Nerwica czy coś poważniejszego ?

3 odpowiedzi
Dzień dobry,

Mam 22 lata, rok temu obudziło mnie przyspieszone bicie serca (tętno około 150) oraz mdłości. Udałem się do szpitala i na ekg było wszystko w porządku poza przyspieszonym biciem serca, usg serca też. Crp wynosilo okolo 100. Wypisano mnie ze szpitala z diagnozą: infekcja oraz przypuszczenie tachykardii. Wyższy puls utrzymywał się jeszcze przez dłuższy czas. Po miesiącu powtórzyłem badanie krwi i crp wynosiło 2 (w normie). USG robione pół roku temu w porządku. Czasami podczas przechodzenia do fazy snu brakuje mi powietrza i powtarza się to kilka razy (coś a la bezdech – tylko przy zasypianiu, w nocy tego nie ma). Ostatnio bolało mnie nadbrzusze i występowały mdłości (nawet na czczo) i odbijanie. Zrobiłem również badanie krwi (w tym crp) i badanie na Helicobacter Pyroli, wszystko w najlepszym porządku. Wydaje mi się, że puls jest szybszy po nocy bądź drzemce. Stolce normalne, chociaż zdarzają się cienkie (ale nie ołówkowe). Najbardziej martwią mnie codzienne mdłości i uczucie słabego serca. Czy to jest nerwica czy może coś poważniejszego ?

Pozdrawiam
Dzień dobry,
Ten epizod szybkiego bicia serca w nocy mógł być czestoskurczem (najprawdopodobniej nadkomorowym), który ustąpił samoistnie.
Z diagnostyki kardiologicznej należałoby jeszcze zrobić badanie Holter EKG czyli monitorowanie zapisu EKG przez 24 h lub dłużej (można założyć aparat który prowadzi zapis nawet 7 dni). Z wynikiem badania należałoby się później udać do kardiologa. Dodatkowo proponuję oznaczyć TSH w celu wykluczenia nadczynności tarczycy, która może powodować tachykardię.

W celu wyjaśnienia dolegliwości w nadbrzuszu i mdłości to konieczne będzie badanie przez lekarza (najlepiej gastroenterologa) oraz wykonanie panelu badań laboratoryjnych.
Pozdrawiam
Dr n.med. Michał Tomaszewski
Kardiolog

Witam serdecznie, Pana dolegliwości nie są charakterystyczne dla chorób somatycznych, zaburzenia nerwicowe to prawdopodobne rozpoznanie. Dla spokoju polecałbym jednak badanie Holter EKG, które monitoruje pracę serca przez 24 godziny i ma większą szansę wyłapać arytmie, jeśli takowe występują. Pozdrawiam
Dzień dobry! Pana problem zdecydowanie przerasta możliwość udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie za pomocą internetu. Objawy, które Pan podaje mogą, ale wcale nie muszą świadczyć o chorobie, są jednak na tyle niespójne, że bez doprecyzowania wywiadu podczas bezpośredniej wizyty lekarskiej nie sposób odnieść się do nich rzeczowo. Ze swojej strony mogę tylko doradzić, że aby przekonać się, czy rzeczywiście puls jest nadmiernie przyspieszony należy wykonać 24-godzinne monitorowanie EKG metodą holtera (nie podaje Pan żadnej wartości z pomiaru pulsu). W sytuacji przyspieszenia tętna warto też ocenić gospodarkę hormonalną tarczycy (TSH, fT3, fT4). Badanie przeciwciał przeciwko H. pylori (badanie, które jak sądzę miał Pan wykonane) świadczy tylko o tym, że nie jest Pan zakażony tym drobnoustrojem, ale nie wyklucza choroby wrzodowej lub refluksu żoładkowo-przełykowego. Sugeruję zgłosić się do lekarza POZ, który po zebraniu dokładnego wywiadu oraz zbadaniu Pana będzie w stanie ocenić, czy wymaga Pan konsultacji specjalistycznej i jaki powinien być to specjalista.