę. Dlatego proszę pamiętać, że sukcesem będzie nie tylko znalezienie innego dobrego leku (np z grupy SSRI), ale też dotarcie do źródeł problemu - tkwi ono nieraz w szkodliwym stylu życia - i tutaj dobrze jest, by psychiatra ocenił, czy potrzebne jest wsparcie psychoterapeuty, dietetyka, czy trenera personalnego aktywności fizycznej. Prościej - lek, owszem, ale jednocześnie pracując nad sobą na powyższe sposoby. Życzę powodzenia!
Pramolan jest może i "starym lekiem" ale to nie znaczy że złym. Jest lekiem głównie przeciwlękowym. Na "nerwicę lękową" można go oczywiście stosować lecz skuteczniejsze są leki z grupy SSRI ew, SNRI - zadziałają po ok 2 tyg zażywania i z reguły efekt jest trwalszy przy ich braniu. Jeśli to nerwica to wskazana jest też (na dłuższą metę nawet bardziej od leków) psychoterapia. Oczywiście nie zapominajmy o diagnostyce : badanie krwi -TSH, hormony tarczycy, poziom Vit D3 itd...
Nie sądzę by można "uodpornić się" na Pramolan. To rzeczywiście lek znany od dawna, ale nadal chętnie stosowany. Czy go trzeba zmienić może zadecydować jedynie lekarz leczący. Może go zapytać o to? Leków przeciwdepresyjnych jest sporo ale nie nalegałbym na częstą ich zmianę.
W Pana wieku nie tak rzadko ludzie przeżywają "depresję siły wieku". Zmienia się wówczas wrażliwość emocjonalna, pojawia się labilność nastroju i po raz pierwszy większość ludzi zaczyna konfrontować się z własną śmiercią, inaczej bilansować swoje życie... Nie łatwy to okres. Psychoterapia może być bardzo pomocna. Może warto spróbować?