Nawrotowa przepuklina l4-l5

3 odpowiedzi
Witam.
Panie dr jestem po trzech operacjach kręgosłupa ledzwiowego L4- L5.Pierwsza endoskopowa,następne dwie mikrodyscektomie z powodu nawrotowej przepukliny w kanale kregowym,gdzie ostatnia miała miejsce w marcu 2016.Przez cały ten okres mam bóle przy kregosłupie a po rechabilitacji(cwiczeniach)wystąpiły dodatkowo bóle promieniujace do lewej nogi.Na MRI wyszła przepuklina szerokopodstawna na L4-L5 gr 6-7 min oraz zrosty obejmujące struktury nerwowe w wejściu do lewego otworu mk.Lekarz operujacy twierdzi ze jeżeli objawy nie ustapia po leczeniu zachowawczym to konieczna będzie operacja stabilizacji Tlif.
Chciałbym zapytać czy istnieją inne możliwości leczenia mojego przypadku,a jeżeli nie to czy oprócz metody Tlif jest inna alternatywa.
Nawroty choroby dyskowej są wskazaniem do spondylodezy, czyli usztywnienia segmentu, co proponuje panu lekarz. Oczywiscie poza TLIF istnieje kilka alternatywnych opcji: ALIF, XLIF, a przede wszystkim PLIF. RÓżnią się generalnie drogą dostępu. ten ostatni sposob - PLIF powtarza droge dotychczasowych operacji i umozliwia uwolnienie z blizn, wiec chyba jest najsensowniejszy, ale wybor metody to takze sprawa osobistych preferencji operatora.

Niestety w mojej ocenie przy utrzymujących się dolegliwościach leczenie operacyjne polegające na szerokim odbarczeniu i stabilizacji transpedikularnej z międzytrzonową np. TLIF jest jedynym rozwiązaniem
Witam, jest kilka metod stabilizacji, która jest faktycznie opcja w wypadku nawrotowych wypuklin. Tlif jest b dobrym rozwiązaniem. Pozdrawiam
Piotr Winkler