Kłopoty z przełykaniem od 11 lat, dziwne rotacje struktur krtani i języka. Nikt nie potrafi pomóc.

3 odpowiedzi
Mam kilka pytań:
1. moja nagłośnia jest lekko zrotowana w jedną stronę, tak samo jak chrząstki nalewkowate, do tego język wychodzi prosto ale też jest lekko zrotowany względem górnych zębów. Od 11 lat mam problemy z przełykaniem i biore na to leki przeciwlękowe ssri i to mi jakoś tam pomaga. Przy skrecie glowy w lewo mam problem z przelykaniem pokarmów o konsystencji jogurtu bo tak jakby naokoło wchodzi do przełyku. Miałem badanie krtani i gardla video przez nos i nic nie wykazalo zbytnio. Miałem rezonans glowy, usg szyi, gastroskopie i rtg z barytem przełyku, NIC. Rok temu przeszedlem porazenie nerwu twarzowego lewostronne po przewianiu co lekko jakby pogorszylo moje objawy. Caly problem ciągnie sie od 11 lat a ja na antylękowych lekach. Nikt mi nie potrafi pomóc: 6 neurologów, 6 laryngologów i inni lekarze sprawdzali mnie i nikt nie moze niczego wyraznego znalezc. Czuje ze czekam jak na jakis wyrok od wlasnego zdrowia i ze nikt nie moze mi pomóć. Chciałem zrobic videofluoroskopie przelyku ale w Polsce nie ma bo tylko do badanie oraz manometria mi zostala. Tak tez sie zastanawiam ze co z tego ze zrobie te badania jak i tak tego prawdopodobnie nie mozna wyleczyc. Czy jakiś doktor ma pomysł jak mi pomóc? Pozdrawiam
czy było wykonywane badanie tomografią komputerową w kierunku zespołu wydłżoonych wyrostków rylcowatych ( zespół Eagla) ?

Witam serdecznie!
Utrudnione połykanie to tzw. dysfagia - z powyższego mogą wynikać tzw zaburzenia czynnościowe związane z nadmiernym napięciem mięśnia pierścienno-gardłowego - na pograniczu gardła dolnego i przełyku - być może wspomniana manometria pozwoli odpowiedzieć na to pytanie?.
W odniesieniu do zrotowanej chrząstki nalewkowatej oraz nagłośni- czy rotacja występuje w fazie fonacyjnej czy oddechowej? - może istnieć problem w stawie pierścienno-nalewkowym lub dysfunkcja złącza nerwowo-mięśniowego? sama rotacja może być formą wariantu anatomicznego?
Poniżej kilka uwag odnośnie dysfagii - pewnie już wielu lekarzy wspominało o tym?
Podział kliniczny dysfagii zależny od tego, jakiej fazy połykania dotyczy, wyróżnia:
– dysfagię ustną,
– dysfagię gardłową,
– dysfagię przełykową.

Spotyka się również inny podział – na dysfagię górną (ustno-gardłową) i dolną (przełykową).

Z punktu widzenia laryngologa na uwagę zasługuje faza ustna połykania, a w niej tzw. faza przygotowawcza połykania. W fazie tej istotna jest prawidłowa ruchomość języka, który ruchami bocznymi i rotacyjnymi przesuwa pokarm w kierunku zębów, dzięki czemu dochodzi do przeżuwania pokarmu i mieszania go ze śliną. Odbywa się to przy zwartych wargach i wspomagającym ruchu rotacyjnym żuchwy. Następnie także przy udziale ruchów języka następuje formowanie kęsów gotowych do połknięcia.
Najczęściej wymieniane przyczyny zaburzeń połykania to:
1) fazy ustnej – nowotwory, wady rozwojowe, zaburzenia funkcji gruczołów ślinowych, uszkodzenia mechaniczne lub zapalne błony śluzowej, schorzenia neurologiczne,
2) fazy gardłowej – schorzenia nerwowo-mięśniowe, nowotwory i stany po operacjach w obrębie gardła i krtani, zachyłki gardła dolnego, schorzenia obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego (choroby demielinizacyjne, niedokrwienne, neuro- i polineuropatie), a także zmiany w obrębie kręgosłupa szyjnego oraz początkowym odcinku kręgosłupa piersiowego,
3) fazy przełykowej – nowotwory, zwężenia i uchyłki przełyku, guzy śródpiersia, pierwotne zaburzenia ruchowe przełyku, idiopatyczny przerost mięśnia pierścienno-gardłowego, refluks żołądkowo-przełykowy, przetoki tchawiczo-przełykowe, zmiany zapalne, w tym zakażenia grzybami, efekt uboczny stosowania niektórych leków, niektóre schorzenia dermatologiczne, choroby neurologiczne.
Pozdrawiam!
W przypadku pytań/wątpliwości proszę o kontakt
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Przykro mi, ale nie wiem gdzie powinien się Pan się udać. Wydaje mi się, że jest to raczej problem neurologiczny.
A czy był Pan u foniatry?
Pozdrawiam,
Prof. A. Krzeski